Szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w Izraelu

Mapa V4 w kolorach flag państw członkowskich, źródło euractiv.com za shutterstock

Mapa V4 w kolorach flag państw członkowskich, źródło euractiv.com za shutterstock

Najbliższy szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w lutym w Izraelu – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela. Będzie to pierwsze spotkanie szefów państw Grupy poza granicami państw V4.

 

Premierzy Polski Mateusz Morawiecki, Czech Andrej Babiš, Węgier Viktor Orbán i Słowacji Peter Pellegrini przyjadą w lutym na dwa dni (18 i 19) do Jerozolimy. W programie ich pobytu poza obradami jest także wizyta przy Ścianie Płaczu oraz w Muzeum Historii Holokaustu Yad Vashem – podał 28 stycznia izraelski MSZ.

W centrum uwagi Viktor Orbán

Portal izraelskiej TV i24 zwrócił uwagę, że będzie to pierwsza wizyta szefa polskiego rządu w Izraelu po nowelizacji spornej ustawy o IPN. Media koncentrują jednak uwagę przede wszystkim na premierze Węgier Viktorze Orbánie z powodu jego konfliktu z amerykańskim miliarderem i filantropem węgierskiego pochodzenia George’em Sorosem. Przewidują bowiem, że jego przyjazd do Jerozolimy może wywołać kontrowersje.

CEU: Uniwersytet Środkowoeuropejski schroni się w Wiedniu?

Węgierski Uniwersytet Środkowoeuropejski ogłosił chęć przeniesienia swojej placówki do Wiednia, uzasadniając to agresywnymi działaniami nacjonalistycznego rządu w Budapeszcie.
 

Od przyszłego roku akademickiego nowi studenci Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU – Central European University) pragnący zdobyć honorowane przez Stany Zjednoczone stopnie naukowe rozpoczną studia …

Szczyt V4 przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu

Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej zaplanowano na niecałe dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu, które mają się odbyć dziewiątego kwietnia. W kampanii wyborczej do Knesetu – podkreślają media – ważną rolę odgrywa polityka bliskowschodnia i aktywność Iranu w regionie.

Korespondentka „Hareec” – najstarszego dziennika wydawanego w Izraelu –  Noa Landau uważa, że szczyt V4 jest „częścią wysiłków (premiera Izraela Benjamina) Netanjahu, by wstrząsnąć konsensusem w UE w sprawach dotyczących Palestyńczyków i Iranu”. Przypomina też, że Izrael miał być gospodarzem spotkania państw Grupy już w zeszłym roku, ale „kilkakrotnie było ono przekładane”.

Szczyt V4 m.in. o przyszłym budżecie UE

Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą zabiegać o to, by przyszły budżet UE był subsydiarny i sprawiedliwy – uzgodnili wczoraj (11 października) prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier: Andrzej Duda, Miloš Zeman, Andrej Kiska i János Áder.

W ocenie Landau podział między państwami Europy Środkowej a UE jest coraz bardziej widoczny, a Węgry i Polska – których rządy pozostają pod nacjonalistycznym, prawicowym przywództwem – stanowią wyzwanie dla głównych proeuropejskich członków Unii, czyli Niemiec i Francji.

Poprzednie spotkanie

Poprzednie spotkanie premierów V4 z Netanjahu miało miejsce w Budapeszcie w lipcu 2017 r. Szefowie rządów zapowiedzieli wtedy utworzenie dwóch grup roboczych: ds. walki z terroryzmem oraz do wspierania współpracy technologicznej. Podkreślano ponadto wypowiedź Netanjahu, który nie wiedząc, że ma włączony mikrofon, apelował do państw V4 o wsparcie w Brukseli działań na rzecz poprawy stosunków Unii z jego krajem. Według szefa izraelskiego rządu stosunki Europy z Izraelem przesądzą o tym, czy UE będzie „istnieć i kwitnąć, czy też zwiędnie i zniknie”.

Spotkanie Grupy V4 w Budapeszcie: powołanie grupy ds. walki z terroryzmem we współpracy z Izraelem

Państwa Grupy Wyszehradzkiej przygotują wspólne stanowisko ws. pracowników delegowanych do pracy w państwach członkowskich UE oraz ws. pomocy dla Włoch nękanych kryzysem migracyjnym – postanowili wczoraj (19 lipca) szefowie rządów Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Trzecim polem ścisłej współpracy V4 ma być – jak uzgodniono w środę – obrona rynków „czwórki” przed produktami spożywczymi gorszej jakości.

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie

Tuż przed szczytem V4 w Izraelu (13-14 lutego) Warszawa ma być gospodarzem międzynarodowej konferencji ministerialnej ws. pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Jako pierwszy poinformował o tym spotkaniu amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo w stacji Fox News. Zapowiedział, że w centrum zainteresowania uczestników konferencji będzie Iran, państwo skonfliktowane z Izraelem. Zaproszenie na warszawską konferencję otrzymał m.in. premier Netanjahu.

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie pod znakiem zapytania?

Prezydent Andrzej Duda zapewnił wczoraj w Davos, że bliskowschodnia konferencja w Warszawie nie budzi żadnych wątpliwości ani zaniepokojenia. Tymczasem „Wall Street Journal” ostrzegł, że rząd USA może być zmuszony do jej odwołania.