TSUE: Węgierska ustawa o NGO niezgodna z unijnym prawem

Sala rozpraw Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej / Zdjęcie via twitter @EUCourtPress

Sala rozpraw Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej / Zdjęcie via twitter @EUCourtPress

Uchwalona przez Węgry ustawa o organizacjach pozarządowych otrzymujących środki finansowanie z zagranicy jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej, poinformował rzecznik generalny TSUE Manuel Campos Sánchez-Bordon.

 

 

W czerwcu 2017 r. Węgry przyjęły ustawę dotyczącą finansowania organizacji obywatelskich, otrzymujących wsparcie z zagranicy. Zgodnie z nią organizacje pozarządowe podlegają rejestracji przez węgierskie organy jako „organizacje otrzymujące wsparcie zagraniczne”, w przypadku gdy otrzymane darowizny w danym roku przekroczą określony próg.

We wtorek (14 stycznia) rzecznik generalny TSUE Manuel Campos Sánchez-Bordona w niewiążącej opinii orzekł, że ustawa ta jest niezgodna z prawem UE. Opinia rzecznika jest niewiążąca, ale najczęściej sędziowie Trybunału wydają orzeczenia w zgodzie z nią.

Politycy PiS i Fideszu rozmawiali o wspólnej polityce europejskiej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki spotkali się we wtorek (7 stycznia) w Warszawie z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Działanie na „rzecz obcych interesów”

Rzecznik TSUE orzekł, że węgierskie prawo ogranicza zasadę swobodnego przepływu kapitału oraz prawa podstawowe. Zgodnie z nim organizacje pozarządowe muszą przy rejestracji podać nazwiska lub nazwy darczyńców, których wsparcie finansowe przekracza 500 tys. forintów ( ok. 6,3 tys. zł). Ponadto NGOsy zobowiązano do podania dokładnej kwoty wsparcia.

Sprawozdania te są następnie publikowane na utworzonej przez rząd platformie internetowej. Dodatkowo organizacje obywatelskie muszą zaznaczyć na swoich stronach internetowych oraz w publikacjach, że „otrzymują wsparcie zagraniczne”. Premier Viktor Orbán tłumaczył węgierskie zmiany w prawie tym, że „organizacje pozarządowe działają na rzecz obcych interesów”.

Węgry gotowe podpisać długoterminowy kontrakt z Gazpromem

Węgry są gotowe do podjęcia rozmów nt. nowej długoterminowej umowy gazowej z rosyjskim Gazpromem.

 

 

Informację nt. gotowości Budapesztu do podjęcia nowych rozmów z Gazpromem przekazał w poniedziałek (2 grudnia) węgierski MSZ. Deklaracja została wygłoszona przez szefa węgierskiej dyplomacji po spotkaniu z …

Niezgodność z prawem UE

Komisja Europejska wszczęła procedurę przeciwko Budapesztowi w 2017 r., argumentując że ustawa narusza zarówno zasadę swobodnego przepływu kapitału, jak i szereg praw chronionych Kartą praw podstawowych UE, w tym prawo do poszanowania życia prywatnego, ochrony danych osobowych i wolności zrzeszania się.

Manuel Campos Sánchez-Bordona podkreślił w swojej opinii, że „węgierskie przepisy stanowią ograniczenie zasady swobody przepływu kapitału, zarówno w stosunku do objętych nimi organizacji, które mogą napotkać trudności w finansowaniu, a korzystanie przez nie z wolności
zrzeszania się może zostać ograniczone, jak i w stosunku do zagranicznych darczyńców”, ponieważ mogą one zniechęcić do przekazywania darowizn z „uwagi na potencjalnie stygmatyzujący efekt publikacji danych transakcji”.

Węgry szykują się do podboju kosmosu

Przemysł kosmiczny odegra ważną rolę w przyszłości – twierdzi węgierski szef dyplomacji Péter Szijjártó, dlatego Węgry zamierzają zwiększyć zaangażowanie w eksplorację kosmosu. Na początek Budapeszt planuje wysłać drugiego kosmonautę w historii kraju na orbitę okołoziemską.

 

 

Węgry dołączyły do Europejskiej Agencji Kosmicznej …

Węgierskie reakcje

Z pierwszych reakcji Budapesztu ws. opinii rzecznika generalnego wynika, że Węgry nie mają zamiaru zmieniać zapisów ustawy. Rząd korzysta z podobnych argumentów jak przed trzema laty przekonując, że ustawa o finansowaniu organizacji zwiększa przejrzystość systemu finansowania z zagranicy np. proimigracyjnych organizacji wspieranych przez amerykańsko-węgierskiego miliardera Georgoe’a Sorosa, który poprzez międzynarodową fundację Open Society Foundations wspiera działalność organizacji pozarządowych i działalność prodemokratyczną.

Tymczasem krajowa prasa sprzyjająca rządowi postrzega wtorkową opinię rzecznika TSUE jako kolejny atak wymierzony w Węgry. „Bruksela nadal atakuje nasz kraj z powodu ustawy służącej uporządkowaniu mechanizmu finansowania organizacji obywatelskich”, napisał dziennik „Magyar Nemzet”.

Węgry: Czy opozycja "odbije" Budapeszt? Już dziś wybory samorządowe

Jutro wybory samorządowe na Węgrzech. To dla opozycji okazja do pierwszego od dawna sukcesu nad rządzącym Fideszem.

 

 

W niedzielnych wyborach samorządowych zapewne zwycięży ugrupowanie premiera Viktora Orbána. Jednak oczy obserwatorów zwrócone są na Budapeszt, gdzie Gergely Karácsony, kandydat zjednoczonej opozycji, ma …

 

 

Więcej informacji:

Opinia rzecznika generalnego ws. Węgier