Wyszehrad rozmawia z Bałkanami Zachodnimi

Spotkanie premierów państw V4 i Bałkanów Zachodnich w Pradze, źródło Krystian Maj KPRM

Spotkanie premierów państw V4 i Bałkanów Zachodnich w Pradze, źródło Krystian Maj KPRM

Kwestie rozszerzenia UE, kwestie migracji i kolejny wieloletni budżet Unii, a także polityka klimatyczna oraz relacje UE z regionem Bałkanów Zachodnich były tematami wczorajszego szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premierów państw Bałkanów Zachodnich w Pradze.

 

Premierzy państw V4 przyjęli również wspólną deklarację ws. współpracy z tym regionem. W czwartkowym (12 września) spotkaniu uczestniczyli premierzy państw V4 oraz Albanii, Macedonii Północnej, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz przedstawiciel Kosowa.

Rosnąca rola państw V4

Premier Mateusz Morawiecki przekazał na wspólnej konferencji prasowej w Pradze, że w sprawie struktury kolejnych wieloletnich ram finansowych wszystkie państwa Grupy Wyszehradzkiej są zgodne, co – jak podkreślił – daje efekty w postaci dostrzeganego w Unii sukcesu wspólnych działań.

Czechy chcą zmiany wizerunku Grupy Wyszehradzkiej w Europie

Skończenie z wizerunkiem głównych hamulcowych w Unii Europejskiej jest jednym z priorytetów czeskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Praga skupi się na rozwijaniu potencjału koalicyjnego państw regionu we Wspólnocie oraz działaniu na rzecz pogłębienia współpracy w dziedzinie obronności oraz rynku wewnętrznego.
 

 

Państwa …

Przywódcy krajów grupy V4 zwrócili także uwagę na większą rolę państw V4 w nowej Komisji Europejskiej, w której mają dwóch wiceprzewodniczących. “Rozmawialiśmy o podziale nowej KE” – przyznał premier Węgier Viktor Orbán. “Siła Grupy Wyszehradzkiej zdecydowanie rośnie w tej kwestii. To często newralgiczny punkt we współpracy z instytucjami europejskimi”- dodał. Szef polskiego rządu zauważył, że “podobnie myślący partnerzy z grupy V4 będą mieli silną reprezentację w KE”.

Czeszka Věra Jourová poza funkcją wiceszefowej KE ma odpowiadać  bowiem za unijne wartości i przejrzystość, a także za kwestie praworządności (wspólnie z komisarzem ds. sprawiedliwości Belgiem Didier Reyndersem), a  Słowak Maroš Šefčovič – za relacje międzyinstytucjonalne.

Znamy drużynę Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen przedstawiła dziś podział tek, jakie przypadną komisarzom w nowej kadencji Komisji Europejskiej. Z nominacji można wyczytać, jakie będą priorytety unijnej egzekutywy w najbliższych pięciu latach.
 

 

Janusz Wojciechowski otrzymał zgodnie z przewidywaniami tekę rolnictwa. Dunka Margrethe Vestager oraz …

Morawiecki: Dokonujemy ogromnych wysiłków na rzecz transformacji energetycznej

Liderzy państw Grupy Wyszehradzkiej dyskutowali także o polityce klimatycznej. Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że konieczną walkę z rosnącymi zanieczyszczeniami trzeba łączyć z troską o bezpieczeństwo energetyczne. “Podstawą naszych ustaleń są wytyczne Rady Europejskiej” – przyznał, ale podkreślił, że po II wojnie światowej Polska nie miała możliwości przeprowadzenia transformacji systemu energetycznego. “Dokonujemy ogromnych wysiłków, by do tej zmiany doprowadzić” – zapewnił.

Orban: V4 nie zmieni stanowiska ws. migrantów

Przy okazji omawiania problemów migracyjnych premier Orbán zapowiedział, że członkowie grupy V4 nie zamierzają zmieniać swojego stanowiska wobec przyjmowania imigrantów. “Kraje na zachód od nas starają się budować multi-kulti. Wierzymy, że nowa komisja będzie nas traktować z większym respektem. Jeśli będzie proces wymuszenia, będziemy musieli się bronić” – zapewnił szef węgierskiego rządu.

Premier Morawiecki przypomniał natomiast, że jeden z głównych korytarzy imigrantów z Bliskiego Wschodu prowadzi przez Bałkany, które nazwał „miękkim podbrzuszem” Europy. “Mocno potwierdziliśmy konieczność współpracy krajów Bałkanów Zachodnich z UE. To szalenie istotne dla bezpieczeństwa całego kontynentu, a także w kwestii imigracji” – zauważył.

Grupa Wyszehradzka wspiera europejskie aspiracje Bałkanów Zachodnich

Wszystkie państwa Grupy Wyszehradzkiej popierają rozszerzenie Unii Europejskiej i NATO. Choć wsparcie to nie zawsze odnosi się do Ukrainy czy Kosowa, widać je szczególnie w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó “im więcej państw należy …

“Trwa walka, by nasze państwa były bezpieczne – to dla nas najważniejszy imperatyw. Właśnie dlatego prowadzimy taką, a nie inną politykę imigracyjną. Nie prowadzimy jej według klucza brukselskiego” – tłumaczył szef polskiego rządu.

Premier Morawiecki mówił także o konieczności integracji UE z państwami Bałkanów Zachodnich. Zaznaczył, że jest to bardzo ważne nie tylko dla bezpieczeństwa całego kontynentu, ale stanowi również szansę dla państw Europy Środkowej na rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej, energetycznej.

Jabłoński: Celem spotkania wsparcie państw Bałkanów Zachodnich w drodze do UE

Doradca szefa polskiego rządu Paweł Jabłoński wyjaśniał zapowiadając szczyt państw V4 i Bałkanów Zachodnich, że spotkanie w tym gronie ma na celu wsparcie krajów Bałkanów Zachodnich w ich dążeniu do członkostwa w UE. “Chcemy zainspirować pozostałych członków UE do szybszego działania w tej sprawie” – powiedział w przeddzień rozmów w Pradze. Zapewnił przy tym, że zarówno Polska, jak i pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej, opowiada się za jak najszybszym rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych krajów Bałkanów Zachodnich.

KE: zielone światło dla negocjacji akcesyjnych z dwoma bałkańskimi państwami

Mały krok w kierunku Unii Europejskiej dla Albanii i Macedonii Północnej. Szefowa unijnej dyplomacji pochwaliła wczoraj oba kraje za osiągnięcie postępów w przeprowadzaniu reform i zarekomendowała państwom członkowskim rozpoczęcie rozmów akcesyjnych. W znacznie gorszej sytuacji znajdują się Turcja oraz Bośnia …

Bałkany Zachodnie to określenie dla sześciu państw Europy Południowo-Wschodniej, objętych polityką rozszerzenia UE: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii.