Węgry: Rząd nie chce podporządkować się decyzji sądu

Viktor Orbán © European Union 2015 - European Parliament, fot. Pietro Naj-Oleari

Viktor Orbán © European Union 2015 - European Parliament, fot. Pietro Naj-Oleari

Premier Viktor Orban zamierza zasięgnąć opinii mieszkańców Węgier ws. wykonania orzeczenia sądu, który nakazał rządowi zrekompensowanie grupie sześćdziesięciu romskich dzieci uniemożliwienia kontynuowania nauki z rówieśnikami w szkole.

 

 

Gyöngyöspata to zamieszkiwana przez 2,5 tys. miejscowość w północnych Węgrzech, której jedną piątą mieszkańców stanowi społeczność romska. Premier Viktor Orban chce przeprowadzenia ogólnonarodowych konsultacji ws. niedawnego orzeczenia sądu, nakazującego rządowi wypłacanie grupie sześćdziesięciu romskich dzieci rekompensaty za uniemożliwienie kontynuowania z rówieśnikami nauki w szkole.

Marcin Szewczyk: Sytuacja Romów polepsza się, ale wciąż jest daleko do ideału

Sytuacja Romów w Polsce jest bez porównania najlepsza w historii, ale programy socjalne rządu mogą wygasić aktywność społeczną, którą udało się zbudować w ostatnich latach, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl dr hab. Marcin Szewczyk, prof. Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania …

Prawie połowa wykluczonych

Kara zawarta w orzeczeniu sądu opiewa na 99 mln forintów (1 zł to około 79 forintów). Orzeczenie jest niepomyślne z punktu widzenia Budapesztu. Dlatego premier Viktor Orban zapowiedział w trakcie niedzielnego (23 lutego) przemówienia na temat stanu kraju organizacje ogólnonarodowych konsultacji ws. sytuacji w Gyöngyöspata. Rząd przygotuje listę pytań, które zostaną zawarte w kwestionariuszu, który zostanie następnie rozesłany do wszystkich węgierskich gospodarstw domowych. Do tych swoistych konsultacji krajowych dojdzie w marcu.

Sytuacją romskich dzieci z Gyöngyöspata zainteresowała się przed kilkoma laty kancelaria prawnicza Allen&Overy, która we współpracy z organizacją pozarządową Nadzieja dla Dzieci (The Chance for Children Founadtion; CFCF) postanowiła położyć kres dyskryminacyjnym praktykom. CFCF argumentowała, że władze szkolne wbrew prawu dopuszczały się niezgodnych z węgierskim prawem praktyk. Według Komisji Europejskiej na Węgrzech w 2015 r. 45 proc. uczniów romskich podlegało dyskryminacji.

1% najbogatszych ma ponad 2 razy więcej niż pozostałe 99% ludzi na świecie

Nierówności społeczne nieustannie rosną. Najbogatsi powiększają majątki, podczas gdy setki milionów ludzi żyje w skrajnym ubóstwie. Jednocześnie większość państw świata nie zapewnia odpowiednich warunków rozwoju dla swoich mieszkańców, a sytuacja może ulec pogorszeniu w najbliższych latach – czytamy w raporcie …

Niezasłużone pieniądze

Rząd pomimo krytyki organizacji pozarządowych czy Komisji Europejskiej nie chce podporządkować się orzeczeniu węgierskiego sądu. Budapeszt argumentuje, że część romskich dzieci w ogóle nie chodziła do szkoły, a nawet jeżeli uczęszczała na zajęcia to tylko po to, by zakłócać naukę rówieśnikom.

W przypadku Gyöngyöspata nie zabrakło także wątku amerykańskiego miliardera węgierskiego pochodzenia. Viktor Orban przekonuje, że to kolejny sposób dla George’a Sorosa, by psuć opinię węgierskiego rządu na arenie międzynarodowej. Premier dodaje, że rząd nie może ugiąć się pod presją sądowego orzeczenia. „Nikt nie powinien otrzymać pieniędzy, na które nie zasłużył”, podkreślił lider Fideszu. „Jak wytłumaczyć nie-Romom mieszkającym w Gyöngyöspata, że pomimo bycia w większości, powinni podporządkować się z powodu akcji finansowanej przez Sorosa i zatwierdzonej przez sąd. W jaki sposób wytłumaczyć im, że miliony forintów powinny zostać wypłacone tym, którzy uniemożliwili ich dzieciom naukę?”, powiedział w wywiadzie dla Radia Kossuth Orban.

Lancet: Sepsa bardziej śmiercionośna niż rak

Sepsa stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla zdrowia mieszkańców naszej planety. Tylko w 2017 r. umarło na tę chorobę 11 mln osób, więcej niż np. na raka. Jak sytuacja wygląda w Polsce i w Europie?

 

 

Według amerykańskich naukowców w 2017 r. na …

Niekonstytucyjne praktyki

To nie pierwszy raz, gdy węgierskie władze szukają poparcia dla swojej polityki w ramach „konsultacji społecznych”. Podobne kwestionariusze rozesłano w 2015 r. w przypadku „uzgodnienia” polityki migracyjnej i terroryzmu. Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła procedurę mianem „szokującej” oraz niebezpiecznej ze względu na promowanie nietolerancji wobec cudzoziemców.

Nowy kwestionariusz dotyczący romskich dzieci z Gyöngyöspata będzie zawierał także pytania dotyczące wypłaty odszkodowania dla więźniów, którzy oskarżyli państwo o złe warunki w zakładach karnych. Orban i w tym przypadku odmówił wypłacenia tych pieniędzy mimo że sąd przyznał więźniom prawo do odszkodowania. Rząd zamierza uwzględnić nadesłane odpowiedzi, by następnie przekuć je w projekty ustaw. Jednak część prawników – podobnie jak w 2015 r. – zgłasza zastrzeżenia odnośnie legalności procedury. Zwraca się przede wszystkim uwagę na brak umocowania „konsultacji” w konstytucji, a w konsekwencji przygotowania i późniejszej ewaluacji nadesłanych odpowiedzi.

Katastrofalne prognozy demograficzne dla Polski

Polska będzie się wyludniać, gwałtownie przybywać będzie emerytów, a dzieci będzie coraz mniej. Tak źle jeszcze nie było.

 
Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie wstępne dane demograficzne za 2019 r. Powiedzieć, że jest źle, to nic nie powiedzieć. Jest fatalnie.
Przyrost naturalny był …