Węgry: Ambasadorowie krajów nordyckich wezwani na dywanik za krytykę rządu

Węgierski MSZ Péter Szijjártó [foto via @ Péter Szijjártó Facebook]

Węgierski MSZ Péter Szijjártó [foto via @ Péter Szijjártó Facebook]

W poniedziałek (11 maja) węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó wezwał ambasadorów pięciu krajów nordyckich w związku z ich krytyką szerokich uprawnień rządu na czas pandemii.

 

Węgry zostały uznane przez Freedom House za państwo autorytarne, ze względu na silnie scentralizowaną władzę i przejęcie kontroli nad sektorem medialnym. Potwierdza to dopiero 89. lokata w Światowym Indeksie Wolności Prasy.

Ostatnio kontrowersje i negatywne reakcje wielu rządów i instytucji wywołała przede wszystkim ustawa przyjęta 30 marca. Dzięki niej węgierski premier Viktor Orbán zyskał szerokie uprawnienia na czas pandemii i możliwość rządzenia za pomocą dekretów. Ponadto ustanowiono wysokie kary za „szerzenie fake newsów”. Nawet do 5 lat więzienia.

Słowacja: Najważniejsi politycy podpisali proeuropejską deklarację

Słowacja powoli staje się wyjątkiem wśród państw Grupy Wyszehradzkiej

Ministrowie spraw zagranicznych Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji zapewnili o poparciu sekretarz generalnej Rady Europy Marija Pejčinović Burić, która negatywnie odniosła się do ustawy na Węgrzech. 6 maja napisali list, w którym podkreślili, że „nawet w sytuacji stanu wyjątkowego, prawo musi pozostać wartością nadrzędną”.

W odpowiedzi Peter Szijjártó zarzucił im powielanie fake newsów i „powtarzania do znudzenia kłamstwa o budowaniu dyktatury”. Jak twierdzi minister, ze względu na swoją tysiącletnią tradycję, Węgry nie będą obojętne na podobne stwierdzenia. Dodał także, że państwa nordyckie powinny „pilnować lepiej własnych interesów”.

W mediach MSZ udostępnił zaś list wystosowany do krajów nordyckich, w którym otwarcie wyraża niezadowolenie z całej sytuacji. „Rozpowszechnianie fałszywych wiadomości o niektórych krajach europejskiej rodziny doprowadzi jedynie do podziału i zakłóci funkcjonowanie naszych wspólnych instytucji”, napisano ostrzegawczo w liście. Można się domyślać, że Węgrom chodzi m.in. o negocjacje nad nowym budżetem unijnym na lata 2021-2027, tam bowiem decyzja musi zostać podjęta jednomyślnie; a do tego potrzebna jest współpraca państw tak różnych ideologicznie jak Węgry i kraje nordyckie.

Koronawirus: Komisja Europejska ostrzega przed drugą falą zachorowań 

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker ostrzega, że państwa członkowskie UE powinny być gotowe na drugą falę pandemii COVID-19.

Przeciwnicy ustawy

Nowa ustawa wywołała wiele kontrowersji. Weszła w życie przy sprzeciwie całej opozycji, bowiem partia Fidesz, której liderem jest Orbán, ma wystarczającą większość w parlamencie. Opozycja uważa jednak, że w ustawie nie chodzi o zwalczenie pandemii, lecz o nadanie większych uprawnień premierowi, które pozwolą mu bezterminowo na samodzielne rządy.

Swoje niezadowolenie wyraziła także w liście Marija Pejčinović Burić. Podkreśliła, że nawet w czasie pandemii działania podejmowane przez władze państwa powinny być zgodne w tym przypadku z węgierską konstytucją i nie naruszać zasad demokracji. Dodała również, że „demokratyczna debata w parlamentach krajowych, w mediach i w internecie, jak również dostęp do oficjalnych informacji i dokumentów są niezbędnymi elementami każdego wolnego i demokratycznego porządku i mają szczególne znaczenie w sytuacjach kryzysowych dla utrzymania zaufania i pewności siebie w społeczeństwie.” W odpowiedzi na list Orbán powiedział, że jeśli Burić nie może pomóc przy kryzysie to niech nie przeszkadza Węgrom w ich działaniach.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Sytuacja na Węgrzech

Na Węgrzech zachorowało ponad 3,3 tys. osób, z czego 1/3 osób powróciła do zdrowia. Zmarło 425 osób. Liczba nowych przypadków stale maleje. Wczoraj potwierdzono zaledwie 21 nowych infekcji i 8 zgonów.

Węgry zajmują dopiero 24. miejsce pod względem liczby przeprowadzonych testów wśród państw unijnych. Łącznie wykonano ponad 114 tys. testów, czyli 11 875 na mln osób.

Węgry zaczęły stopniowo łagodzić ograniczenia. „Sklepy będą otwarte bez ograniczeń godzinowych, a do wznowienia pracy mogą szykować się także właściciele restauracji i kawiarni. W miejscach publicznych nadal jednak w mocy pozostanie nakaz utrzymywania dystansu – 1,5 metra – od innych osób oraz konieczność zasłaniania nosa i ust”, poinformował premier.

Ponadto od 4 maja trwają matury. Przystępuje do nich łącznie 80 tys. licealistów. Podczas gdy wszystkie szkoły i uczelnie pozostają zamknięte do odwołania, władze zdecydowały o utrzymaniu tych egzaminów.