Węgry zamykają granice dla ruchu osobowego

Premier Węgier Viktor Orban / Zdjęcie via flickr.com @European People's Party

Węgry zmieniają politykę w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. O nowych środkach bezpieczeństwa poinformował w parlamencie premier Viktor Orban.

 

 

W niedzielę na Węgrzech zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. Węgierskie Centrum Informacyjne Rządu (CIR) poinformowało w niedzielę o śmierci 75-letniego mężczyzny. Wydaje się, że ten przypadek w połączeniu ze wzrostem potwierdzonych zakażeń skłoniła rząd do zmiany postępowania w sprawie rozprzestrzeniania się pandemii wirusa SARS-CoV-2. Węgry dołączają do innych państw regionu i zamykają swoje granice.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Kolejne działania

Rząd Węgier – podobnie jak innych krajów regionu – reaguje na coraz więcej przypadków zakażenia koronawirusem. Jak dotąd w tym państwie zanotowano 39 zakażeń. Liczba zainfekowanych podwoiła się w ciągu minionego weekendu. Wśród osób, które oczekują na informację o wyniku testu, znajduje się m.in. węgierski minister spraw wewnętrznych. To efekt ubiegłotygodniowego spotkania z marokańskim ministrem transportu, u którego potwierdzono obecność patogenu.

Podczas dzisiejszego (16 marca) wystąpienia w parlamencie premier Viktor Orban poinformował o wprowadzeniu kolejnych środków, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Do dotychczasowych działań dołączono m.in. zamknięcie granic dla ruchu osobowego. Granice będą mogli przekroczyć wyłącznie Węgrzy. Dodatkowo odwołano wszystkie wydarzenia kulturalne oraz zamknięto miejsca rozrywki. Wydarzenia sportowe będą mogły odbywać się wyłącznie przy zamkniętych trybunach, a bary i restauracje muszą ograniczyć swoją działalność do godz. 15:00. Zakaz nie dotyczy sklepów spożywczych i aptek.

Koronawirus: Państwo Islamskie wzywa bojowników, aby "unikali Europy"

Islamistyczna organizacja terrorystyczna przestraszyła się pandemii koronawirusa, a w szczególności sytuacji w Europie. Nakazała swoim bojownikom, aby trzymali się z dala od Starego Kontynentu.

 

Państwo Islamskie (ISIS) stoi za większością najpoważniejszych ataków terrorystycznych w Europie w ostatnich latach, w tym zamachów …

Bez paniki

Dr Dominik Héjj z Instytutu Europy Środkowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) przyznaje w rozmowie z EURACTIV.pl, że decyzja Budapesztu nie powinna nikogo dziwić. „To naturalna konsekwencja wydarzeń. Podobne środki ostrożności – niekiedy zdecydowanie bardziej drastyczne – podjęły przecież w ostatnich dniach inne państwa regionu”.

Z danych zamieszczonych na rządowych stronach wynika, że obecnie kwarantannie poddanych jest 1356 osób. Jednocześnie od początku pandemii koronawirusa na Węgrzech przeprowadzono 1436 testów (dla porównania w sobotę polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o przeprowadzeniu 1 tys. testów od piątku). Dominik Héjj podkreśla, że jak dotąd na Węgrzech nie wybuchła panika, a obywatele podchodzą spokojnie do informacji o kolejnych zakażonych. „Węgrzy nie udali się tłumnie do sklepów robić zapasów żywności, tylko pozostali w domach”.

Dworczyk: Od dziś zawieszenie lotów wewnątrzkrajowych

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że premier podjął decyzję o zawieszeniu lotów krajowych. Jednocześnie z godziny na godzinę wzrasta liczba Polaków, którzy zadeklarowali chęć powrotu do kraju.

 

 

Decyzja premiera Mateusza Morawieckiego czeka na potwierdzenie podczas poniedziałkowego spotkania zespołu zarządzania kryzysowego. Szef …

Skromna uroczystość

Od środy na Węgrzech obowiązuje stan zagrożenia, związany z epidemią koronawirusa. Zakazano m.in. zgromadzeń na świeżym powietrzu powyżej 500 osób. Rząd zabronił także m.in. wjazdu na swój teren dla podróżnych z Włoch, Chin, Korei Południowej oraz Iranu. Przywrócono także kontrolę graniczną ze Słowenią oraz Austrią. Węgrzy wracający z wymienionych państw musieli poddać się dwutygodniowej domowej kwarantannie.

Stan zagrożenia ma potrwać dwa tygodnie. Po tym czasie kolejne przedłużenie będzie wymagało zgody parlamentu. Węgrzy w praktyce odczuli działanie środków bezpieczeństwa, gdy w niedzielę przed budynkiem parlamentu upamiętniono rocznicę wybuchu rewolucji węgierskiej 1848-1849. Uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt na placu Kossutha w Budapeszcie w obecności wojskowej asysty honorowej oraz prezydenta Janosa Adera i przewodniczącego parlamentu Laszlo Koevera obserwowało zaledwie kilka osób.

Utknąłeś zagranicą? Oto co musisz wiedzieć

Rządowy program „Lot do domu” umożliwi powrót do kraju Polakom, którzy z powodu zawieszenia międzynarodowego ruchu lotniczego mają z tym olbrzymie trudności – zapewnił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.