Węgierski azyl byłego premiera Macedonii

Nikola Gruevski i Jens Stoltenberg via Flickr.com

Skazany na dwa lata pozbawienia wolności były premier Macedonii zbiegł z kraju. Dnia 9 listopada sędziowie ostatecznie odrzucili jego apelację, po czym w poniedziałek władze w Skopje wystosowały krajowy nakaz aresztowania.

 

W maju bieżącego roku Nikolę Gruevskiego skazano za wywieranie nacisku na urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Mieli oni zakupić wskazane przez niego limuzyny, których wartość oszacowano na 600 000 euro. Przeciwko byłemu premierowi nadal toczą się trzy inne sprawy korupcyjne, ich wyroki mogą znacząco przekroczyć obecną długość kary.

Węgierski azyl

„Od kilku dni stale otrzymuję groźby. Obecnie znajduję się w Budapeszcie, gdzie wystąpiłem o polityczny azyl”, tak wczoraj na swoim facebookowym koncie Nikola Gruevski odniósł się do trwających od poniedziałku poszukiwań. „Na zawsze pozostanę wierny sprawie Macedonii. Nigdy się nie poddam”, dodał polityk.

Dopiero po kilku godzinach macedońska policja potwierdziła miejsce pobytu poszukiwanego, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło zmianę krajowego na międzynarodowy nakaz aresztowania.

Zoltán Kovács, rzecznik węgierskiego rządu, zastrzegł, że skomentowanie toczących się postępowań azylowych jest niemożliwe.

Pytaniem otwartym pozostaje natomiast to, jak skazany polityk zdołał zbiec z kraju. Macedońskie władze, by to uniemożliwić, odebrały mu bowiem paszport. Oliver Spasovski, Minister Spraw Wewnętrznych, o to zaniechanie oskarżył sądy, które jego zdaniem powinny zatrzymać oskarżonego w areszcie. Przedstawiciel Sądu Kryminalnego, broniąc się, stwierdził, że koniecznym byłby wniosek prokuratury w tej sprawie, jednak sąd nigdy go nie otrzymał. Minister Obrony Macedonii, Radmila Sekerinska, zagroziła, że każdy zamieszany w powstałą sytuacją zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Zamiast FYROM będzie Północna Macedonia

Po niemal 30 latach Macedonia nie będzie już nazywana FYROM, ale Północną Macedonią. Skopje porozumiało się bowiem w końcu  z Atenami i tymczasowa nazwa: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii zostanie zastąpiona nazwą „Północna Macedonia” albo „Republiką Północnej Macedonii” (po macedońsku “Severna …

Przyjacielska przysługa

W 2017 r., w czasie wyborów samorządowych w Macedonii, węgierski premier Viktor Orban otwarcie poparł byłego wówczas premiera Gruevskiego i jego partię VMRO-DPMNE. „Liczymy na rolę Macedonii w powstrzymaniu tych chmar migrantów i dlatego właśnie zawsze wspierałem i wspierać będę Nikolę Gruevskiego. Jest on politykiem, dla którego interes kraju znajduje się na pierwszym miejscu”.

Normalna procedura rozpatrywania wniosków azylowych na Węgrzech trwa 60 dni. Macedonia jest uznawana za kraj bezpieczny przez władze w Budapeszcie, stąd ubiegający się o status uchodźcy Gruevski będzie musiał udowodnić istnienie zagrożenia czekającego na niego w ojczyźnie.

Węgry przyjmą uchodźców

Węgry wezmą udział w nowym unijnym systemie rozdziału uchodźców pod warunkiem, że to Budapeszt będzie decydował o tym, kogo przyjmie – oświadczył premier tego kraju Viktor Orbán. Dotychczas Budapeszt, podobnie jak Warszawa, kategorycznie i konsekwentnie odmawiały przyjmowania uchodźców.

W obronie macedońskiej tożsamości

Nikola Gruevski, w cieniu skandalu podsłuchowego, w 2016 r. zrezygnował z mandatu. Funkcję premiera kraju pełnił od 2006 roku, przez 14 lat był także liderem postrzeganej jako nacjonalistyczna partii VMRO-DPMNE.

Były premier prowadził także głośną politykę „antykizacji”, w ramach której zbudowano wiele budynków czy pomników, z figurą przypominającą Aleksandra Wielkiego na czele. Działania te silnie podgrzewały tarcia z Grecją odnoszące się do kontestowanej przez Greków tożsamości macedońskich Słowian. Gruevski i jego partia stanowczo krytykują również porozumienie osiągnięte z południowym sąsiadem mające doprowadzić do zakończenia sporu i zmiany nazwy kraju na „Północną Macedonię”. Umowa ma przyczynić się do zbliżenia Skopje z Unią Europejską i NATO.

Macedonia: Parlament rozpoczął procedurę zmiany nazwy kraju

Macedońscy posłowie zatwierdzili wniosek rządu o wprowadzenie poprawek do konstytucji, aby wprowadzić w życie podpisaną w czerwcu umowę z Grecją, na mocy której kraj zmieni swoją nazwę i stanie się oficjalnie Republiką Północnej Macedonii. Zakończy to toczony 27 lat spór …