Szczyt V4 w Bratysławie o współpracy, brexicie i stosunkach transatlantyckich

Szczyt V4 z kanclerz Niemiec Angela Merkel w Bratysławie`19, źródło Krystian Maj KPRM

Szczyt V4 z kanclerz Niemiec Angela Merkel w Bratysławie`19, źródło Krystian Maj KPRM

Migracja, brexit i relacje transatlantyckie – to m.in. tematy, które były przedmiotem wczorajszych rozmów premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem kanclerz RFN w Bratysławie.

 

W czwartkowym spotkaniu na szczycie uczestniczyli – obok Angeli Merkel – szefowie rządów Polski Mateusz Morawiecki, Czech Andrej Babiš, Słowacji Peter Pellegrini i Węgier – Viktor Orbán. Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Niemcy wykazały – mimo utrzymujących się między nimi różnic – wolę ściślejszej współpracy w wielu dziedzinach.

Potrzebne “kreatywne i elastyczne” rozwiązania ws. brexitu

Morawiecki zwrócił uwagę, że państwa Grupy Wyszehradzkiej i Niemcy zgodnie oceniają brexit jako niedobry dla całej UE. “Wyraziliśmy spójne stanowisko, że nie jest to dobre dla Unii Europejskiej wydarzenie, ale respektujemy decyzję, która zapadła w referendum” – przekazał premier. “Potrzebujemy kreatywnych, elastycznych rozwiązań ze strony pani premier (Theresy) May” – podkreślił.

Zapewnił przy tym, że wszyscy uczestnicy spotkania w stolicy Słowacji życzyliby sobie, żeby Wielka Brytania została częścią UE. “Chcemy, aby UE stanowiła jedność wobec świata zewnętrznego, ale decyzja zależy od niej” – zastrzegł polski premier.

Niemiecka kanclerz wyraziła natomiast przekonanie, że uporządkowane wyjście Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty wciąż jest możliwe i – jak zapewniła – na tym właśnie koncentrować się będą wysiłki obu stron w czasie pozostałych do brexitu 50 dni. Warunkiem jednak ma być precyzyjne określenie oczekiwań ze strony Londynu. Merkel zastrzegła przy tym, że Bruksela jest zobowiązania do obrony unijnego rynku wewnętrznego i interesów Irlandii jako członka UE.

Jutro spotkanie Juncker-May

Jutro w Brukseli odbędzie się spotkanie szefa KE Jean-Claude’a Junckera i brytyjskiej premier Theresy May ws. brexitu – zapowiedział rzecznik KE Margaritis Schinas. Tymczasem brytyjski rząd przygotowując się na “twardy brexit” rozważa zniesienie taryf celnych nana wszystkie importowane produkty.

Niemcy najważniejszym partnerem handlowym V4

Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej, że Grupa Wyszehradzka stanowi monolit realizacji interesów państw tej części Europy i dlatego z członkami V4 chcą spotykać się bardzo ważni przywódcy tego świata, jak Angela Merkel. Podkreślił także, że państwa V4 są dla Niemiec najważniejszym partnerem handlowym – znacznie ważniejszym niż np. Francja, USA czy Chiny. Jego zdaniem jest to wyraz dynamizmu i siły państw Grupy Wyszehradzkiej. Według polskiego premiera państwa te “są motorem napędowym czterech swobód, w tym swobody świadczenia usług, czyli podnoszenia konkurencyjności oraz ambitnego budżetu w wieloletnich ramach finansowych”.

Angela Merkel podkreśliła natomiast wolę Niemiec rozszerzenia współpracy gospodarczej i handlowej z państwami Grupy, zwłaszcza w przemyśle samochodowym (miałaby ona dotyczyć bardziej przyjaznych dla środowiska napędów i cyfryzacji w ruchu drogowym).

Niemcom zależy na silnej Grupie Wyszehradzkiej – WYWIAD

Grupa Wyszehradzka to jedna z najlepiej funkcjonujących grup wewnątrz Unii Europejskiej. Berlin to dostrzega, ale stoi jednocześnie na straży jedności UE. W wielu obszarach Niemcom i V4 dużo dziś jednak do siebie bliżej niż Niemcom i Francji – przekonuje w …

Stosunki transatlantyckie – możemy się różnić, ale chcemy współpracować

“Zgodziliśmy się, że w ramach rodziny transatlantyckiej możemy się różnić, ale UE i Stany Zjednoczone są filarem pokoju i demokracji i chcemy jak najbliżej współpracować ze sobą” – relacjonował szef polskiego rządu po zakończeniu rozmów w Bratysławie. “Chcemy raczej eliminować niż wzmacniać mechanizmy protekcjonizmu handlowego, bo w oparciu o wolny handel rozwijamy się bardzo dobrze” – dodał.

