Szijjártó: Kraje Grupy Wyszehradzkiej częściowo wyłączone z zakazu wjazdu na Węgry

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó [Facebook, @szijjarto.peter.official]

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó [Facebook, @szijjarto.peter.official]

Szef węgierskiej dyplomacji poinformował, że obywatele krajów V4, którzy okażą testy na koronawirusa z negatywnym wynikiem, otrzymają zezwolenie na wjazd na terytorium Węgier. KE obawia się, że nowe przepisy mogą być wyrazem dyskryminacji wobec pozostałych obywateli UE.

 

W związku z rosnącym wskaźnikiem zakażeń koronawirusem węgierskie władze podjęły decyzję o tymczasowym zamknięciu granic od 1 września. Przywrócona zostanie także kontrola graniczna.

Obcokrajowcy od wtorku nie mogą wjechać na terytorium Węgier, zaś powracający do kraju węgierscy obywatele zobowiązani będą do odbycia dwutygodniowej kwarantanny – chyba że okażą dwa aktualne testy na obecność koronawirusa z wynikiem negatywnym, wykonanym w odstępie od dwóch do pięciu dni.

Wyjątki od tej reguły miały stanowić m.in. udowodnione podróże między firmą macierzystą a filią, wjazd w celu uczestnictwa w ślubie lub pogrzebie, udziału w postępowaniu sądowym lub międzynarodowym wydarzeniu sportowym lub kulturalnym czy konwoje wojskowe.

Jeśli jednak badanie na granicy wskazywać będzie na możliwość zakażenia koronawirusem, dana osoba będzie musiała poddać się 14-dniowej kwarantannie. Podobnie jak w przypadku obywateli węgierskich powracających do ojczyzny, podstawą do zwolnienia z kwarantanny będzie okazanie dwóch testów z negatywnym wynikiem przeprowadzonych z przerwą 2-5 dni.

Węgry zamkną granice na miesiąc, aby ograniczyć infekcje koronawirusem

Węgierski rząd poinformował, że od 1 września znów zamknie granice kraju dla wszystkich cudzoziemców, także z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi o ograniczenie przyrostu infekcji koronawirusem.

Kraje V4 na szczególnych zasadach

Jak przekazał we wtorek (1 września) na Facebooku węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó, z zakazu wjazdu na terytorium kraju zostanie wyłączona jeszcze jedna grupa. Na terytorium Węgier będą mogli wjechać Czesi, Słowacy i Polacy, którzy mają zarezerwowany nocleg na Węgrzech i okażą test na koronawirusa z wynikiem negatywnym nie starszy niż sprzed pięciu dni.

Szef węgierskiej dyplomacji pochwalił wysoką efektywność, z jaką wyszehradzka czwórka wspólnie walczyła z pierwszą falą pandemii koronawirusa. Szijjártó poinformował także, że o wspólnych przepisach granicznych dla całej V4 przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali podczas odbywającego się dzień wcześniej Forum Strategicznego w słoweńskim Bledzie, a następnie telefonicznie.

Wątpliwości KE: Wyjątki w ramach strefy Schengen dyskryminacją?

Decyzja Węgier o wyłączeniu pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej z zakazu przekraczania węgierskiej granicy zaniepokoiła Komisję Europejską. Jak potwierdził rzecznik KE Christian Wigand, Bruksela obawia się, że Budapeszt, traktując pod tym względem sojuszników z V4 w sposób wyjątkowy, dyskryminuje inne kraje UE.

Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders oraz komisarz ds. wewnętrznych Ylvą Johansson poinformowali na Twitterze, że w związku z wątpliwościami Komisji co do działań Budapesztu w sprawie zamknięcia granic wystosowali list do węgierskich władz, domagając się wyjaśnienia kroków podjętych w odniesieniu do Polski, Czech i Słowacji.

„Wysyłamy dziś list do węgierskiego rządu, w którym przypominamy o tym, jak ważna jest integralność strefy Schengen oraz zwracamy uwagę, że środki graniczne powinny być stosowane w niedyskryminacyjny sposób wobec wszystkich obywateli i mieszkańców UE”, napisali komisarze na Twitterze.

Zaapelowali także do węgierskich władz o wycofanie się z dyskryminujących według nich przepisów. Zapowiedzieli, że będą rozmawiać na ten temat z węgierskimi ministrami ds. sprawiedliwości oraz ds. wewnętrznych. „Wszelkie środki, które nie są zgodne z podstawowymi zasadami prawa UE, należy oczywiście natychmiast wycofać”, oświadczyli.

Christian Wigand przekazał także, że KE z podobnej przyczyny przygląda się również przepisom o zakazie lotów do niektórych unijnych krajów, który od jutra wprowadza Polska.

Samoloty z 44 krajów nie mogą przylatywać do Polski. Jest nowe rozporządzenie

Rząd opublikował nowe rozporządzenie dotyczące zakazu międzynarodowych lotów pasażerskich do Polski. Na liście znalazły się 44 państwa. Zgodnie z wcześniejszymi medialnymi przeciekami nie ma wśród nich Chorwacji i Francji, ale są za to Hiszpania, Malta i Rumunia.

Koronawirus na Węgrzech

Węgry są krajem, w którym jak dotąd odnotowano niewiele przypadków koronawirusa – od wybuchu pandemii zarejestrowano zaledwie nieco ponad 6,2 tys. zakażeń i 616 zgonów z powodu COVID-19. Od miesiąca w kraju obserwuje się jednak wzrost zakażeń do znacznie wyższych wartości, niż podczas pierwszej fali pandemii. Rekordową liczbę infekcji wykryto w niedzielę – 292 przypadki.