Węgry: Przewodniczący parlamentu ostrzega przed opozycją. „Stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”

Węgry-László-Kövér-opozycja-Fidesz-Orban

László Kövér, przewodniczący węgierskiego parlamentu, stwierdził, że działalność opozycji stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego kraju. / Foto via [Asamblea Nacional del Ecuador]

Przewodniczący parlamentu stwierdził, że na Węgrzech występują dwie, praktycznie wykluczające się wizje państwa i narodu, a opozycja stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

László Kövér, przewodniczący węgierskiego parlamentu, stwierdził, że działalność opozycji stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego kraju.

Wypowiedź ujawnili dziennikarze portalu Direkt36 i pochodzi ona z lutego 2020 r. Kövér przemawiał wówczas do obecnych i byłych szefów węgierskich służb bezpieczeństwa narodowego, podczas ceremonii z okazji 30. rocznicy istnienia organizacji. 

Polityk Fideszu stwierdził, że węgierskiej klasie politycznej „brakuje jednolitego zrozumienia państwa i narodu”. W jego opinii w krajowej polityce „istnieją dwie, praktycznie wzajemnie wykluczające się wizje państwa i narodu”.

Odnosząc się do działalności rządzącej partii Fidesz wskazał, że „część węgierskiej klasy politycznej myśli, wierzy i pracuje na rzecz samodzielnego państwa i samoświadomego narodu”. Dodał jednak, że „druga część klasy politycznej działa w duchu tradycji opuszczenia państwa i szydzenia z własnego narodu”.

„Uważam tę sytuację polityczną za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, przed jakim stoją dziś Węgry”, podkreślił.

Kövér zaznaczył, że jeśli chodzi o ochronę kraju przed przedstawionym przez niego zagrożeniem, największe zaufanie ma do obecnych i przyszłych pracowników służb specjalnych.

Zjednoczona opozycja wydała w sobotę (27 listopada) oświadczenie, w którym wezwała polityka do rezygnacji ze stanowiska. Ich zdaniem Kövér podburza społeczeństwo przeciwko opozycji, „w sposób przypominający najczarniejsze czasy dyktatury i wywiera presję polityczną na przywódców służb specjalnych”.