Węgry: Opozycja pokrzyżuje plany Orbanowi? Burmistrz Budapesztu grozi wetem ws. organizacji mistrzostw świata

wegry-budapeszt-orban-karacsony-kampus-chinski-uniwersytet-mistrzostwa-swiata-lekkoatletyka-miasteczko-studentow-burmistrz-budapesztu-fudan

Węgierskie władze chcą wybudować kampus szanghajskiego uniwersytetu Fudan w miejscu, gdzie wcześniej uzgodniono, że powstanie wioska studentów. [facebook]

Rada miejska Budapesztu rozważy w środę możliwość wycofania zgody węgierskiej stolicy na organizację lekkoatletycznych mistrzostw świata. Ma to związek ze sporem wokół budowy kampusu chińskiego uniwersytetu w mieście.

 

 

Węgierskie władze chcą wybudować kampus szanghajskiego uniwersytetu Fudan w miejscu, gdzie wcześniej uzgodniono, że powstanie wioska studentów. Miała ona służyć też sportowcom podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata, zaplanowanych na 2023 r.

Wywodzący się z ramienia opozycji burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony ostrzegł w maju, że jeśli infrastruktura chińskiego uniwersytetu zostanie wybudowana zamiast obiecanego kampusu dla budapesztańskich studentów, to miasto zrezygnuje z organizowania tych zawodów.

W ubiegłym tygodniu polityk ogłosił, że będzie naciskał na weto w sprawie organizacji imprezy. Podkreślił, że zgoda miasta  zależała od obietnicy władz stworzenia 8 tys. miejsc w akademikach, ale rząd Viktora Orbana złamał tę umowę, poprzez decyzję o budowie kampusu Fudan.

Spór wokół budowy chińskiego uniwersytetu na Węgrzech. Burmistrz Budapesztu ostrzega Viktora Orbana

Burmistrz Budapesztu nie zgadza się na wybudowanie kampusu chińskiej uczelni.

Opozycja sceptyczna

Według sondaży mieszkańcy stolicy są przeciwni budowie kampusu chińskiej uczelni. Jednak węgierskie media informują, że Ministerstwo Innowacji i Technologii rozpoczęło już proces rejestracji nowej fundacji, odpowiedzialnej za przygotowanie analiz i planów dotyczących przyszłego kampusu. Budowa ma zostać zrealizowana przy udziale chińskiej firmy budowlanej i dzięki pożyczce w państwowym Chińskim Banku Rozwoju, wynoszącej ok. 1,25 mld euro.

Ogłoszenie Karácsony’ego o możliwości weta – według mediów – nie było konsultowane z innymi opozycyjnymi partiami i spowodowało napięcia w koalicji opozycyjnej, która przygotowuje się do prawyborów zaplanowanych na jesień tego roku.

Krisztina Baranyi, burmistrz Ferencváros – dzielnicy, w której znaleźć się miały zarówno miasteczko studenckie, kampus uczelni jak i nowy stadion – stwierdziła, że kwestia uniwersytetu Fudan powinna zostać rozstrzygnięcia poprzez referendum, a użycie opcji weta może być przedwczesne.

Z kolei inne dzielnice stolicy obawiają się, że rząd w ramach odwetu wycofa się z planowanych inwestycji w mieście – takich jak poprawa jakości i dostępności usług zdrowotnych. Organizacja mistrzostw wiąże się bowiem ze znacznymi kosztami ponoszonymi przez władze, w tym z budową stadionu o wartości ok. pół miliarda euro.