Słowacja: Były premier założy nową partię polityczną

Były premier Słowacji Peter Pellegrini założy nową partię polityczną.

Były premier Słowacji Peter Pellegrini założy nową partię polityczną. / Foto via flickr.com @PES Communications licencja (CC BY-NC-SA 2.0)

Były premier Słowacji Peter Pellegrini poinformował w środę o odejściu z partii Kierunek–Socjaldemokracja (Smer–SD). To znak sprzeciwu wobec polityki szefa ugrupowania – byłego premiera Roberta Fico.

 

 

Były premier Słowacji w latach 2018-2020 Peter Pellegrini poinformował w środę (10 czerwca), że odchodzi z partii Kierunek–Socjaldemokracja (Smer–SD) i zapowiedział założenie nowej formacji.

Grupa Wyszehradzka zgodna ws. Europejskiego Funduszu Odbudowy?

Mimo dotychczasowych rozbieżności udało się wypracować wspólne stanowisko V4 wobec unijnego pakietu ratunkowego dla gospodarki po pandemii COVID-19.

Słowacja: Sprzeciw Pellegriniego wobec polityki Fico

„Próbowałem wywołać dyskusję o tym, co było złe w naszym ugrupowaniu. Ulegliśmy pokusie władzy”, podkreślił podczas środowego (10 czerwca) wystąpienia Pellegrini.

Pellegrini od 2016 r. pełnił w gabinecie Roberta Fico funkcję wicepremiera odpowiedzialnego za inwestycje. W 2018 r. zastąpił założyciela partii na stanowisku szefa rządu w związku z protestami społecznymi i antyrządowymi po zabójstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka.

Pellegrini stał się wtedy najpopularniejszym politykiem na Słowacji, ale nie uchronił SMER-u przed porażką w lutowych wyborach parlamentarnych, gdy konserwatywny ruch Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) zdobył 25 proc. głosów, a rządzący lewicowy SMER poparło 18,3 proc. wyborców. Komentatorzy oceniali, że ten przyzwoity wynik był zasługą osobistej popularności szefa rządu.

Według słowackiej prasy za poprzednim premierem ze SMER-u odejdzie część polityków niezadowolonych z obecnego kierownictwa ugrupowania. Pellegrini chciałby w nowej partii kontynuować politykę socjaldemokratyczną. W jednym z majowych sondaży opinii publicznej hipotetyczna partia Pellegriniego osiągnęła drugi wynik po OLaNO.

W maju br. Pellegrini wezwał swojego poprzednika, byłego wieloletniego premiera Roberta Fico do ustąpienia z funkcji lidera ugrupowania. „Jeśli Fico chce pomóc socjaldemokracji na Słowacji, nadszedł czas, by zrezygnował z przewodniczenia partii”, powiedział Pellegrini.

To była zapowiedź buntu przeciwko Fico w SMERZ-e. Jednak polityk ten nadal cieszy się znacznym poparciem wśród części członków ugrupowania i nie rozważa rezygnacji. Według informacji prasy Fico miał złożyć Pellegriniemu propozycję objęcia funkcji szefa ugrupowania, lecz sam zainteresowany zaprzeczył.