Szef MSZ rozmawiał z sekretarzem stanu USA. „Potwierdzono wolę współpracy”

USA, Polska, Blinken, Rau

/ Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [Brookings Institution]

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau odbył we wtorek (23 lutego) rozmowę telefoniczną z amerykańskim sekretarzem stanu (odpowiednikiem szefa dyplomacji) Antonym Blinkenem, poinformowało MSZ w komunikacie.

 

 

„Rozmowa telefoniczna z nowym amerykańskim szefem dyplomacji służyła potwierdzeniu woli kontynuacji wzmacniania partnerstwa między Polską a Stanami Zjednoczonymi”, napisano w komunikacie MSZ.

„Z przyjemnością rozmawiałem dziś z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem, by potwierdzić bliskie i trwałe relacje polsko-amerykańskie oraz promować dalszą współpracę w Europie i poza nią. Polska jest oddanym sojusznikiem w NATO i nieocenionym partnerem”, napisał po rozmowie Antony Blinken na Twitterze.

W rozmowie poruszono kwestie współpracy obydwu państw oraz ich priorytetowych obszarów. Politycy zgodzili się, że Polska i Stany Zjednoczone mają wspólne cele, w tym walkę z najpoważniejszymi obecnie zagrożeniami, takimi jak pandemia i odbudowa gospodarki światowej po jej wygaśnięciu, zmiany klimatyczne czy zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa.

Szef polskiej dyplomacji podkreślał „wspólne postrzeganie zagrożeń dla bezpieczeństwa, w tym zwłaszcza ze strony Federacji Rosyjskiej” oraz wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone nadal będą zaangażowane w sprawy utrzymania bezpieczeństwa w Europie.

Resort spraw zagranicznych poinformował, że minister Rau wyraził oczekiwanie Polski na kontynuację amerykańskiej polityki wobec Nord Stream 2. Rau oraz jego ukraiński odpowiednik Dmytro Kuleba skierowali do USA odezwę opublikowaną na portalu „Politico” w którym domagają się szybkiego poszerzenia sankcji wobec spornego gazociągu Nord Stream 2. Amerykanie jak dotąd nie poszerzyli listy podmiotów objętych tymi restrykcjami pomimo takiego oczekiwania parlamentu.

Stacja TVN24 poinformowała, że sekretarz stanu USA poruszył również kwestię wspólnych dla USA i Polski wartości, takich jak wolność mediów i przestrzeganie praw obywatelskich. Szef amerykańskiej dyplomacji stwierdził, że „z niecierpliwością oczekuje na współprace z Polską” w tych kwestiach.

 

 

Więcej informacji:

Rozmowa telefoniczna ministra Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA Antonym J. Blinkenem

Secretary Blinken’s Call with Polish Foreign Minister Rau