Słowacja: Całkowite wznowienie ruchu lotniczego. „Latanie nie ma wpływu na rozprzestrzenianie się koronawirusa”

Foto via unsplash

Władze Słowacji przekonują, że zakaz lotów nie miał większego wpływu na dynamikę rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Dlatego Bratysława wkrótce całkowicie wznowi ruch lotniczy.

 

 

Słowacki Centralny Sztab Kryzysowy zdecydował we wtorek (25 sierpnia), że na krajowych lotniskach będą mogły lądować wszystkie samoloty cywilne, startujące z innych państw.

Dotyczy to również lotnisk w krajach uznawanych za ryzykowne z punktu widzenia rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

Słowacja: „Latanie bez wpływu na rozprzestrzenianie się koronawirusa”

Minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec powiedział, że decyzja podjęto na wniosek ministerstwa transportu. Lotom mają towarzyszyć szczególne środki sanitarno-epidemiczne, które określa Urząd Zdrowia Publicznego Republiki Słowackiej.

Jak informuje PAP, zdaniem resortu transportu zakaz lotów nie miał większego wpływu na dynamikę rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa, ale miał negatywne konsekwencje dla gospodarki.

Podkreślono także, że podróżni z krajów o podwyższonym ryzyku mogli w innych krajach zmienić przewoźnika i w ten sposób dostać się bez stosownej kontroli na Słowację.

Pasażerowie – jak pisze PAP – mają obowiązek wypełnienia na 24 godziny przed planowaną podróżą formularza elektronicznego zawierającego szczegółowe dane.

Po ogłoszeniu decyzji sztabu kryzysowego na stronach lotniska w Bratysławie pojawiły się informacje o połączeniach m.in. z Moskwą, Petersburgiem czy Odessą. 

Polska:Zakaz lotów. Od środy obowiązuje nowa (stara) lista

Polski rząd zrezygnował z planów wprowadzania od środy zakazu lotów do kolejnych krajów. Nowe obostrzenia wejdą w życie 1 września.

O północy weszło w życie nowe rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym. Opublikowany kilka dni wcześniej projekt zakładał rozszerzenie listy państw objętych zakazem lotów do 63 i miał obowiązywać do 8 września.

Jednak na kilka dni przed zmianami rząd przyjął projekt tymczasowy – do 1 września, przedłużający obowiązywanie dotychczasowych przepisów.

Ta nagła decyzja wynika z faktu, że wielu Polaków wciąż jest w krajach, które ma objąć nowy zakaz lotów. Operacja sprowadzania ich do Polski byłaby więc ogromnym wyzwaniem logistycznym.

Więcej szczegółów tutaj.