Spotkanie Grupy V4 w Budapeszcie: powołanie grupy ds. walki z terroryzmem we współpracy z Izraelem

KPRM

Państwa Grupy Wyszehradzkiej przygotują wspólne stanowisko ws. pracowników delegowanych do pracy w państwach członkowskich UE oraz ws. pomocy dla Włoch nękanych kryzysem migracyjnym – postanowili wczoraj (19 lipca) szefowie rządów Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Trzecim polem ścisłej współpracy V4 ma być – jak uzgodniono w środę – obrona rynków „czwórki” przed produktami spożywczymi gorszej jakości.

 

W czasie środowego spotkania na Węgrzech Beata Szydło, Viktor Orban, Bohuslav Sobotka i Robert Fico spotkali się również z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, który zaproponował utworzenie dwóch wspólnych grup: ds. zwalczania terroryzmu i ds. wspierania współpracy technologicznej. Propozycje zostały przyjęte, a premier Sobotka podkreślił, że obie grupy mogłoby być finansowane także z funduszu wyszehradzkiego.

Wspólne oświadczenie szczytu V4 i premiera Izraela w jęz. angielskim  TUTAJ

Szydło: Współpraca w sprawach najważniejszych dla naszych państw i obywateli

„Rozmawialiśmy przede wszystkim o współpracy dotyczącej tego, co jest najważniejsze dla naszych państw i dla naszych obywateli: o współpracy dotyczącej bezpieczeństwa i rozwoju” – powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie.

Jak relacjonowała polska premier, państwa V4 upoważniły Viktora Orbana premiera Węgier, które obecnie przewodniczą pracom Grupy Wyszehradzkiej, do prowadzenia negocjacji z Francuzami ws. delegowania pracowników w imieniu całej czwórki, a premiera Fico – do reprezentowania wspólnego stanowiska Grupy ws. nierównej jakości produktów spożywczych. Postanowiono ponadto wspólnie wspierać Włochy w związku z napływem migrantów przez   Morze Śródziemne.

Konieczny kompromis ws. pracowników delegowanych

Beata Szydło podkreśliła podczas konferencji prasowej po spotkaniu, że w kwestii pracowników delegowanych Grupie Wyszehradzkiej zależy na kompromisowej polityce w tej kwestii tak, by nie zamykała ona rynku dla rodzimych firm ze względu na nadmierne obciążenia biurokratyczne czy protekcjonizm. „To jest nasz cel i ten cel wspólnie podejmujemy” – dodała.

Wspólne wsparcie Włoch

Szefowa polskiego rządu poinformowała też, że w związku z kryzysem na Morzu Śródziemnym V4 postanowiła wspólnie wspierać Włochy, ale również – jak podkreśliła – „oczekujemy też większej otwartości Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o politykę migracyjną”.

Wizy dla migrantów: Włochy grożą UE

Włosi mówią dość proszeniu swoich europejskich sąsiadów o pomoc z migrantami. Zapowiadają, że wprowadzą tymczasowe wizy dla migrantów, które umożliwią przybyszom relokację we własnym zakresie.
 

Jeszcze dzień wcześniej minister spraw zagranicznych Włoch, Angelio Alfano powiedział, że rząd nie planuje regulacji dot. …

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej wystosowali list do premiera Włoch Paolo Gentiloniego, w którym zapewnili o swoim wsparciu dla jego kraju w związku z kryzysem migracyjnym w Europie. „Chcielibyśmy zapewnić Pana Premiera, że nasze rządy są nadal gotowe przyczyniać się wszelkimi dostępnymi nam sposobami do włoskich i europejskich wysiłków na rzecz powstrzymania wyjazdów z Libii i innych części Afryki Północnej oraz napływu nielegalnej migracji do Europy, a zwłaszcza do Włoch” – napisali w liście, którego treść opublikowano na stronie internetowej węgierskiego przewodnictwa V4.

