Słowacja: Minister zdrowia rezygnuje. Powodem tajny zakup szczepionki Sputnik V

Słowacja, Sputnik V, szczepionka, pandemia, koronawirus, COVID19,

W sumie Słowacy kupią od Rosjan 2 mln dawek. W marcu otrzymają kolejne 400 tys. dawek. / Foto via FB [Igor Matovic]

Tajny zakup szczepionki Sputnik V powodem dymisji ministra zdrowia na Słowacji. Marek Krajczi w czwartek ogłosił rezygnację ze stanowiska. Premier informuje o zażegnaniu kryzysu koalicyjnego.

 

 

Minister zdrowia Marek Krajczi poinformował na czwartkowej (11 marca) konferencji prasowej, że poda się do dymisji, której domagała się część koalicji tworzącej rząd Igora Matovicza. Premier zapowiedział, że wymiana szefa resortu może potrwać kilka tygodni.

Dla dwóch liberalnych partii, Wolność i Solidarność (Sloboda a Solidarita, SaS) oraz Dla Ludzi (Za liudí) rezygnacja obwinianego o nieradzenie sobie z pandemią Krajcziego stała się warunkiem ich pozostania w koalicji.

Z nimi gabinet ma większość konstytucyjną – bez nich nie miałby zaś nawet zwykłej. A to by mogło oznaczać konieczność rozpisania nowych wyborów, bo dwie pozostałe partie – Zwyczajni Ludzie i Nadzwyczajne Osobistości (Obyczajní liudia a nezávislé osobnosti, OĽaNO) premiera Matovicza oraz Jesteśmy Rodziną (Sme rodina) szefa parlamentu Borisa Kollára – prawdopodobnie nie mogłyby liczyć na swobodne rządzenie w trybie rządu mniejszościowego.

„Dwie mniejsze partie koalicyjne uzależniły pozostanie w rządzie od mojej rezygnacji” – oświadczył Marek Krajczi dodając, że w tej sytuacji „niewłaściwe byłoby robienie przeszkód”, by rząd przetrwał. W związku z tym minister zdrowia Słowacji ogłosił swoją rezygnację.

Powodem kryzysu w rządzącej Słowacją koalicji było tajne sprowadzenie rosyjskiej szczepionki Sputnik V na Słowację przez premiera Matovicza i zgoda ministra zdrowia na jej wykorzystanie. Pod uwagę brano także dymisję premiera i rekonstrukcję całego gabinetu. Alternatywą był upadek rządu.

Ustępujący minister zdrowia nie odejdzie natychmiast, lecz stopniowo, zapowiedział premier Matovicz. „Przez kilka tygodni będziemy mieli dwuwładzę”, powiedział. Jego następczyni bądź następca będzie z nim jakiś czas współpracować, tłumaczył. Szef rządu dodał, że Krajczi nie odejdzie… dopóki nie zaczną się szczepienia Sputnikiem V.

Na początku marca premier w tajemnicy przed koalicyjnymi partnerami zakupił od Rosji szczepionkę Sputnik V, a następnie w towarzystwie ministra zdrowia triumfalnie powitał zakupiony preparat na lotnisku w Koszycach. W sumie Słowacy kupią od Rosjan 2 mln dawek. W marcu otrzymają kolejne 400 tys. dawek.

Niemal natychmiast jeden z posłów partii Dla Ludzi oznajmił odejście z koalicji, jej przewodnicząca Veronika Remiszová publicznie wyraziła rozczarowanie postawą szefa rządu, a minister spraw zagranicznych Ivan Korczok z SaS oznajmił, że ani jemu, ani nikomu z rządu do głowy nie przyszło witać szczepionek z innych państw.