Słowacja: Chcą odwołania premiera z powodu… plagiatu

Premier Igor Matovič zapowiedział w środę (22 lipca), że jeśli na posiedzenia parlamentu w czwartek (23 lipca) zostanie odwołany ze stanowiska, złoży mandat poselski i odejdzie z polityki.

Premier Igor Matovič (na zdj. z prawej) zapowiedział w środę (22 lipca), że jeśli na posiedzenia parlamentu w czwartek (23 lipca) zostanie odwołany ze stanowiska, złoży mandat poselski i odejdzie z polityki../ Foto via flickr@Kancelaria Premiera/Krystian Maj, licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

W słowackim parlamencie dojdzie w czwartek (23 lipca) do specjalnego posiedzenia, na którym odbędzie się głosowanie w sprawie ewentualnego odwołania obecnego premiera Igora Matoviča. Powodem są zarzuty o plagiat pracy dyplomowej. To kolejny w ostatnich tygodniach taki przypadek w słowackiej polityce. O plagiat posądzano także dwóch ostatnich przewodniczących parlamentu.

 

Premier Igor Matovič zapowiedział w środę (22 lipca), że jeśli na posiedzenia parlamentu w czwartek (23 lipca) zostanie odwołany ze stanowiska, złoży mandat poselski i odejdzie z polityki. Media oraz opozycja zarzucają premierowi plagiat pracy magisterskiej.

Słowacja: Zjednoczona pozycja przeciwko plagiatowi premiera

Próba odwołania premiera to wspólna inicjatywa opozycyjnych ugrupowań Kierunek Socjalna-Demokracja (Smer-SD) oraz posłów Głosu, nowej partii byłego premiera Petera Pellegriniego (Hlas).

Matovič nie zaprzecza plagiatowi, ale podczas środowej (22 lipca) konferencji prasowej powtórzył, że był przekonany, że w pracy dyplomowej z 1998 r. znajdują się prawidłowe oznaczenia wszystkich cytatów. Polityk zapowiedział, że jeżeli podczas zwołanej na czwartek sesji parlamentu zostanie odwołany, to zrezygnuje z wszystkich funkcji: teki premiera, mandatu poselskiego, przewodnictwa w ruchu Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) – największej partii w rządzącej Słowacją koalicji – i odejdzie z polityki.

Przedstawiciele mediów domagali się, aby premier opublikował swoją pracę (bez jego zgody z pracą można się jedynie zapoznać), co pozwoliłoby na jej sprawdzenie przy użyciu stosowanych aktualnie na uczelniach programów antyplagiatowych. Matovič wielokrotnie odmawiał, proponując, że podda się badaniom na wykrywaczu kłamstw, aby udowodnić swoją niewinność.

Matovič jest absolwentem wydziału zarządzania Uniwersytetu im. Komeńskiego w Bratysławie. Jego praca dotyczyła systemu podatkowego i jego wpływu na firmy.

Słowacja: Wielka weryfikacja wykształcenia polityków?

Wątpliwości co do dyplomów przewodniczących Rady Narodowej wywołały dyskusję na temat wykształcenia słowackich polityków.

Słowacja: Premier dotrzyma słowa?

Media zwracają uwagę, że szef rządu, gdy był politykiem opozycyjnym, krytykował i wzywał do ustąpienia szefa parlamentu Andreja Danka ze Słowackiej Partii Narodowej (SNS), gdy pojawiły się wątpliwości związane z jego pracą dyplomową. Premier nie występował w ten sam sposób, gdy przed miesiącem okazało się, że równie problematyczny jest dyplom obecnego przewodniczącego parlamentu Borisa Kollara, który kieruje współtworzącą rząd partią Jesteśmy Rodziną (Sme rodina).

I to właśnie wątpliwości co do dyplomów przewodniczących Rady Narodowej wywołały niedawno dyskusję na temat wykształcenia słowackich polityków.

W związku z oskarżeniami koalicjantki Kollára z partii Za ľudí, minister ds. inwestycji rozwoju regionalnego Veronika Remišová, minister sprawiedliwości Mária Kolíková i posłanka do Rady Narodowej Jana Žitňanská wezwały Kollára do rezygnacji ze stanowiska.

Sam Boris Kollár przyznał się do skopiowania części publikacji promotora. „Nie było to z mojej strony właściwe i przepraszam za to”, powiedział. Dodał jednak, że w czasie pisania pracy magisterskiej był zapracowany i że każdy student w podobnej sytuacji stara się w miarę możliwości ułatwić sobie życie. Premier Igor Matovič powiedział, że nie oczekuje rezygnacji od przewodniczącego parlamentu.

W związku z coraz częstszymi doniesieniami o plagiatach w pracach dyplomowych polityków ugrupowanie premiera Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLANO) zaproponowało rozwiązanie w postaci powszechnej weryfikacji stopni naukowych polityków oraz sposobu ich uzyskania. „Ci, którzy nie przejdą testu, stracą stopnie naukowe. Jeśli ​​ktoś przez to straci pracę, trudno”, wyjaśnił pod koniec czerwca premier.