Węgry znoszą kontrole epidemiczne na granicy z Serbią: „To przykład dobrej sąsiedzkiej współpracy”

Szef dyplomacji Węgier Péter Szijjártó rozmawia z serbską minister ds. integracji europejskiej Jadranką Joksimović.

Szef dyplomacji Węgier Péter Szijjártó rozmawia z serbską minister ds. integracji europejskiej Jadranką Joksimović. Zdjęcie via Facebook @@szijjarto.peter.official

Serbia jest pierwszym krajem spoza Unii Europejskiej, z którym Węgry zniosły kontrole epidemiczne na granicy. „To przykład dobrej współpracy, która trwa od wielu miesięcy”, podkreślają zgodnie przedstawiciele obu państw.

 

 

Węgrzy i Serbowie mogą od poniedziałku (25 maja) przekraczać bez żadnych ograniczeń granicę (wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa) między krajami. 

Otwarte są wszystkie przejścia graniczne. Nie ma konieczności mierzenia temperatury w punktach kontrolnych, ani poddawania się 14-dniowej kwarantannie. Serbia jest pierwszym krajem spoza strefy Schengem, z którym Węgry zniosły kontrole epidemiczne na granicy.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Węgry rzecznikiem Serbii w Unii Europejskiej

To potwierdzenia ustaleń doszło podczas spotkania węgierskiego ministra spraw zagranicznych Petera Szijjártó z serbską minister integracji europejskiej Jadranką Joksimović.

„Serbia jest pierwszym krajem spoza UE, z którym Węgry zniosły kontrole epidemiczne na granicy”, podkreślił Szijjártó. Z kolei Joksimović zaznaczyła, że decyzja obu państw jest dowodem dobrej współpracy Budapesztu i Belgradu. W ostatnich tygodniach, także w trakcie pandemii koronawirusa, doszło do kilku spotkań premiera Węgier Viktora Orbána z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiczem

Oba państwa współpracują w wielu dziedzinach. M.in. trwa modernizacja linii kolejowej między Budapesztem a Belgradem. Środki na realizację inwestycji pochodzą m.in. z Chin.

Budapeszt jest ponadto rzecznikiem europejskich aspiracji Belgradu. Węgry przekonują, że sąsiedni kraj powinien jak najszybciej dołączyć do UE. Serbia prowadzi obecnie rozmowy akcesyjne. Belgrad czeka na sygnał od Brukseli w sprawie zasad kontynuowania starań o przystąpienie do Unii Europejskiej.

Co dalej z akcesją Serbii do Unii Europejskiej?

Serbia waha się, na jakich zasadach kontynuować starania o przystąpienie do Unii Europejskiej. Na czym polegają ostatnie wątpliwości Belgradu?

Węgry zlikwidują strefy tranzytowe

W czwartek (21 maja) węgierski rząd poinformował o woli podporządkowania się decyzji TSUE w sprawie zlikwidowania stref tranzytowych dla migrantów na granicy z Serbią.

„Wyrok TSUE w sprawie stref tranzytowych na węgierskiej granicy jest niebezpieczny, ale dostosujemy się do niego”, powiedział w piątkowej (22 maja) rozmowie z Radiem Kossuth premier Viktor Orbán.

Węgierski premier dodał w tej samej rozmowie, że wyrok TSUE obróci się na niekorzyść migrantów. „Zgodnie z wyrokiem Trybunału zamkniemy strefy tranzytowe, ale oznacza to, że osoby, które chcą złożyć wniosek o wjazd na nasze terytorium będą musiały czekać przed ogrodzeniem granicznym”.

Grupa Wyszehradzka i Niemcy: Otworzymy granice, gdy pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna

Podczas wideokonferencji w jakiej wzięli udział premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej oraz kanclerz Niemiec zadeklarowano, że granice między tymi państwami zostaną otwarte, gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna.