Przemysł kosmiczny odegra ważną rolę w przyszłości – twierdzi węgierski szef dyplomacji Péter Szijjártó, dlatego Węgry zamierzają zwiększyć zaangażowanie w eksplorację kosmosu. Na początek Budapeszt planuje wysłać drugiego kosmonautę w historii kraju na orbitę okołoziemską.
Węgry dołączyły do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przed czterema latami, chociaż były pierwszym państwem z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które podpisało umowę o współpracy z tą organizacją w 1991 r.
Budapeszt dostrzega szanse, jakie daje przemysł kosmiczny i zapowiada zwiększyć zaangażowanie w ten sektor. Jednym z pierwszych kroków będzie wzięcie udziału w misji załogowej na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego. „Są na to poważne szanse przed 2024 r.” – twierdzi szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó.
O przyszłości ESA
W hiszpańskiej Sewilii dobiega końca spotkanie Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie to odbywa się raz na kilka lat. W 2016 r. gospodarzem była szwajcarska Lucerna. Tegoroczna rada odbywa się pod hasłem przewodnim „Space 19+”. Polskę reprezentuje wiceminister rozwoju Marek Niedużak. Przedstawiciele 22 państw ESA obradują nt. budżetu organizacji na najbliższe trzy lata oraz wytyczeniu strategii Europy w kontekście eksploracji kosmosu w najbliższych latach.
Podczas środowego (27 listopada) spotkania światowe agencje zwróciły uwagę na odważną deklarację węgierskiego ministra spraw zagranicznych. Dyplomata powiedział, że „przemysł kosmiczny będzie w przyszłości jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu. Dla Węgier to nowa szansa rozwoju i przebicia się, a jej centralnym elementem jest wyszkolenie i wysłanie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK) drugiego węgierskiego astronauty, co uważamy za realnie wykonalne w 2024 r. we współpracy z rosyjskim Roskomosem”.
Węgierskie ambicje
Jednak to nie koniec zapowiedzi węgierskiego ministra. Budapeszt chciałby do 2024 r. umieścić na orbicie okołoziemskiej samodzielnego satelitę. Węgry planują także dostarczenie we współpracy z Rosją urządzeń specjalistycznych urządzeń naukowych i pomiarowych na MSK. „Węgry do tej pory nie liczyły się w branży kosmicznej, mimo że węgierskie przedsiębiorstwa i uczelnie zgromadziły poważny potencjał technologiczny w tej dziedzinie” – stwierdził Szijjártó.
Ponowny udział w wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej do pokojowych celów będzie stanowił jeden z nowych kierunków polityki zagranicznej i gospodarczej Węgier, dodał dyplomata. Od 1 stycznia 2020 r. na Węgrzech zacznie funkcjonować Narodowy Fundusz Badań Kosmicznych.
W przyszłym roku Węgry będą wspominać 40. rocznicę pierwszego lotu Węgra w przestrzeń kosmiczną. Z tej okazji planowane są liczne inicjatywy wspomnieniowe, w tym międzynarodowa konferencja dotycząca badań kosmicznych.