Morawiecki zaznaczył także, że premierzy państw V4 z powodzeniem uzgadniają swoje stanowiska, choć pochodzą z różnych grup politycznych w PE. Wyraził też zadowolenie, że szefowie państw Grupy “w tak spójny sposób” rozmawiali o relacjach transatlantyckich z niemiecką kanclerz.

Rosyjskie zagrożenie

Rozmowy przywódców państw V4 i Niemiec dotyczyły także zagrożeń występujących na wschodniej flance UE, agresji rosyjskiej na Ukrainę, oraz o tym, w jaki sposób niwelować te napięcia tak, żeby wspólna polityka umożliwiła wypracowanie wspólnego stanowiska, które jest w interesie całej UE. “Podzielamy stanowisko, że musimy bronić naszego bezpieczeństwa i że nie osiągniemy tego sami” – oświadczyła kanclerz Niemiec, podkreślając “mocne zakotwiczenie” w NATO.

Wojny z Rosją nie będzie

Głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski jest agresywna polityka Federacji Rosyjskiej. Czescy eksperci wskazują z kolei przede wszystkim zagrożenia wynikające ze zmieniającego się układu sił na świecie.
 

Artykuł jest częścią Raportu Specjalnego: Czesko-polska wizja przyszłości UE

 
Kto się boi Rosji?
Główne zagrożenia dla …

Wspólny projekt ws. migrantów

Jak przyznała Angela Merkel, “być może nie najlepiej poradziliśmy sobie z kryzysem migracyjnym”, ale przyjęty w czwartek projekt jest – jej zdaniem – dowodem, “że w tej sferze też chcemy współpracować”. Chodzi o projekt pomocy Maroku, który państwa V4 chcą wspólnie z Niemcami zrealizować.

Projekt, który ma służyć zwalczaniu przyczyn migracji z tego kraju, jest tym bardziej interesujący, że wszystkie cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej zdecydowanie krytykowały dotychczas politykę migracyjną Angeli Merkel i równie stanowczo odrzucały unijny system relokacji uchodźców. Informację o współdziałaniu w Maroku przekazał na konferencji prasowej gospodarz szczytu, premier Pellegrini. Na razie nieznane są szczegóły projektu.

Premier Węgier skoncentrował się natomiast przyszłości UE. Przewiduje bowiem, że majowe wybory do Parlamentu Europejskiego zmienią oblicze Wspólnoty. Orbán skrytykował przy tym fakt, że najwięcej do powiedzenia w Unii mają wciąż największe i najsilniejsze państwa. Zażądał w związku z tym, by w przyszłości w Unii zaczęły obowiązywać „podstawowe zasady demokracji”.

Czaputowicz: Tylko mówiąc jednym głosem jako V4 możemy być wiarygodni

„Nie chcemy być i nie jesteśmy żadnym problemem wewnętrznym dla UE, uważamy, że dzięki polskiemu rządowi Unia może się zreformować i przez to ograniczyć nastroje eurosceptyczne” – zadeklarował po spotkaniu z szefem z MSZ Republiki Czeskiej Tomaszem Petrziczkiem szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.
 

Na wspólnej konferencji …

Po Merkel – Netanjahu

Ostatnie spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej i Kanclerz RFN odbyło się w połowie 2016 r. w Warszawie. Następne, jak poinformowało pod koniec stycznia izraelskie MSZ, odbędzie z kolei z udziałem premiera Izraela Benjamina Netanjahu 18 i 19 lutego w Jerozolimie (poprzednie w tym składzie odbyło się w połowie lipca 2017 r. w Budapeszcie). Będzie to pierwsze spotkanie premierów Węgier, Czech, Polski i Słowacji poza granicami państw V4.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w Izraelu

Najbliższy szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w lutym w Izraelu – poinformowało wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela. Będzie to pierwsze spotkanie szefów państw Grupy poza granicami państw V4.