USA: Biden odwiedzi Europę Środkowo-Wschodnią. Ominie Polskę?

USA, prezydent, Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden, fot. Gage Skidmore [Flickr, CC BY-SA 2.0]

Prezydent USA Joe Biden wkrótce przybędzie z wizytą do Europy Środkowo Wschodniej, gdzie być może odwiedzi Słowację, przekazują słowackie media. Nie wiadomo, czy odwiedzi też Polskę, choć wygląda na to, że na tę chwilę wizyta w naszym kraju nie jest dla amerykańskiego przywódcy priorytetem.

 

Głównym celem podróży Bidena na Słowację ma być udział w odbywającej się w tym kraju  międzynarodowej konferencji GLOBSEC, informuje dziennik „Pravda”, powołując się na źródła w Białym Domu. Biden został zaproszony do odwiedzenia Słowacji przez prezydent Zuzanę Čaputovą.

Róbert Vass, szef organizacji przygotowującej konferencję w Bratysławie, nie potwierdził ani nie zdementował informacji o uczestnictwie prezydenta Stanów Zjednoczonych w wydarzeniu, tłumacząc, że lista gości pozostaje na razie utajniona.

Pierwsza Słowacja, a nie Polska – powodem praworządność?

Jörg Forbrig, ekspert ds. Europy Wschodniej uważa, że to właśnie Słowacja ma największe szanse, by jako pierwszy kraj regionu gościć nowego amerykańskiego prezydenta. Uzasadnia to stwierdzenie lepszym stanem przestrzegania praworządności, niż w innych państwach, także w Polsce.

„W regionie Słowacja jest państwem, które zachowało pewne standardy demokratyczne lepiej niż jakikolwiek inny kraj”, ocenia, wskazując na „pogorszenie sytuacji na Węgrzech i w pewnym stopniu w Polsce” i „problemy w Słowenii i Bułgarii”.

Czy zatem w podróży do Europy Joe Biden pominie nasz kraj? Zdaniem Keitha Eddinsa, byłego chargé d’affaires ambasady amerykańskiej na Słowacji i wykładowcy na Uniwersytecie w Oregonie, niekoniecznie. „Gdyby Biden zdecydował się pojechać do Europy Środkowej, nie wykluczałbym wizyty w Polsce”, mówi rozmówca „Pravdy”.

Wspomina jednocześnie o jednym kraju, w którym wizyta w jego opinii na pewno nie znajdzie się w programie podróży. „Jest całkiem jasne, że Biden z pewnością nie odwiedziłby teraz Węgier”, stwierdza.

Szczyt klimatyczny Bidena: USA dołączają do globalnego wyścigu po neutralność klimatyczną

Stany Zjednoczone są inicjatorem przyszłotygodniowego szczytu Leaders Summit on Climate z udziałem 40 światowych przywódców.

W jakim celu Biden przyjedzie do Europy?

Jeśli do wizyty na Słowacji dojdzie, nie będzie to jedyny przystanek Bidena w Europie. Pierwszym krajem Starego Kontynentu, który odwiedzi on jako prezydent USA, ma być Wielka Brytania, gdzie będzie rozmawiał z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem i złoży audiencję u królowej Elżbiety II. Głównym celem podróży będzie jednak Belgia, a konkretnie Bruksela, gdzie na czerwiec planowany jest szczyt NATO.