Słowacja powtórzy ogólnokrajowe testy na koronawirusa. Premier zarzuca koalicjantowi śmierć 4 tys. osób

Słowacja, pandemia, koronawirus, testy, szczepienia

Premier Słowacji Igor Matovič przy punkcie pobierania próbek do testów antygenowych, źródło: Facebook/Igor Matovic (@igor.matovic.7)

Premier Słowacji Igor Matovič na poniedziałkowej konferencji prasowej bezpośrednio zarzucił ministrowi Gospodarki Richardowi Sulikowi spowodowanie śmierci 4,3 tys. osób oraz doprowadzenie do straty przez kraj miliarda euro. Słowacja powtórzy wkrótce ogólnokrajową akcję testów na koronawirusa.

 

 

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Igor Matovič pokazał wykres pokazujący, że brak działań w zakresie zamawiania testów antygenowych spowodował 4,3 tys. „zgonów, których można było uniknąć”.

Premier przedstawił wykresy dowodzące, że takie są koszty niesprowadzania przez ministra gospodarki Richarda Sulika odpowiedniej liczby dobrej jakości testów.

Sam Sulík odrzucił te zarzuty, argumentując, że zamówienie nie mogło zostać zrealizowane z powodu braku odpowiednich specyfikacji z ministerstwa zdrowia, które jest kontrolowane przez partię Matoviča, Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLANO).

Konflikt o Górski Karabach. Przywódcy Rosji, Azerbejdżanu i Armenii podpisali umowę / Europa i świat w skrócie

Rozmowy przywódców odbyły się dwa miesiące po podpisaniu trójstronnego porozumienia pokojowego, na mocy którego Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad częścią obszarów Górskiego Karabachu.

Będzie więcej testów

Premier Słowacji zapowiedział jednocześnie w poniedziałek po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu, że najpóźniej 23 i 24 stycznia zostanie przeprowadzona akcja powszechnych antygenowych testów. Mają być powtarzane aż do poprawy sytuacji epidemicznej w poszczególnych powiatach.

Szczegóły akcji – jak pisze PAP – mają zostać dopracowane wspólnie przez ministrów i przedstawicieli samorządów. Według premiera posiadanie zaświadczenia o teście umożliwi wyjście do pracy, po zakupy lub z dziećmi do szkoły. Matovič uzasadnił konieczność przeprowadzenia testów sytuacją epidemiczną, którą dodatkowo komplikuje obecność na Słowacji nowego szczepu koronawirusa.

Słowacja: Zaprezentowano projekt nowej strategii bezpieczeństwa. 2 proc. PKB na obronność już w tym roku?

We wtorek zaprezentowano projekt nowej strategii bezpieczeństwa i obrony Słowacji. Wynika z niego, że Rosja jest głównym wyzwaniem dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego. Autorzy zwrócili także uwagę na rosnącą siłę militarną Chin.

 

 

Projekt strategii bezpieczeństwa i obrony, który ma przyjąć …

Pierwsze testy w listopadzie

W pierwszych ogólnokrajowych testach na Słowacji na przełomie października i listopada 2020 r. uczestniczyło prawie 3,6 mln mieszkańców, a pozytywny wynik miało 38 359 osób. Kolejne przeprowadzono tylko w powiatach o największej liczbie zakażonych osób. Premier Matovič chciał je powtórzyć w skali całego kraju, ale napotkał sprzeciw koalicyjnego partnera, liberalnej partii Wolność i Solidarność ((Wolność i Solidarność; SaS).

Igor Matovič obwinił wicepremiera i ministra gospodarki Richarda Sulíka podczas poniedziałkowej konferencji prasowej za celowe niedostarczenie wystarczającej liczby testów antygenowych w listopadzie i sabotowanie powszechnych testów przed świętami Bożego Narodzenia.

Sulik, który kontestował akcję ogólnokrajowych testów, nie wywiązał się, zdaniem premiera, z powierzonego mu zadania zakupu kolejnych partii antygenowych testów. Część z nich była bardzo niskiej jakości i zdaniem ekspertów nie nadaje się do użycia.