Słowacja rozważa przekazanie Ukrainie radzieckich odrzutowców

Premier Słowacji Eduard Heger / fot. via flickr [NATO North Atlantic Treaty Organization]

Premier Słowacji Eduard Heger nie wyklucza możliwości dostarczenia Ukrainie radzieckich myśliwców Mig-29.

 

 

Na Ukrainę dotarły już systemy rakietowe S-300. Po spotkaniu ze swoim belgijskim odpowiednikiem Alexandrem de Croo, słowacki szef rządu poinformował w poniedziałek (11 kwietnia), że jego kraj ma problemy z serwisowaniem systemów produkcji radzieckiej bez dostaw z Rosji.

Myśliwce Mig-29 to dwusilnikowe samoloty wyprodukowane w ZSRR. Odrzutowce te są częścią słowackiej armii jako spuścizna po podziale Czechosłowacji w 1993 r.

Heger podkreślił, że korzystanie z radzieckiej technologii jest ryzykowne bez rosyjskich dostaw, które do tej pory utrzymywały je w gotowości operacyjnej.

Słowacja już przekazała Ukrainie system rakietowy S-300, ogłosił Heger 8 kwietnia podczas wizyty w Kijowie. Rozmowy na temat darowizny toczyły się przez kilka tygodni i do końca były utrzymywane w tajemnicy.

Słowacja jest pierwszym krajem, który przekazał tak ważny system uzbrojenia dla ogarniętej wojną Ukrainy. Ukraińska armia jest już przeszkolona do obsługi systemu S-300, który może pomóc w obronie przestrzeni powietrznej.

Premierzy Heger i De Croo rozmawiali również na temat potencjalnego zakaz importu rosyjskiej surowców energetycznych. Słowacja jest jednym z najbardziej uzależnionych od Rosji krajów UE, ponieważ 85 proc. jej gazu pochodzi z Rosji, co oznacza, że zakaz byłby dla niej bardziej dotkliwy niż dla reszty państw UE.

Heger wezwał do solidarności ze Słowacją w przypadku wstrzymania importu. “Jeśli podejmiemy odpowiednie działania, musimy upewnić się, że bezpieczeństwo jest zapewnione wszystkim, w tym Słowacji”, obiecał De Croo.

Słowacki szef rządu po raz kolejny powtórzył, że Słowacja nie będzie płacić za gaz w rublach, czego domaga się prezydent Rosji Władimir Putin. Choć minister gospodarki Richard Sulík powiedział wcześniej, że Słowacja jest gotowa płacić za gaz w rublach, jeśli zajdzie taka potrzeba, Heger wykluczył taką możliwość.

Słowacja przekazała Ukrainie system przeciwlotniczy S-300

To sprzęt produkcji radzieckiej, który jest dobrze znany ukraińskich żołnierzom, a więc nie będą im potrzebne dodatkowe skomplikowane szkolenia.