Słowacja: Władze poddały kwarantannie kilka tysięcy Romów

Słowacka policjantka / zdjęcie via Facebook @Polícia Slovenskej republiky

Zgodnie z zapowiedzią władze przeprowadziły masowe testy na obecność koronawirusa wśród słowackich Romów. Po potwierdzeniu ponad trzydziestu pozytywnych wyników, kwarantannie poddano kilka tysięcy osób.

 

 

Rządowy program przeprowadzania masowych testów na obecność koronawirusa wśród mieszkańców romskich osiedli na wschodzie kraju ruszył w piątek (3 kwietnia). W jego wyniku potwierdzono trzydzieści jeden przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Z obawy o rozprzestrzenianie się wirusa, ścisłej kwarantannie poddano łącznie kilka tysięcy osób.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

W trosce o bezpieczeństwo

Słowackie władze tłumaczyły zakończoną tuż przed świętami inicjatywę troską o zdrowie swoich obywateli. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych argumentowało, że wielu Romów nie korzysta z publicznej służby zdrowia, a w związku z powrotem ponad 1,5 tys. z nich z zagranicy, w tym z państw, gdzie potwierdzono dużą liczbę zakażeń wirusem SARS-CoV-2, przeprowadzenie testów stało się niezbędne.

We wtorek (7 kwietnia) premier Igor Matovič poinformował, że na stosunkowo małym obszarze potwierdzono infekcję u ponad 30 osób. Dlatego rząd w porozumieniu z lokalnymi władzami zdecydował o poddaniu kwarantannie, od środy (8 kwietnia) od północy, pięciu romskich osad na wschodzie kraju – gdzie zamieszkuje większość ze słowackich Romów. Łącznie objęto nią 6 tys. osób. w miejscowościach (np. w Bystranie), które znajdują się w kraju (województwie) koszyckim. 

Słowacja: Masowe testy na koronawirusa wśród mniejszości romskiej

Słowackie władze rozpoczęły masowe testowanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wśród Romów zamieszkujących głównie wschód kraju.

Zmiana planów

Eksperci wielokrotnie wyrażali obawy dotyczące pojawienia się koronawirusa wśród społeczności romskiej, ze względu na warunki higieniczne, w jakiej żyją mieszkańcy osiedli. Szef słowackiego Urzędu Zdrowia Publicznego (UVZ) Ján Mikas przyznał w środę (8 kwietnia) wieczorem, że początkowo zastanawiano się nad poddaniem kwarantannie tylko osób zakażonych wirusem.

Jednak „po wzięciu pod uwagę lokalnych warunków, w tym sytuacji higienicznej, postanowiono skorzystać z prawnej możliwości objęcia kwarantanną wszystkich mieszkańców społeczności”, dodał Mikas. Mieszkańcy romskich osiedli mają zakaz kontaktu z resztą mieszkańców kraju, a przez najbliższe dni znajdą się pod czujnym okiem lokalnej policji.

Zawieszenie broni w Jemenie. Życiu Jemeńczyków zagraża nowy wróg: koronawirus

W Jemenie, najbiedniejszym państwie Bliskiego Wchodu odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa. Zniszczony wojną kraj czeka trudna walka.

Rzecznik Praw Obywatelskich powątpiewa

Premier Igor Matovič obwinia za zaistniałą sytuację swojego poprzednika Petera Pelegriniego, który miał pozwolić Romom z zagranicy na powrót do miejsca zamieszkania bez przeprowadzania testów na obecność koronawirusa. Obecny szef rządu zapewnia, że kwarantanna nie jest aktem szykan wobec romskiej mniejszości. Rząd zapewnia o pomocy, o dostarczeniu żywności oraz wody.

W kraju nie brak jednak opinii, że działania rządu są aktem stygmatyzującym romską społeczność. O prawa zamkniętych w kwarantannie upomniała się słowacka Rzecznik Praw Obywatelskich. Mária Patakyová zwróciła w poniedziałek (13 kwietnia) uwagę na konieczność przestrzegania słowackiego prawa.

„Należy postawić pytanie czy władze podjęły odpowiednie decyzje”, powiedziała Patakyová cytowana przez media. RPO, ale także wiele organizacji praw człowieka, podkreśla, że działania władz są sprzeczne z prawem, które przewiduje możliwość zamknięcia w kwarantannie miejscowości lub osiedli dopiero po wykryciu wirusa u co najmniej 10 proc. mieszkańców danego terytorium, co według danych dostarczonych przez rząd nie ma miejsca. Premier Igor Matovič odpowiedział, że „tzw. działacze na rzecz praw człowieka są odważni tylko za klawiaturą w Bratysławie”.

Marcin Szewczyk: Sytuacja Romów polepsza się, ale wciąż jest daleko do ideału

Sytuacja Romów w Polsce jest bez porównania najlepsza w historii, ale programy socjalne rządu mogą wygasić aktywność społeczną, którą udało się zbudować w ostatnich latach, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl dr hab. Marcin Szewczyk, prof. Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania …

Rada Europy ostrzega

Inicjatywa słowackiego rządu zbiegła się z przypadającym na 8 kwietnia Międzynarodowym Dniem Romów. W tym dniu Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, Dunja Mijatović, wystosowała pismo do rządów wszystkich państw o zapewnienie równego traktowania romskich mniejszości.

Mijatović podkreśliła w piśmie, że Romowie, którzy często mieszkają w miejscach, które nie spełniają standardów higienicznych (np. Maszkowice w gminie Łącko niedaleko Nowego Sącza – red.), należą do grup najbardziej narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Koronawirus: Niemcy szykują się do rozluźnienia ograniczeń

Niemcy zaczynają planować stopniowe rozluźnianie epidemicznych obostrzeń.

Komisarz Praw Człowieka zwróciła uwagę, że w wielu miejscach Romowie nadal nie mają dostępu do czystej wody i infrastruktury sanitarnej, co utrudnia dbanie o higienę – tak ważne w dobie światowej pandemii koronawirusa. Mijatović powątpiewa także w skuteczność wprowadzania środków dystansowania społecznego w sytuacji, gdy wiele z romskich osiedli jest przeludnionych, a ich mieszkańcy nie mają dostępu do służby zdrowia.

Z podobnym apelem wystąpił 8 kwietnia polski RPO Adam Bodnar, który przypomniał, że „międzynarodowe dni pamięci (…) są właśnie po to, aby zwrócić uwagę na sytuację słabszych i potrzebujących”. Tymczasem Romowie, którzy mieszkają w Polsce, „są polskimi obywatelami, ewentualnie obywatelami innych krajów Unii Europejskiej, a wielu z nich żyje jednak w warunkach trudniejszych niż pozostali mieszkańcy”, podkreślił RPO.

Macron "dokręci śrubę" Francuzom?

We Francji powoli zmniejsza się liczba osób przyjmowanych dziennie na szpitalne oddziały intensywnej terapii z powodu koronawirusa. Jednocześnie spada zaufanie do działań podejmowanych przez rząd. Dziś wieczorem prezydent Emmanuel Macron ogłosi kolejne społeczne restrykcje na najbliższe tygodnie.

Więcej informacji:

Pismo Rady Europy z okazji Międzynarodowego Dnia Romów

List przedstawicieli Caritas Europa