Węgry: Zjednoczona opozycja wybierze kandydata na premiera. Sondaże dają jej szanse na pokonanie Orbána

Viktor Orban

Premier Węgier Viktor Orbán. / [Photo via flickr]

Wczoraj (26 lipca) rozpoczęła się na Węgrzech rejestracja kandydatów w opozycyjnych prawyborach. Wyłonią one kandydata na premiera a także przedstawicieli w poszczególnych okręgach wyborczych. Faworytem głosowania na kandydata na premiera jest szef nacjonalistycznego Jobbiku. Jego ugrupowanie poparło w czerwcu ustawę anty-LGBTIQ+, forsowaną przez Fidesz pod pozorem zwalczania pedofilii.

 

 

grudniu ub. roku sześć węgierskich partii poinformowało o zawiązaniu sojuszu. Wśród nich, znalazły się: Koalicja Demokratyczna, nacjonalistyczny Jobbik, ekologiczne Polityka Może Być Inna (LMP), liberalne Momentum, Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) oraz lewicowa, „zielona” partia Dialog.  

Koalicja objęła sobie na cel odsunięcie od władzy rządzącego od ponad dekady Fideszu, kierowanego przez Viktora Orbána. Ma wystawić po jednym wspólnym kandydacie we wszystkich 106 okręgach wyborczych w kraju, a także wspólnego kandydata na premiera w zaplanowanych na wiosnę 2022 r. wyborach parlamentarnych.   

Pod koniec czerwca ugrupowania opublikowały wspólny list do UE, w którym zobowiązały się do “utrzymania Węgier w rodzinie narodów europejskich”. Obiecały, że w przypadku zwycięstwa w przyszłorocznych wyborach, Węgry dołączą do Prokuratury Europejskiej (EPPO) i znów staną się lojalnym członkiem UE oraz NATO.  

Holandia "nie widzi miejsca w UE" dla Węgier

„Dla Węgier nie ma już miejsca w Unii Europejskiej”, stwierdził premier Holandii Mark Rutte

Szeroki blok opozycyjny zmobilizuje wyborców? 

Rozległa koalicja sześciu partii budzi mieszane uczucia – ugrupowania mogą skumulować przeważające poparcie Węgrów, jednak tak szeroka współpraca, na pierwszy rzut oka różnych obozów, budzi wątpliwości o ewentualnie napięcia wewnętrzne oraz programową niespójność. Bo zjednoczona węgierska opozycja reprezentuje zarówno wielkomiejskich postępowych wyborców, jak i konserwatystów zamieszkujących mniejsze miejscowości.  Jednak partie otwarcie przyznają, że nie chodzi im o pełne zjednoczenie, lecz o współpracę pomimo dzielących ich różnic.  

Liderzy ugrupowań wierzą, że uda im się pozyskać wyborców dzięki narastającemu wśród obywateli niepokoju co do stanu demokracji w kraju, który w ostatnim czasie jest oskarżany przez instytucje UE o pogwałcanie podstawowych zasad Wspólnoty. 

Zdaniem wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Kláry Dobrev a zarazem kandydatki Koalicji Demokratycznej na premiera, wyłonił się taki rodzaj wyborcy opozycji, “dla którego nie jest ważne, czy to prawica czy lewica, liberalizm czy socjaldemokracja, ale ważne, by pozostać demokratą”.  

Według najnowszych sondaży, zjednoczona opozycja może obecnie liczyć na 45 proc. poparcia Węgrów. Z kolei na rządzący Fidesz zagłosowałoby 48,4 proc. obywateli.  

Viktor Orbán jednym z "Drapieżników Wolności Prasy" według Reporterów bez Granic

Określono go jako “samozwańczego orędownika nieliberalnej demokracji.”

Kto zamierza kandydować na premiera? 

Poza Klárą Dobrev chęć wzięcia udziału w prawyborach zadeklarowali szef liberalnego Momentum, Andras Fekete-Goyer, burmistrz 50-tysięcznego miasta Hodmezoevasarhely, Peter Marki-Zayburmistrz stołecznego Budapesztu a zarazem współprzewodniczący partii Dialog, Gargely Karacosony oraz kandydat Partii Ludowej Nowy Świat – Josef Palinkas. O status kandydata na premiera będzie się ubiegał także szef partii Jobbik Peter Jakab.

Jak wynika z majowego sondażu przeprowadzonego przez KutatoCentrum na zlecenie portalu Index, obecnie to on cieszy się największym poparciem na poziomie ok. 47 proc. Zdecydowanie mniej popularny jest Karacsony (20,43 proc.), zaś kolejne miejsca zajmują Dobrev (17,20 proc.) i Marki-Zay (11,83 proc.).

Jego partia, która w ostatnich latach starała się porzucić swą antysemicką i antyromską przeszłość, także jest częścią opozycyjnego porozumienia. Ugrupowanie to wzbudza jednak kontrowersje – w ostatnich tygodniach Jobbik poparł Fidesz w głosowaniu nad tzw. ustawą anty-LGBTIQ+, która była forsowana pod pozorem zwalczania pedofilii.

“Nawet jeśli możemy uratować życie jednego dziecka przed przestępcą seksualnym, to prawo było tego warte”, argumentował Jakab. Podkreślał on także, że homoseksualizm musi być „akceptowany i tolerowany”.  

Innym faworytem jest Gargely Karacosony, wywodzący się z Dialogu na rzecz Węgier, który sprawuje urząd burmistrza Budapesztu – w wyścigu o ten urząd zwyciężył jesienią 2019 r. ze wspieranym przez Fidesz Istvánem Tarlósem, który w stolicy sprawował władzę od 2010 r. 

Wspólny kandydat na premiera wybrany przez opozycje zostanie wyłoniony na drodze dwóch tur głosowania – pierwsza odbędzie się w dniach 18-26 września 2021 r., zaś druga – w okresie 4 do 10 października 2021 r.  

Zamiar startowania w prawyborach można zgłaszać mailowo. W razie niekompletnych wniosków biuro prawyborów poprosi o ich uzupełnienie, a następnie wszystkie wnioski zostaną przekazane Komisji Prawyborczej. Kandydatury można zgłaszać do 15 sierpnia.

Węgry: Opozycja wybierze kandydata na premiera w prawyborach. Viktora Orbana chce zastąpić burmistrz Budapesztu

Zjednoczona węgierska opozycja minimalnie ustępuje w sondażach koalicji rządzącego Fideszu oraz Chrześcijańskiej-Demokratycznej Partii Ludowej.