Węgry: Redaktor naczelny największego niezależnego portalu zwolniony. Co z wolnością mediów?

Na początku roku prorządowy węgierski biznesmen Miklós Vaszily uzyskał znaczącą kontrolę nad finansowaniem portalu./ Foto via unsplash

Redaktor naczelny największego węgierskiego niezależnego portalu informacyjnego index.hu Szabolcs Dull został zwolniony. Miesiąc wcześniej Dull ostrzegał, że niezależność medium jest zagrożona.

 

 

„Kierownictwo index.hu przeanalizowało najnowsze wydarzenia i prezes zarządu zainicjował rozwiązanie umowy o pracę z redaktorem naczelnym Szabolcsem Dullem w ramach wypowiedzenia umowy o pracę”, poinformował w oświadczeniu prezes zarządu Laszlo Bodolai. Stanowisko redaktora naczelnego na razie pozostanie nieobsadzone, ale kierownictwo ma wkrótce wyznaczyć następcę Dulla.

Polska największym palaczem węgla w Europie. USA i Chin wzajemne oskarżenia / Europa i świat w skrócie

Polska wyprzedziła Niemcy i produkuje najwięcej w Europie energii z węgla. USA domagają się zamknięcia konsulatu Chin w Houston. Chiny szykują odpowiedź.Europa i świat w skrócie. 

Węgry: Zwolnienie to wynik wewnętrznych nieporozumień

Laszlo Bodolai w liście do pracowników portalu podkreślił, że „polityczna niezależność indexu nie była i nie jest zagrożona. Prezes oznajmił, że podjął decyzję o zwolnieniu Dulla, bo „redaktor naczelny nie zdołał zatrzymać ani zapanować nad procesami, które negatywnie wpływały na sytuację rynkową portalu”. Podkreślił, że zamieszanie w redakcji doprowadziło do spadku dochodów z portalu, ponieważ reklamodawcy zaczęli się wycofywać.

Miesiąc temu Dull ostrzegał przed utratą niezależności przez index. „Dosięgła nas presja z zewnątrz, która może się zakończyć likwidacją redakcji. Obawiamy się, że za jednym zamachem na skutek zmiany organizacyjnej utracone zostaną wartości, dzięki którym index stał się największym i najchętniej czytanym portalem w kraju”, napisał w czerwcu Szabolcs Dull.

Dziennikarz nie podał wówczas żadnych szczegółów zwolnienia. Portal 24.hu napisał natomiast, że redakcji zaproponowano, by część jej pracowników i niektóre rubryki zostały przeniesione do firm zewnętrznych, które stałyby się kimś w rodzaju dostawców treści, zaś kierownictwo byłoby „zleceniodawcą”.

Węgry: Parlament nie zgadza się na powiązanie wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności

Parlament przyjął we wtorek (14 lipca) wytyczne dotyczące Funduszu Odbudowy UE oraz unijnego budżetu. Parlamentarna większość domaga się m.in. zamknięcia wszystkich procedur z art. 7 jako warunku akceptacji Węgier dla wyżej wspomnianych propozycji.

Węgry: Komisja Europejska zaniepokojona sytuacją w indexie

Pojawiające się od dawna obawy o niezależność Indexu pogłębiły się po tym, jak na początku tego roku prorządowy węgierski biznesmen Miklós Vaszily uzyskał znaczącą kontrolę nad finansowaniem portalu.

Za zwolnionym redaktorem naczelnym wstawili się pracownicy. W liście  otwartym, pod którym zebrano 99 podpisów napisano: „ta decyzja jest dla nas nie do przyjęcia”.„Jedyną rzeczą, której Szabolcs Dull nie mógł kontrolować, było to, jak László Bodolai próbował ukryć problemy wewnętrzne portalu, szantażując nas środkami oszczędnościowymi”.

„W rzeczywistości powodem zwolnienia Dulla było to, że jasno dał do zrozumienia, że ​​nie ulegnie szantażowi”, dodali koledzy z redakcji indexu. „Nadal uważam, że obawy personelu miały podstawy i jako redaktor naczelny zrobiłem to, co dyktowało mi sumienie w danych okolicznościach”, oświadczył z kolei Dull po zwolnieniu.

Prezes indexu Laszlo Bodolai powiedział miesiąc temu portalowi 24.hu, że firmy medialne rewidują sposoby działania na skutek spadku dochodów z reklam w wyniku kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości, Věra Jourová, napisała na początku lipca list do redakcji indexu, wyrażając solidarność z zespołem, który według niej „pracował w bardzo trudnych warunkach”. „Z niepokojem śledzę sytuację Waszej redakcji”, podkreśliła czeska komisarz.