30 lat Grupy Wyszehradzkiej. Jakie wyzwania czekają kraje V4 w kolejnych latach?

V4, Grupa Wyszehradzka, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Unia Europejska, Wyszehrad, Duda, Orban, Morawiecki

Od kilku miesięcy dziennikarze redakcji EURACTIV z Polski, Czech i Słowacji oraz redakcji Political Capital z Węgier opisują rzeczywistość w krajach regionu. Korzystamy z analiz i opinii najlepszych ekspertów w danych dziedzinach. / Foto via Twitter [@PLParliament]

Współpraca Polski, Czech, Słowacji i Węgier trwa już 30 lat. W tym czasie udało się osiągnąć strategiczne cele – kraje regionu dołączyły do NATO i UE – ale przed Grupą Wyszehradzką nadal wiele do zrobienia. O receptach na sprostanie najważniejszym współczesnym wyzwaniom piszą dziennikarze z redakcji EURACTIV.pl oraz pozostałych państw V4.

 

 

Za umowną datę powstania Grupy Wyszehradzkiej przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Od 2004 r. kraje V4 należą do Unii Europejskiej, a liderzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier deklarują ścisłą współpracę w najważniejszych dla regionu sprawach, próbując uzgadniać np. wspólne stanowisko przed szczytami unijnych przywódców.

Trzydzieści lat temu, ówcześni prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.

Polska sprawuje prezydencję w Grupie od 1 lipca 2020 r. i zakończy ją 30 czerwca. Po Polsce przewodnictwo w formacie przejmą Węgry.

Od kilku miesięcy dziennikarze i dziennikarki redakcji EURACTIV z Polski, Czech i Słowacji oraz redakcji Political Capital z Węgier opisują rzeczywistość w krajach regionu. Korzystamy z analiz i opinii najlepszych ekspertów w danych dziedzinach. Interesują nas najważniejsze tematy: transformacja ekologiczna, cyfrowa, odbudowa gospodarek po pandemii, korupcja, dezinformacja i wiele innych…

Poniżej prezentujemy wszystkie opublikowane jak dotąd teksty oraz inne materiały dziennikarskie. To prawdopodobnie jedyna tak szeroka w „polskim internecie” próba przybliżenia czytelnikom najważniejszych wyzwań i problemów w krajach V4.

Warto się z nimi zapoznać, ponieważ wszystkie z poruszonych zagadnień będą nam towarzyszyć przez kolejne lata, a od podejścia do nich przez polityków zależeć będzie nasza wspólna przyszłość: w małych ojczyznach, jak i w tych większych – krajach Wyszehradu.