Węgry: Orbán krytycznie o Funduszu Odbudowy UE. „To absurd”.

Premier Węgier Viktor Orban i kanclerz Niemiec Angela Merkel [Facebook Viktora Orbana]

Premier Węgier Viktor Orban i kanclerz Niemiec Angela Merkel [Facebook Viktora Orbana]

Projekt nowego unijnego budżetu przedstawiony przez Komisję Europejską spotkał się z krytyką Viktora Orbána. „Przedstawiony podział środków unijnych jest absurdalny”, komentuje węgierski premier.

 

Projekt przedstawiony przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen zawiera nie tylko propozycję nowego siedmioletniego budżetu, ale i 750 mld euro na Fundusz Odbudowy Gospodarki. W dzisiejszej porannej rozmowie z Kossuth Rádió Viktor Orbán krytycznie wypowiedział się na temat pomysłu KE.

Orbán argumentował, że „przedstawiony przez Komisję podział środków unijnych jest absurdalnym rozwiązaniem, ponieważ daje więcej środków bogatym niż biednym”.

Węgierski premier chce na razie szczegółowo przeanalizować propozycję Komisji. Ale, jak zauważa, przyjęcie planu Funduszu w obecnej formie oznaczałoby, że „ty, jako obywatel Węgier jesteś odpowiedzialny za spłatę długu Grecji, Włoch albo Niemiec, a jeśli nie będą mogły go spłacić, będziesz musiał zrobić to ty”.

63 mld euro dla Polski w ramach Funduszu Odbudowy. Jest nowy projekt budżetu na lata 2021-2027

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawiła dziś w Parlamencie Europejskim nowy projekt Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej po 2020 r.

Węgry przeanalizują projekt KE

Największymi beneficjentami przedstawionego planu Funduszu Odbudowy są Włochy, którym zaproponowano aż 81,8 mld euro, na drugim miejscu jest Hiszpania (77,3 mld euro). Trzecie miejsce zajmuje natomiast Polska, dla której łączne wsparcie może wynieść 63,8 mld euro.

Węgrom zaproponowano natomiast łącznie 15 mld euro (8,1 mld w postaci dotacji i 6,9 mld euro w formie pożyczek). Jednak mimo sceptycznego podejścia do stanowiska Komisji, jak informuje Hungary Today, Orbán zapowiedział, że nie można odrzucać na wstępie projektu Funduszu, ale propozycja dotycząca wsparcia finansowego powinna być szczegółowo i spokojnie przeanalizowania. Odnosząc się do sytuacji ekonomicznej Węgier, premier zwrócił uwagę, że jeśli rządowe środki na ożywienie gospodarki zadziałają, to „nie tylko wyjdziemy z 2020 r. w dobrej formie, ale będziemy mieć również fantastyczny przyszły rok”.

Tymczasem Komisja Europejska prognozuje, że w tym roku PKB Węgier spadnie o 7 proc., a bezrobocie wzrośnie do poziomu 7 proc. z 3,4 proc. odnotowanych w 2019 r.

Węgry: Zniesienie stanu zagrożenia to sztuczka rządu Viktora Orbána?

Czemu Amnesty International i HHC krytykują kolejne dwa projekty węgierskich ustaw?

Plan odbudowy wyzwaniem dla UE

W środę (27 maja) przewodnicząca Komisji Ursula Von der Leyen przedstawiła nowy projekt kolejnego budżetu unijnego i mechanizm odbudowy unijnej gospodarki. Planowany na lata 2021-2027 budżet unijny przewiduje łącznie 1,1 bln euro, do którego ma być dodany pakiet Next Generation EU, który stanowi nowe narzędzie odbudowy wynosić będzie 750 mld euro. Na sam fundusz ożywienia składa się 500 mld, które będą przekazane państwom w formie bezzwrotnych pożyczek, a 250 mld stanowiłyby pożyczki udzielane krajom.

Przed państwami UE trudne negocjacje, bowiem państwa tzw. „oszczędnej czwórki” – Szwecja, Austria, Holandia i Dania, podobnie jak Węgry, nie zgadzają się ze strategią Komisji.