V4 bez Polski za to z Izraelem

Spotkanie szefów rządów Czech, Słowacji, Węgier i Izraela w Jerozolimie (zamiast szczytu V4), źródło twitter Benjamina Netanjahu

Spotkanie szefów rządów Czech, Słowacji, Węgier i Izraela w Jerozolimie (zamiast szczytu V4), źródło twitter Benjamina Netanjahu

Wbrew zapowiedziom, że po wycofaniu się Polski ze szczytu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej i Izraela w Jerozolimie odbędą się wyłącznie rozmowy dwustronne, doszło tam wczoraj do wspólnego spotkania wszystkich czterech premierów: Czech, Słowacji Węgier i Izraela.

 

Program wizyt w ostatniej chwili uległ zmianie po tym, jak w efekcie antypolskich wypowiedzi zarówno premiera Izraela, jak i – nieco później – ministra spraw zagranicznych w jego rządzie, Polska odwołała swój udział w wyjazdowym spotkaniu na szczycie V4 i Izraela.

Polska delegacja odwołana ze szczytu V4 w Izraelu

Rośnie napięcie w relacjach na linii Warszawa-Tel Awiw. Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji do Izraela.
 

Mateusz Morawiecki podjął tę decyzję wskutek słów pełniącego obowiązki szefa izraelskiego MSZ Israela Katza, który oświadczył, że wielu Polaków razem z nazistami brało udział …

Wspólne rozmowy wszystkich czterech premierów

We wtorek odbyły się kolejno zapowiadane rozmowy dwustronne Izraela z delegacjami Węgier, Czech i Słowacji, a potem konferencje prasowe Benjamina Netanjahu z premierami: Viktorem Orbánem, Petrem Pellegrinim i Andrejem Babišem. Jednak po południu w mediach społecznościowych Netanjahu zamieścił fotografie ze wspólnego spotkania premierów w towarzystwie dwóch kobiet: żon szefa izraelskiego i czeskiego rządu: Sary Netanjahu i Moniki Babišowej.

„Z radością gościmy premiera Węgier Viktora Orbána, premiera Słowacji Petera Pellegriniego i premiera Czech Andreja Babisza na lunchu w Rezydencji Premiera w Jerozolimie. Witamy w Izraelu!” – głosi podpis pod zdjęciami. Nie pojawiły się jednak żadne informacje na temat programu spotkania czterech przywódców.

Polski premier nie przyjedzie na szczyt V4 do Jerozolimy

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie telefonicznej przekazał premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że Polskę na spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu, reprezentować będzie szef MSZ Jacek Czaputowicz – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
 

Premier Mateusz Morawiecki miał wziąć udział w zaplanowanym na …

Wcześniej nie było mowy o wspólnych rozmowach

Dzień wcześniej szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz poinformował, że na prośbę Polski zaplanowany na dwa dni szczyt V4 w Jerozolimie odwołał Peter Pellegrini premier Słowacji, która sprawuje obecnie prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej.

Czaputowicz oświadczył przy tym, że ponieważ premierzy pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej byli już „w drodze albo w Jerozolimie”, „zapewne” jakieś spotkania dwustronne z ich udziałem „będą się tam odbywać”. Nie było natomiast żadnych zapowiedzi, by w Jerozolimie miało dojść także do wspólnego spotkania czterech premierów.

Orban: Byłoby lepiej, gdyby do Izraela przyjechali wszyscy

“Byłoby lepiej, gdyby do Izraela przyjechali przedstawiciele wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej” – ocenił Viktor Orbán na wczorajszej konferencji prasowej z premierem Izraela. Premier Węgier dodał, że planowano, by premierzy V4 razem przybyli do Jerozolimy co – jak powiedział – “prawie się udało”, ale ostatecznie szczyt został przełożony. W odpowiedzi na pytanie, czy jest zawiedziony nieobecnością przedstawicieli Polski podkreślił także, że byłoby lepiej, gdyby przyjechali wszyscy, bo zawsze lepiej żyć razem, niż odczuwać czyjś brak.

Według agencji MTI, która cytuje wypowiedź węgierskiego premiera, Orbán zapewnił, że jego kraj łączy z Polską dobra przyjaźń, a oba państwa ściśle współpracują także w UE. Według agencji Reutera Orbán dodał, że Węgry łączy dobra przyjaźń także z Izraelem. “Kiedy dwoje naszych przyjaciół dyskutuje między sobą, można tylko mieć nadzieję, że będą rozmawiać ze sobą bezpośrednio i poprawią sytuację. Ja też mam taką nadzieję” – powiedział szef węgierskiego rządu.

Media zwróciły uwagę, że stojący obok Orbána Netanjahu nie odpowiedział na to samo pytanie. Ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że węgierski przywódca jest „świetnym dyplomatą”.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w Izraelu

Najbliższy szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w lutym w Izraelu – poinformowało wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela. Będzie to pierwsze spotkanie szefów państw Grupy poza granicami państw V4.