Szóste polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe

Premierzy Czech i Polski Andrej Babiš i Mateusz Morawiecki, źródło Adam Guz KPRM

Premierzy Czech i Polski Andrej Babiš i Mateusz Morawiecki, źródło Adam Guz KPRM

Stosunki dwustronne i współpraca w regionie, brexit, przyszły budżet UE oraz kwestie bezpieczeństwa to m.in. tematy polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się wczoraj w Warszawie. Rozmowom przewodniczyli szefowie rządów obu państw: Mateusz Morawiecki i Andrej Babiš.

 

Była to już szósta edycja tych konsultacji, poprzednie odbyły się jesienią zeszłego roku w Pradze.

Morawiecki: Polska i Czechy zgodnymi partnerami

“Relacje polsko-czeskie są w bardzo dobrym stanie rozwoju, w wyjątkowo pozytywnym, na właściwie wszystkich kluczowych polach, we właściwie wszystkich kluczowych obszarach” – ocenił w środę (28 sierpnia) Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z premierem Andrejem Babišem. Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska i Czechy są zgodnymi partnerami, prezentują podobne stanowisko m.in. w kwestii przyszłej perspektywy finansowej UE.

“Będziemy z całą pewnością do końca prezentowali stanowiska bardzo podobne, wspierające siebie nawzajem” – deklarował Morawiecki. “Poziom spójności, jednolitych poglądów jakie osiągnęliśmy i osiągamy z Republiką Czeską jest bezprecedensowy i pokazujemy to w Brukseli podczas trudnych tematów” – dodał.

Komisja Europejska będzie walczyła z "ekościemą"?

Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis chciałby utworzenia narzędzia pozwalającego ograniczyć zjawisko „greenwashingu”, tj. kuszenia przez przedsiębiorstwa klientów deklaracjami dotyczącymi ich rzekomego proekologicznego nastawienia.
 

Propozycja padła w poniedziałkowym wywiadzie dla „Financial Times”. Valdis Dombrovskis wezwał w nim do utworzenia do końca roku …

Polski premier zwrócił też uwagę, że oba kraje prezentują spójne stanowisko w odniesieniu do klimatu i energii. Podkreślił przy tym, że zarówno Polska jak i Republika Czeska są bardzo uprzemysłowione, wobec czego ich podejście do polityki klimatycznej musi być rozsądne. Oznacza to – tłumaczył szef polskiego rządu – że chodzi o rozwiązania, które nie zwiększą kosztów gospodarstw domowych i firm, a jednocześnie pozwolą dbać o środowisko naturalne i zmniejszać emisję CO2.

“Ten nasz alians, nasz sojusz przemysłowy (…) jest niezwykle ważny dla zachowania zdrowego rozsądku i zachowania miejsc pracy: w Polsce, w Republice Czeskiej, ale też w całej Unii Europejskiej” – uważa Morawiecki.

Bruksela ma nowe pomysły dla klimatu

Milion nowych ładowarek do aut elektrycznych, skup starych komórek a przede wszystkim osobny fundusz na rzecz zielonej transformacji – to tylko niektóre z propozycji Komisji Europejskiej na nową kadencję.
 

Serwis Politico dotarł do dokumentu zbierającego pomysły poszczególnych dyrekcji generalnych Komisji Europejskiej na jej …

Szef polskiego rządu przekazał też, że w czasie wczorajszych konsultacji międzyrządowych mowa była m.in. o infrastrukturze kolejowej i drogowej, zwłaszcza dróg szybkiego ruchu, ale również w odniesieniu do ruchu przygraniczny między Polską i Czechami. Morawiecki dodał, że rozmawiano też na temat związany z inwestycjami i bezpieczeństwem.

Babiš: Współpraca Czech i Polski wzorem dla innych

Szef czeskiego rządu podkreślał natomiast ogromne sukcesy, jakie odnoszą oba kraje. “Walczymy wspólnie o najwyższe miejsca, jeżeli chodzi o wzrost, o brak bezrobocia. Każdy z nas jest w czymś dobry. Nasze wyniki są wzorem dla innych krajów europejskich” – oświadczył. Podkreślił przy tym wagę współpracy państw w ramach Grupy Wyszehradzkiej. “Mamy takie same opinie, jeżeli chodzi o sprawy klimatyczne, o migracje, o bezpieczeństwo” – zauważył Babiš.

Czechy chcą zmiany wizerunku Grupy Wyszehradzkiej w Europie

Skończenie z wizerunkiem głównych hamulcowych w Unii Europejskiej jest jednym z priorytetów czeskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Praga skupi się na rozwijaniu potencjału koalicyjnego państw regionu we Wspólnocie oraz działaniu na rzecz pogłębienia współpracy w dziedzinie obronności oraz rynku wewnętrznego.
 

 

Państwa …

Polska i Czechy z “miękkim” brexitem

Na wczorajszej konferencji prasowej poinformował ponadto, że we wrześniu odbędzie się szczyt V4 z krajami Bałkanów Zachodnich. “Zaprosiliśmy również pana premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, żeby powiedzieć mu, że w Unii Europejskiej poza Niemcami i Francją jest również Grupa Wyszehradzka, która jest silna i ma swoje wpływy” – podkreślił premier Czech.

Grupa Wyszehradzka wspiera europejskie aspiracje Bałkanów Zachodnich

Wszystkie państwa Grupy Wyszehradzkiej popierają rozszerzenie Unii Europejskiej i NATO. Choć wsparcie to nie zawsze odnosi się do Ukrainy czy Kosowa, widać je szczególnie w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó “im więcej państw należy …

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy, zarówno Morawiecki, jak i Babiš zapowiedzieli, że państwa V4 będą przekonywać premiera Johnsona, by nie dopuścił do „twardego” Brexitu. “Polska i Republika Czeska za każdym razem, kiedy odbywa się dyskusja na Radzie Europejskiej optują za tym, żeby wyjście Wielkiej Brytanii (…) odbywało się w sposób możliwie bezkolizyjny i łagodny” – przypomniał szef polskiego rządu.

Brexit: Johnson szachuje opozycję

Wszystko wskazuje na to, że spełni się czarny scenariusz dla opozycji. Boris Johnson wystąpił o zawieszenie prac parlamentu, czym utrudni zgromadzonym wczoraj w Church House przeciwnikom brexitu bez porozumienia sparaliżowanie działań rządu. Intencją opozycji jest pozbawienie brytyjskiego rządu kontroli nad …

Dwustronne umowy o współpracy

W trakcie środowych konsultacji ministrowie obrony narodowej obu krajów Mariusz Błaszczak i Lubomir Metnar podpisali porozumienie o współpracy lotnictwa wojskowego. Reguluje ono zasady lotów w przestrzeni powietrznej państw, współpracy w ramach systemu obrony powietrznej NATO, a także wyjaśniania wypadków lotniczych.

Ponadto minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk i czeski minister transportu Vladimir Kremlik podpisali Deklarację o współpracy na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych. Dokument ten ma umożliwić włączenie Odrzańskiej Drogi Wodnej do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Ma też zapewnić lepszą koordynację projektów rozwoju żeglugi rzecznej w obu krajach.