Węgry: Prezydent podpisał ustawę uniemożliwiającą zmianę płci w aktach stanu cywilnego

Prezydent Węgier János Áder podpisał ustawę ograniczającą prawa osób transseksualnych

Prezydent Węgier János Áder podpisał ustawę ograniczającą prawa osób transseksualnych / Zdjęcie via flickr.com @European Parliament / Licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

Prezydent Janos Ader nie zawetował ustawy, która nakazuje, aby w aktach stanu cywilnego widniała jedynie płeć, jaką stwierdzono po narodzeniu. Organizacje LGBTQI zapowiadają złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 

 

 

Prezydent Janos Ader podpisał w czwartek (28 maja) ustawę, która nakazuje, aby w aktach stanu cywilnego widniała jedynie płeć, jaką stwierdzono po narodzeniu. Oznacza to, że osoby transseksualne, nawet jeśli przejdą zabieg korekty płci, nie będą mogły zmienić zapisu w urzędach stanu cywilnego.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Organizacje LGBTQI na Węgrzech: Nie zrezygnujemy z walki o nasze prawa

„Nie zrezygnujemy z walki z tym prawem”, napisała w komunikacie Háttér Society, największa węgierska organizacja pozarządowa LGBTQI. „Wzywamy Rzecznika Praw Obywatelskich Ákosa Kozmę do zainicjowania unieważnienia ustawy przez Trybunał Konstytucyjny z uwagi na jej niekonstytucyjny charakter”. 

Organizacja Transvanilla trans zorganizowała zbieranie podpisów w internecie (do tej pory zgromadzono ich 26 tys.), wzywając przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do „potępienia rządu węgierskiego za bezprawne działanie i zapewnienia, że wykorzystywane są wszelkie możliwe narzędzia w celu ochrony podstawowych praw węgierskich transseksualistów”.

Organizacja obiecała odwołać się do węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego i reprezentuje już 23 osoby transpłciowe w skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Krajowy trybunał konstytucyjny już kilkakrotnie orzekał, po raz ostatni jednogłośnie w 2018 r., że legalne uznawanie płci jest podstawowym prawem człowieka.

Według ostatniego corocznego przeglądu praw LGBTQI w Europie przeprowadzonego przez ILGA-Europe, Węgry zajmują 27. pozycję na 49 krajów sklasyfikowanych europejskich państw pod względem ochrony mniejszości seksualnych. W 2013 r. Węgry zajęły 9 miejsce.