Węgry: Projekt ustawy o zakończeniu stanu zagrożenia w parlamencie

Minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga/

Minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga Zdjęcie via Facebook @ Varga Judit

Węgierski rząd złożył we wtorek w parlamencie projekt ustawy w sprawie zniesienia stanu zagrożenia. Według minister sprawiedliwości Judit Vargi mógłby on przestać obowiązywać około połowy czerwca.

 

 

Jako pierwsza o złożeniu projektu ustawy napisała we wtorek (26 maja) za pośrednictwem mediów społecznościowych węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga.

„Wraz z przyjęciem ustawy przewiduje się, że stan zagrożenia na Węgrzech skończy się 20 czerwca. Znacznie wcześniej niż w wielu krajach europejskich”, dodała minister.

„Oczekujemy, że ci, którzy zaatakowali nas bezpodstawnymi oskarżeniami zamiast podjąć współpracę przed wspólnym zagrożeniem, przeproszą nas za prowadzenie kampanii oszczerstw”, podkreśliła minister Varga. 

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Kontrowersyjna ustawa

Po zniesieniu stanu zagrożenia przewiduje się utrzymanie np. sztabu operacyjnego do walki z pandemią.

Przyjęta 30 marca ustawa wzbudziła wielkie kontrowersje. Węgierska opozycja protestowała wskazując na to, że ustawa, która daje w związku z pandemią szerokie – wynikające z Ustawy Zasadniczej – uprawnienia rządowi i premierowi Viktorowi Orbánowi, nie zawiera żadnego terminu zakończenia jej obowiązywania.

Zgodnie z ustawą rząd może w czasie stanu zagrożenia „zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej”. Węgierskie ustawodawstwo spotkało się z krytyką np. Parlamentu Europejskiego.

W ciągu minionych dwóch miesięcy na Węgrzech przyjęto kilka kontrowersyjnych ustaw. Chodzi na przykład o ustawę, która nakazuje, aby w aktach stanu cywilnego widniała jedynie płeć, jaką stwierdzono po narodzeniu. W praktyce oznacza to, że osoby transseksualne, nawet jeżeli przejdą zabieg płci nie będą mogły zmienić zapisu w urzędzie stanu cywilnego.

Węgry: Pierwsze zatrzymania za "rozpowszechnianie fake newsów"

Pierwsze skutki nowego prawodawstwa wprowadzonego na Węgrzech na czas pandemii