Węgry chcą odbudowywać kościoły na Słowacji. Bez zgody rządu w Bratysławie

wegry-slowacja-bratyslawa-budapeszt-odbudowa-kosciolow-viktor-orban-fidesz-fundusze-wsparcie-finansowe

Rząd Viktora Orbana przekaże Słowacji ponad 4 mln euro na rekonstrukcję kościołów, mimo że słowacki rząd nie wyraził zgody na taki program. / Zdjęcie via Facebook @orbanviktor

Węgry przekażą fundusze na odbudowę kościołów na Słowacji, nie uzyskawszy wcześniej zgody ze strony rządu w Bratysławie. To już kolejny raz, gdy Budapeszt podejmuje tego typu działanie.

 

 

Rząd Viktora Orbana przekaże Słowacji ponad 4 mln euro na rekonstrukcję kościołów, mimo że słowacki rząd nie wyraził zgody na taki program. Ministerstwo Kultury i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Słowacji dowiedziały się o zamiarach Węgier z mediów. 

Węgierskie fundusze trafią głównie do gmin, w których większość stanowią Węgrzy. W sumie odnowionych zostanie 101 kościołów w 96 wsiach, miasteczkach i miastach. Program nie ogranicza się tylko do Słowacji, ale obejmuje również inne kraje sąsiednie. 

Całkowita wartość inwestycji wynosi około 73 mln euro, za które zostanie wyremontowanych około 1400 kościołów. Kościół katolicki na Słowacji z zadowoleniem przyjął zamiar wsparcia finansowego.

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy węgierski rząd chce wspomóc finansowo Słowację bez zgody władz w Bratysławie. Niedawno Węgry zamierzały utworzyć fundusz na rzecz wykupu gruntów ornych na Słowacji i w innych sąsiednich krajach. 

Pomysł ten został ostro skrytykowany przez słowackiego ministra spraw zagranicznych Ivana Korčoka. Po spotkaniu z szefem węgierskiej dyplomacji Péterem Szijjártó Budapeszt wycofał się z projektu.