Stosunki dwustronne i współpraca w regionie, brexit, przyszły budżet UE oraz kwestie bezpieczeństwa to m.in. tematy polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się wczoraj w Warszawie. Rozmowom przewodniczyli szefowie rządów obu państw: Mateusz Morawiecki i Andrej Babiš.
Była to już szósta edycja tych konsultacji, poprzednie odbyły się jesienią zeszłego roku w Pradze.
Morawiecki: Polska i Czechy zgodnymi partnerami
“Relacje polsko-czeskie są w bardzo dobrym stanie rozwoju, w wyjątkowo pozytywnym, na właściwie wszystkich kluczowych polach, we właściwie wszystkich kluczowych obszarach” – ocenił w środę (28 sierpnia) Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z premierem Andrejem Babišem. Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska i Czechy są zgodnymi partnerami, prezentują podobne stanowisko m.in. w kwestii przyszłej perspektywy finansowej UE.
“Będziemy z całą pewnością do końca prezentowali stanowiska bardzo podobne, wspierające siebie nawzajem” – deklarował Morawiecki. “Poziom spójności, jednolitych poglądów jakie osiągnęliśmy i osiągamy z Republiką Czeską jest bezprecedensowy i pokazujemy to w Brukseli podczas trudnych tematów” – dodał.
Polski premier zwrócił też uwagę, że oba kraje prezentują spójne stanowisko w odniesieniu do klimatu i energii. Podkreślił przy tym, że zarówno Polska jak i Republika Czeska są bardzo uprzemysłowione, wobec czego ich podejście do polityki klimatycznej musi być rozsądne. Oznacza to – tłumaczył szef polskiego rządu – że chodzi o rozwiązania, które nie zwiększą kosztów gospodarstw domowych i firm, a jednocześnie pozwolą dbać o środowisko naturalne i zmniejszać emisję CO2.
“Ten nasz alians, nasz sojusz przemysłowy (…) jest niezwykle ważny dla zachowania zdrowego rozsądku i zachowania miejsc pracy: w Polsce, w Republice Czeskiej, ale też w całej Unii Europejskiej” – uważa Morawiecki.
Szef polskiego rządu przekazał też, że w czasie wczorajszych konsultacji międzyrządowych mowa była m.in. o infrastrukturze kolejowej i drogowej, zwłaszcza dróg szybkiego ruchu, ale również w odniesieniu do ruchu przygraniczny między Polską i Czechami. Morawiecki dodał, że rozmawiano też na temat związany z inwestycjami i bezpieczeństwem.
Babiš: Współpraca Czech i Polski wzorem dla innych
Szef czeskiego rządu podkreślał natomiast ogromne sukcesy, jakie odnoszą oba kraje. “Walczymy wspólnie o najwyższe miejsca, jeżeli chodzi o wzrost, o brak bezrobocia. Każdy z nas jest w czymś dobry. Nasze wyniki są wzorem dla innych krajów europejskich” – oświadczył. Podkreślił przy tym wagę współpracy państw w ramach Grupy Wyszehradzkiej. “Mamy takie same opinie, jeżeli chodzi o sprawy klimatyczne, o migracje, o bezpieczeństwo” – zauważył Babiš.
Polska i Czechy z “miękkim” brexitem
Na wczorajszej konferencji prasowej poinformował ponadto, że we wrześniu odbędzie się szczyt V4 z krajami Bałkanów Zachodnich. “Zaprosiliśmy również pana premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, żeby powiedzieć mu, że w Unii Europejskiej poza Niemcami i Francją jest również Grupa Wyszehradzka, która jest silna i ma swoje wpływy” – podkreślił premier Czech.
W odpowiedzi na pytania dziennikarzy, zarówno Morawiecki, jak i Babiš zapowiedzieli, że państwa V4 będą przekonywać premiera Johnsona, by nie dopuścił do „twardego” Brexitu. “Polska i Republika Czeska za każdym razem, kiedy odbywa się dyskusja na Radzie Europejskiej optują za tym, żeby wyjście Wielkiej Brytanii (…) odbywało się w sposób możliwie bezkolizyjny i łagodny” – przypomniał szef polskiego rządu.
Dwustronne umowy o współpracy
W trakcie środowych konsultacji ministrowie obrony narodowej obu krajów Mariusz Błaszczak i Lubomir Metnar podpisali porozumienie o współpracy lotnictwa wojskowego. Reguluje ono zasady lotów w przestrzeni powietrznej państw, współpracy w ramach systemu obrony powietrznej NATO, a także wyjaśniania wypadków lotniczych.
Ponadto minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk i czeski minister transportu Vladimir Kremlik podpisali Deklarację o współpracy na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych. Dokument ten ma umożliwić włączenie Odrzańskiej Drogi Wodnej do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Ma też zapewnić lepszą koordynację projektów rozwoju żeglugi rzecznej w obu krajach.