Węgry szykują się do podboju kosmosu

Zdjęcie via unsplash.com

Przemysł kosmiczny odegra ważną rolę w przyszłości – twierdzi węgierski szef dyplomacji Péter Szijjártó, dlatego Węgry zamierzają zwiększyć zaangażowanie w eksplorację kosmosu. Na początek Budapeszt planuje wysłać drugiego kosmonautę w historii kraju na orbitę okołoziemską.

 

 

Węgry dołączyły do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przed czterema latami, chociaż były pierwszym państwem z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które podpisało umowę o współpracy z tą organizacją w 1991 r.

Budapeszt dostrzega szanse, jakie daje przemysł kosmiczny i zapowiada zwiększyć zaangażowanie w ten sektor. Jednym z pierwszych kroków będzie wzięcie udziału w misji załogowej na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego. „Są na to poważne szanse przed 2024 r.” – twierdzi szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó.

Setki milionów euro na francuskie wojska kosmiczne

Wyścig zbrojeń w kosmosie na dobre wystartował. Po kilkunastu dniach od deklaracji powołania dowództwa sił kosmicznych, Francja konkretyzuje plany. Na początek Paryż zainwestuje 700 mln euro w rozbudowę zdolności wojskowych w przestrzeni kosmicznej. Pierwsze efekty mają być widoczne do 2023 …

O przyszłości ESA

W hiszpańskiej Sewilii dobiega końca spotkanie Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie to odbywa się raz na kilka lat. W 2016 r. gospodarzem była szwajcarska Lucerna. Tegoroczna rada odbywa się pod hasłem przewodnim „Space 19+”. Polskę reprezentuje wiceminister rozwoju Marek Niedużak. Przedstawiciele 22 państw ESA obradują nt. budżetu organizacji na najbliższe trzy lata oraz wytyczeniu strategii Europy w kontekście eksploracji kosmosu w najbliższych latach.

Podczas środowego (27 listopada) spotkania światowe agencje zwróciły uwagę na odważną deklarację węgierskiego ministra spraw zagranicznych. Dyplomata powiedział, że „przemysł kosmiczny będzie w przyszłości jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu. Dla Węgier to nowa szansa rozwoju i przebicia się, a jej centralnym elementem jest wyszkolenie i wysłanie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK) drugiego węgierskiego astronauty, co uważamy za realnie wykonalne w 2024 r. we współpracy z rosyjskim Roskomosem”.

Europa buduje wielozadaniowy myśliwiec nowej generacji

Podczas gdy Polska przymierza się do zakupu amerykańskich samolotów F-35, w Europie krystalizuje się projekt nowoczesnego myśliwca wielozadaniowego. Wczoraj pod Paryżem zaprezentowano model samolotu. Do projektu zainicjowanego przez Emmanuela Macrona i Angelę Merkel dołączyła Hiszpania.
 

 

Francusko-niemiecka inicjatywa nabiera kształtów. Na podparyskim …

Węgierskie ambicje

Jednak to nie koniec zapowiedzi węgierskiego ministra. Budapeszt chciałby do 2024 r. umieścić na orbicie okołoziemskiej samodzielnego satelitę. Węgry planują także dostarczenie we współpracy z Rosją urządzeń specjalistycznych urządzeń naukowych i pomiarowych na MSK. „Węgry do tej pory nie liczyły się w branży kosmicznej, mimo że węgierskie przedsiębiorstwa i uczelnie zgromadziły poważny potencjał technologiczny w tej dziedzinie” – stwierdził Szijjártó.

Ponowny udział w wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej do pokojowych celów będzie stanowił jeden z nowych kierunków polityki zagranicznej i gospodarczej Węgier, dodał dyplomata. Od 1 stycznia 2020 r. na Węgrzech zacznie funkcjonować Narodowy Fundusz Badań Kosmicznych.

W przyszłym roku Węgry będą wspominać 40. rocznicę pierwszego lotu Węgra w przestrzeń kosmiczną. Z tej okazji planowane są liczne inicjatywy wspomnieniowe, w tym międzynarodowa konferencja dotycząca badań kosmicznych.

Francja: Macron zapowiedział stworzenie wojsk kosmicznych

Tuż przed francuskim świętem narodowym – Dniem Bastylii – prezydent Emmanuel Macron zapowiedział rozbudowę francuskich zdolności wojskowych w przestrzeni kosmicznej. W tym celu we wrześniu w ramach sił powietrznych powstanie dowództwo sił kosmicznych.
 

Emmanuel Macron poinformował o nowych planach francuskiego wojska …