Tekst listu w jęz. angielskim TUTAJ

Grupa Wyszehradzka przeciwko podwójnym standardom żywności

Ponadto Grupa Wyszehradzka postanowiła wystąpić ze wspólnym stanowiskiem wobec nierównej jakości produktów spożywczych sprzedawanych w regionie. „To bardzo ważna sprawa, dotycząca nie tylko naszych wytworów, możliwości naszych producentów rolnych, naszych handlowców, ale przede wszystkim zdrowia naszych obywateli” – pokreśliła Szydło. Według niej państwa V4 uważają, że KE „musi tutaj zareagować”. „Mandat w tej sprawie uzyskał od nas pan premier Robert Fico” – dodała polska premier.

Żywność gorszej jakości w Europie Wschodniej? Komisja odpiera zarzuty

Zdaniem komisji, przedsiębiorstwa mają prawo dostosowywać swoje produkty do różnych rynków. Firmy nie mają obowiązku wprowadzania do obrotu we wszystkich krajach UE pod daną marką identycznych produktów, powiedział Frederic Vincent, rzecznik komisarza Johna Dalliego, odpowiedzialnego za zdrowie i politykę ochrony …

„W chwili obecnej te podwójne kryteria jakościowe dotyczące żywności stały się już naprawdę międzynarodowym skandalem, ludzie uważają, że to jest obelga, potwarz” – podkreślił natomiast Fico. Zwrócił przy tym uwagę, że prowadzi do tego, że czują się oni jak obywatele drugiej kategorii.

Viktor Orban poinformował ponadto, że szefowie rządów V4 zgodzili się, by jedna z dwóch agencji unijnych – Europejski Urząd Nadzoru Bankowego lub Europejska Agencja Leków – których siedziby mieściły się dotychczas w Londynie, po Brexicie powinny zostać przeniesione do jednego z państw V4.

Współpraca V4 z Izraelem w dziedzinie bezpieczeństwa i rozwoju

„To jest najważniejsze dla naszych obywateli, dla rozwoju naszego regionu, dla naszych państw” – oświadczyła polska premier podkreślając, że trudno nie rozmawiać o „najpoważniejszym kryzysie, czyli kryzysie migracyjnym”.

Gospodarz spotkania Viktor Orban poinformował na wspólnej konferencji prasowej pięciorga premierów, że premier Netanjahu zaproponował utworzenie wspólnej grupy roboczej ds. walki z terroryzmem. „Przyjęliśmy ją” – oświadczył. Dodał, że premier Izraela wystąpił też z postulatem utworzenia drugiej grupy roboczej – ds. wspierania współpracy technologicznej. „Szczegóły wypracujemy” – zapowiedział Orban.

Poinformował także, że tematem rozmów premierów V4 z szefem izraelskiego rządu były też stosunki UE-Izrael, które uczestnicy spotkania ocenili jako „niewystarczająco racjonalne”. „Stanowisko węgierskie było takie, że UE powinna docenić wysiłki, które podejmuje Izrael na rzecz stabilizacji sytuacji w regionie, które leżą nie tylko w interesie Izraela, ale i Europy, bo chronią nas przed coraz to nowymi inwazjami migrantów” – relacjonował dziennikarzom premier Węgier.

Netanjahu: Izrael bastionem wartości europejskich

Szef izraelskiego rządu zwrócił uwagę, że wszystkie pięć krajów to „demokracje, które zmagają się z wieloma wyzwaniami”, m.in. z wojującym islamizmem i terroryzmem. „Izrael ma w tym względzie unikalną rolę do odegrania, to jest jedyne zachodnie państwo w regionie, jedyne państwo zdolne do ograniczenia i walki z tymi zagrożeniami” – podkreślił Netanjahu. „Nie będę tutaj krytykować Europy, ale chcę powiedzieć, że nie dostrzega się, iż Izrael jest jedyną demokracją na Bliskim Wschodzie, jedynym miejscem, gdzie chrześcijanie są bezpieczni” – zwrócił uwagę premier tego kraju. „Izrael to jest bastion wartości europejskich i Zachodu w tym nie najłatwiejszym, mrocznym wręcz okresie” – dodał.

Netanjahu poinformował również, że zaprosił szefów rządów wyszehradzkiej czwórki na wspólne spotkanie w Jerozolimie w przyszłym roku, a jego zaproszenie zostało przyjęte.

Środowe spotkanie w Budapeszcie było już drugim formule V4+ od czasu objęcia prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej przez Węgry. Pierwsze odbyło się na początku lipca, a gościem był wtedy prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi.