Słowacja: Premier wzbudził oburzenie na Ukrainie. Zażartował, że za szczepionkę Sputnik V obiecał Rosji Zakarpacie

Słowacja, Rosja, Ukraina, Zakarpacie, Sputnik V, pandemia, COVID19, premier, żart,

Słowacja stoi u progu największego kryzysu politycznego od zeszłorocznych wyborów parlamentarnych z powodu zamówienia szczepionki Sputnik V. / Foto via FB [Igor Matovic]

Premier Słowacji Igor Matovič zażartował w radiowym wywiadzie, że za dostawę szczepionki Sputnik V przeciwko koronawirusowi obiecał Rosji Zakarpacie – dziś teren Ukrainy. Wzbudziło to oburzenie na Ukrainie. Premier Słowacji przeprosił za „nieodpowiedni żart”.

 

 

W poniedziałek (1 marca) na Słowację dotarło 200 tys. z zamówionych przez rząd 2 mln dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

W rozmowie ze słowackim Radiem Express premier Igor Matovicz został zapytany o to, co obiecał Rosji za dostawę szczepionek. Szef rządu zażartował, że zapłatą była „Zakarpacka Ukraina”. Później wyjaśnił, że niczego Rosji nie obiecał, a Moskwa sama niczego od niego nie chce.

Tereny Zakarpacia należały przed II wojną światową m.in. do Czechosłowacji i Węgier. Po wojnie region został włączony do ukraińskiej SSR, a obecnie wchodzi w skład Ukrainy.

Reakcja ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Niezależnie od motywów czy kontekstu wypowiedzi szefa słowackiego rządu, które bezpośrednio wpływają na integralność terytorialną Ukrainy, są one kategorycznie niedopuszczalne i negatywnie wpływają na przyjazną i dobrosąsiedzką atmosferę stosunków ukraińsko-słowackich, napisano w oświadczeniu ukraińskiego MSZ.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba komentując wypowiedź Matovicza zaproponował, by za rosyjską szczepionkę zaproponował kilka regionów Słowacji.

Szef słowackiej dyplomacji Ivan Korczok przeprosił Ukrainę. „Jest mi tym bardziej przykro, zwłaszcza że zaledwie kilka dni temu odbyliśmy w Kijowie dobrą rozmowę na temat dalszego rozwoju naszych stosunków”, napisał w mediach społecznościowych.

Ostatecznie Matovič przeprosił za pośrednictwem Twittera. „Przepraszam wszystkich Ukraińców za niewłaściwą żart (…)”, napisał polityk.

Słowacja: Rząd upadnie z powodu rosyjskiej szczepionki? "Sputnik V narzędziem wojny hybrydowej"

Słowacja będzie drugim krajem UE po Węgrzech stosującym rosyjską szczepionkę, która do tej pory nie została zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków.

Kryzys w koalicji

Słowacja stoi u progu największego kryzysu politycznego od zeszłorocznych wyborów parlamentarnych. Dwa mniejsze ugrupowania koalicyjne mówią o wystąpieniu z rządu z powodu zakupu dwóch milionów dawek rosyjskiej szczepionki wynegocjowanej przez premiera Igora Matovicza.

Nabycie przez rząd rosyjskiej szczepionki doprowadziło do spięć w koalicji rządowej. W proteście wystąpił z niej poseł liberalnej partii Dla Ludzi (Za ľudí) Tomász Valászek. Zakup skrytykowała też szefowa tej partii Veronika Remiszová.

„Nie tylko ja, ale kilku członków naszej partii jest zniesmaczonych i rozczarowanych”, powiedziała Remišová, dodając, że było to „absolutnie niestosowne i niegodne”. Dlatego partia „musi przedyskutować” sytuację w koalicji i „podjąć fundamentalną decyzję”, czy odejść, czy pozostać w rządzie.

Remišová od dawna obwinia Matoviča za złe zarządzanie kryzysem zdrowotnym spowodowanym przez pandemię i otwarcie domaga się dymisji ministra zdrowia Marka Krajčí. Słowacja odnotowuje najwyższy na świecie wskaźnik śmiertelności z powodu koronawirusa na mieszkańca w ostatnich tygodniach.

Sprowadzenie na Słowację rosyjskiej szczepionki poparł za to inny koalicjant premiera, przewodniczący parlamentu Boris Kollar, będący liderem konserwatywnego ruchu Jesteśmy Rodziną (Sme Rodina).