Węgry: Rząd w narodowych konsultacjach pyta o imigrację i „plan Sorosa”. Organizacje pozarządowe: To kolejna sztuczka Viktora Orbána

W poniedziałek na Węgrzech (8 czerwca) rozpoczęły się narodowe konsultacje dotyczące pandemii koronawirusa.

W poniedziałek na Węgrzech (8 czerwca) rozpoczęły się narodowe konsultacje dotyczące pandemii koronawirusa. / Na zdjęciu premier Viktor Orban. Foto via Facebook @Viktor Orban

W poniedziałek (8 czerwca) rozpoczęły się tzw. narodowe konsultacje dotyczące pandemii koronawirusa. Rząd przygotował listę 13 pytań. Wśród nich pojawiły się m.in. zagadnienia dotyczące ochrony granic przed migrantami oraz „planu George’a Sorosa”. Organizacje pozarządowe komentują: to kolejna sztuczka, która pozwoli Orbánowi utrzymać uprawnienia, które sobie przyznał na czas pandemii.

 

 

To już dziewiąte tzw. narodowe konsultacje od czasu dojścia Fideszu do władzy w 2010 r. Tym razem rząd Viktora Orbána zamierza poznać opinie obywateli na temat rozwiązań dotyczących środków podejmowanych przez rząd w trakcie pandemii koronawirusa.

Zarówno tych dotyczących wprowadzonych społecznych ograniczeń, jak i rozwiązań mających na celu zminimalizować gospodarce skutki kryzysu. Wśród pytań pojawiły się m.in. zagadnienia dotyczące imigracji oraz „planu George’a Sorosa”.

„Konsultacje pozwolą rządowi na podjęcie właściwych decyzji”, napisała w poniedziałek w mediach społecznościowych Katalin Novák, wiceminister zasobów ludzkich ds. rodziny i młodzieży.

„Rząd wykorzystuje narodowe konsultacje do manipulowania opinią publiczną i konsolidacji władzy”, napisała krytycznie wobec kolejnej odsłony konsultacji węgierska politolożka Edit Zgut.

Europa i świat: Szef Eurogrupy zrezygnował ze stanowiska ministra finansów Portugalii. Ponowne otwarcie wieży Eiffla. Trump chce sankcji na Chiny za prześladowania Ujgurów.

Europa i świat: Mário Centeno, zrezygnował ze stanowiska ministra finansów. Trump chce sankcji na Chiny za prześladowania Ujgurów.

Węgry: Koniec stanu wyjątkowego sztuczką rządu?

Wśród poruszanych kwestii znalazły się m.in. te dotyczące poparcia dla restrykcji wprowadzonych na czas pandemii, jak np. ograniczenie w wychodzeniu na ulicę czy noszenie masek ochronnych. Rząd zapyta także o… darmowe parkowanie. To jedna z propozycji, które spotkały się ze szczególną krytyką opozycyjnych burmistrzów miast. Przekonywali oni, że przyczynia się ona do obniżania przychodów samorządów.

Węgrzy są też pytani o to, czy należy utrzymać stan gotowości epidemiologicznej, dopóki nie zniknie ryzyko nawrotu epidemii. Rząd przedstawił w ubiegłym tygodniu dwa projekty ustaw o zakończeniu stanu wyjątkowego i odebraniu premierowi szerokich uprawnień. Jednak organizacje pozarządowe wskazują, że to kolejna sztuczka Viktora Orbána, która pozwoli mu utrzymać uprawnienia przyznane na czas pandemii i jednocześnie wycofać się z wcześniej wprowadzonej ustawy, krytykowanej m.in. przez Parlament Europejski czy kraje nordyckie.

Amnesty International oraz Węgierski Komitet Helsiński (HHC) twierdzą, że nowe przepisy trwale poszerzą zakres uprawnień rządu, które wcześniej były ograniczone ustawą o zarządzaniu kryzysowym. Tak więc po wygaszeniu stanu wyjątkowego rząd nadal mógłby – przekonują AI oraz HHC – ograniczać swobodę przemieszczania się i zgromadzeń – na mocy dekretów i na czas nieokreślony. Ustawa będzie głosowana w parlamencie jeszcze w tym miesiącu.

Migracje: Kraje Grupy Wyszehradzkiej przeciwko przymusowej relokacji uchodźców

Ministrowie spraw wewnętrznych zaproponowali inne rozwiązania w ramach negocjowanego Paktu w sprawie migracji i Azylu.

Węgry: Rząd pyta o migrację i „plan Sorosa”

Wśród pytań znalazły się także te budzące mniejsze kontrowersje, jak podjęcie starań o zapewnienie produkcji na Węgrzech sprzętu ochronnego przydatnego w czasie pandemii, darmowego dostępu do internetu dla rodzin z dziećmi oraz nauczycieli czy wzmocnieniu ochrony domów opieki dla seniorów.

Inne z pytań dotyczy banków i spółek wielonarodowych. Rząd pyta, co obywatele sądzą w sprawie uczestniczenia wyżej wymienionych podmiotów w kosztach działań ochronnych. A także w zachowaniu programów ochronnych, np. miejsc pracy, po ustaniu epidemii oraz działań mających na celu zapobieżenie przejmowania osłabionych kryzysem węgierskich firm przez spółki z zagranicy.

Nie zabrakło pytania o migrację. Władze pytają o podejście do tego zagadnienia w kontekście ostatniego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał Węgrom zlikwidowanie stref tranzytowych na granicy z Serbią. W wyroku z 14 maja br. TSUE orzekł, że zamykanie migrantów w strefie tranzytowej Roeszke bez rozpatrzenia ich spraw przez sąd jest sprzeczne z prawem UE. Dlatego rząd wprost pyta czy ma nadal „chronić węgierskiej granicy”.

Inne z pytań poświęcono tzw. „planowi George’a Sorosa„. Pytanie to dotyczy propozycji amerykańskiego miliardera, by wypuścić w celu sfinansowania walki z koronawirusem obligacji wieczystych, czyli takich, gdzie kapitał nie podlega spłacie, a należne są tylko roczne odsetki. Rząd powołuje się przy tym na ekspertów, którzy twierdzą, że to droga do zadłużenia kraju na następne kilka pokoleń. Jak zaznaczył Orbán w ubiegłym tygodniu: „jeszcze nasze wnuki musiałyby je spłacać”.

Czas na udzielenie odpowiedzi w konsultacjach pt. „Twój kraj, Twój głos” mija 15 sierpnia.