Węgry gotowe podpisać długoterminowy kontrakt z Gazpromem

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, źródło Flickr

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, źródło Flickr

Węgry są gotowe do podjęcia rozmów nt. nowej długoterminowej umowy gazowej z rosyjskim Gazpromem.

 

 

Informację nt. gotowości Budapesztu do podjęcia nowych rozmów z Gazpromem przekazał w poniedziałek (2 grudnia) węgierski MSZ. Deklaracja została wygłoszona przez szefa węgierskiej dyplomacji po spotkaniu z przedstawicielem rosyjskiej firmy.

„Węgry są gotowe na długoterminową umowę na zakup rosyjskiego gazu i wkrótce rozpoczną na ten temat rozmowy” – zapowiedział węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó.

Węgry szykują się do podboju kosmosu

Przemysł kosmiczny odegra ważną rolę w przyszłości – twierdzi węgierski szef dyplomacji Péter Szijjártó, dlatego Węgry zamierzają zwiększyć zaangażowanie w eksplorację kosmosu. Na początek Budapeszt planuje wysłać drugiego kosmonautę w historii kraju na orbitę okołoziemską.

 

 

Węgry dołączyły do Europejskiej Agencji Kosmicznej …

Kluczowy partner

„Zapewnienie bezpiecznych i długofalowych dostaw energii na Węgry jest naszym podstawowym interesem. Dlatego zamierzy kontynuować współpracę z partnerem przewidywalnym i niezawodnym, jakim jest Gazprom” – powiedział cytowany przez węgierskie media minister spraw zagranicznych tego kraju Péter Szijjártó po spotkaniu z szefem rady dyrektorów Gazpromu Wiktorem Zubkowem

Szef dyplomacji podkreślił, że według niego „Gazprom odgrywa wiodącą rolę w zabezpieczaniu dostaw gazu ziemnego dla Węgier, a sytuacja ta z pewnością będzie postępowała ze względu na rozwój infrastruktury w regionie”. 

Obecnie na Węgrzech zużywa się około 10 mld metrów sześc. gazu rocznie. Budapeszt zawarł w czerwcu br. umowę z Gazpromem na dostawy w 2020 r. i 2021 r. Będą to tzw.rewersowe dostawy z Austrii. Przewiduje ona ponad 2 mld metrów sześć. w obu latach. Kolejne rozmowy miałyby dotyczyć następnych lat. Spekuluje się nawet o 20-letniej perspektywie.

Węgry chcą bardziej prawicowej Europy – WYWIAD

„Europejscy socjaldemokraci mają większy wpływ na chadeków niż chadecy na socjaldemokratów. I to powinno się skończyć”, mówi węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó w rozmowie z chorwacką redakcją EURACTIV.
 

„Nie jest tajemnicą, że wolelibyśmy, aby EPL mocniej skłaniało się w prawą …

Gazowe porozumienie

Pod koniec października br. doszło do kolejnego już na przestrzeni ostatnich lat spotkania Viktora Orbana i Władimira Putina. Politycy rozmawiali wówczas m.in. o dołączeniu Budapesztu do udziału w budowie gazociągu TurkStream, przez który gaz ziemny z Rosji ma być dostarczany do państw Europy Środkowej przez północno-zachodnią Turcję, Grecję i Bułgarię. Węgierski odcinek miałby liczyć 15 kilometrów. Przepustowość inwestycji to 15,75 mld metrów sześć.

Budapeszt sygnalizował już wcześniej zainteresowanie tym projektem. Przed październikową wizytą prezydenta Rosji szef węgierskiej dyplomacji powiedział, że „dobrze by było, aby powstał on jak najszybciej, aby zapewnić Węgrom alternatywną drogę dostaw gazu”. Te słowa odnosiły się do wygasającego z końcem roku rosyjsko-ukraińskiego kontraktu na tranzyt gazu. Wciąż nie wiadomo czy zostanie on przedłużony. Po poniedziałkowych rozmowach z przedstawicielem Gazpromu Szijjártó zauważył, że zwiększenie roli gazu w gospodarce jest szansą na spadek emisji szkodliwych substancji, co jest istotne ze względu na cele klimatyczne. 

Orban i Putin rozmawiali w Budapeszcie. Czy Węgry zaangażują się w projekt TurkStream?

Rosja z zadowoleniem przyjmie udział Węgier w projekcie gazociągu Turecki Potok – powiedział rosyjski prezydent po swoim spotkaniu z premierem Węgier. TurkStream to kolejny projekt gazowy, który ominie Ukrainę.
 

W ciągu ostatnich 6 lat Viktor Orban i Władimir Putin spotkali się …

Zapowiedzi dekarbonizacji

W październiku Orban potwierdził zainteresowanie udziałem Węgier w partycypacji w Tureckim Potoku. Już 8 stycznia przyszłego roku dojdzie do uroczystej inauguracji inwestycji w obecności prezydentów Rosji i Turcji. Rosja jest głównym dostawcą Węgier pod względem gazu ziemnego i ropy. Moskwa pokrywa zapotrzebowanie Węgier w odpowiednio 60 proc. i 75 proc. węgierskiego.

Postawienie na rosyjski gaz wpisuje się w zapowiedzi zmian, jakie czekają węgierską gospodarkę w najbliższych latach. Budapeszt zapowiedział przy okazji wrześniowego szczytu ONZ w Nowym Jorku zmiany w krajowym planie klimatycznym. Wedle nowej wersji węgiel ma zostać wyeliminowany w ciągu dekady z miksu energetycznego.

Kluczem do sukcesu ma być m.in. 10-krotny wzrost udziału energii słonecznej w krajowym miksie energetycznym. Ponadto Węgry zamierzają wykorzystać potencjał energii atomowej. Obecnie trwa rozbudowa elektrowni w Paks. W czterech blokach wytwarza się ponad 50 proc. krajowego zapotrzebowania na prąd. Do 2030 r. Paks ma dostarczać do 90 proc. energii. Dzięki tym trzem posunięciom Budapeszt zamierza przyspieszyć o 20 lat osiągnięcie neutralności klimatycznej, przesuwając granicę z 2050 r. na 2030 r.

Węgry ogłosiły datę dekarbonizacji

Podczas gdy Polska jest na granicy realizacji celu 15 proc. OZE w produkcji energii, Węgry właśnie ogłosiły datę dekarbonizacji. W ciągu najbliższej dekady Budapeszt zamierza postawić na atom i energię słoneczną.
 

 

Grecja oraz Węgry zapowiedziały przy okazji szczytu klimatycznego ONZ w …