Węgierskie warunki dla Ukrainy w sprawie NATO

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, źródło Flickr

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, źródło Flickr

Kończąca się kampania wyborcza na Ukrainie stała się tłem dla kontynuacji sporu o diasporę węgierską na Zakarpaciu. Budapeszt obiecuje inwestycje i odblokowanie rozmów Kijowa z NATO w zamian za ustępstwa na rzecz węgierskiej mniejszości.

 

 

Propozycja padła z ust samego ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Berehowie na Zachodniej Ukrainie, tj. właśnie na Zakarpaciu. Terytorium, którego mieszkańcy – grupa ponad 100 tys. etnicznych Węgrów – jest przedmiotem sporów między Kijowem i Budapesztem.

Ukraina: Wybory w niedzielę. Zwycięży partia nowego prezydenta?

Najnowsze sondaże pokazują, że w ukraińskiej Radzie Najwyższej szykują się poważne zmiany. Do parlamentu ma się bowiem dostać tylko 5 ugrupowań. Sondażom zdecydowanie przewodzi partia założona wokół nowego prezydenta. Na drugim miejscu jest ugrupowanie prorosyjskie, a na trzecim partia założona …

Ustawa o języku 

Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie odbędą się już w najbliższą niedzielę. Przemawiający na wtorkowej konferencji prasowej Péter Szijjártó wyraził nadzieję współpracy z nowo sformowanym rządem. Dyplomata dodał, że jego kraj jest gotowy na nowe otwarcie w stosunkach dwustronnych. Warunkiem Budapesztu jest przywrócenie praw etnicznych Węgrów mieszkających w regionie Zakarpacia na Ukrainie. Chodzi o możliwość nauki w ich ojczystym języku. 

Budapeszt oferuje w zamian poprawę stosunków gospodarczych oraz odblokowanie rozmów Kijowa o członkostwie w Sojuszu Północnoatlantyckim. Węgrzy torpedują je od kilku miesięcy w związku tzw. ustawą o państwowym języku Ukrainy, która w dniu wizyty węgierskiego dyplomaty zaczęła oficjalnie obowiązywać. Pomyślana jako wyborcza lokomotywa Petro Poroszenki w wyborach prezydenckich, w skutek obstrukcji parlamentu przegłosowana została w 4 dni po II głosowania.

Formalnie ustawa przewiduje przede wszystkim obowiązkowe używanie ukraińskiego w instytucjach państwowych oraz w innych dziedzinach życia publicznego. W rzeczywistości została skonstruowana, by wzmocnić tożsamość obywateli, eliminując język rosyjski z życia społecznego państwa. Przy okazji przewidziano wiele obostrzeń w nauczaniu, które będą stopniowo wchodziły w życie – również dla przedstawicieli takich mniejszości, jak zakarpaccy Węgrowie.

Szczyt UE-Ukraina: Wsparcie dla reform na Ukrainie i utrzymania sankcji wobec Rosji 

Przywódcy UE zapewnili o dalszym wsparciu dla ukraińskich reform i odbudowy Donbasu, a także o utrzymaniu sankcji wobec Rosji. W poniedziałek (8 lipca) w Kijowie zakończył się 21 szczyt UE-Ukraina, w którym po raz pierwszy uczestniczył prezydent Wołodymyr Zełenski. 

Kontrowersje

Ustawa od samego początku wzbudzała kontrowersje nie tylko w Moskwie, ale także Bukareszcie, Sofii czy Budapeszcie, który od wielu lat domaga się polepszenia sytuacji przedstawicieli licznej grupy etnicznych Węgrów. Powodem jest zasadniczy zakaz używania języków etnicznych w sferze publicznej, w tym w edukacji. Konsekwencją jest weto rządu premiera Vikora Orbana w sprawie pogłębiania współpracy Kijowa w NATO.

Propozycja ministra Szijjártó przewiduje – poza kwestią NATO -przeznaczenie początkowo 50 mln euro na różne projekty na Ukrainie, głównie na infrastrukturę. W grze jest rozwijanie dalszej współpracy, jeśli „władze ukraińskie zwrócą prawa społeczności węgierskiej i powstrzymają prowokacje przeciwko niej”. 

Ukraińskie MSZ wyraziło niezadowolenie z powodu wizyty Szijjártó w trakcie kampanii wyborczej. Prezydent Wołodymyr Zełenski unikał klarownej odpowiedzi w sprawie ustawy podczas kampanii prezydenckiej. Obiecał jednak odesłać ją do Sądu Konstytucyjnego. Węgrzy w ostatnich dniach zintensyfikowali działania oraz wypowiedzi w sprawie diaspory na Zakarpaciu. Odbyło się kilka wizyt przedstawicieli węgierskiego rządu, kontestowanych przez Kijów. Kilka dni temu na profilu premiera Orbana na jednym z portali społecznościowych pojawił się wpis zapewniający o trosce Budapesztu o los diaspory na Zakarpaciu. Na zdjęciu premierowi towarzyszył wicepremier Zsolt Semjén, odpowiadający m. in. za sprawy Węgrów za granicą, także goszczący na początku lipca na Ukrainie.

Szczyt UE-Ukraina, Tusk na linii frontu w Donbasie

W Kijowie odbywa się dziś 21. szczyt UE – Ukraina, który ma dotyczyć przyszłości wzajemnych stosunków. Dzień przed rozpoczęciem szczytu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Obaj politycy udali się wspólnie na linię frontu …