Słowacja: Za co skazano przywódcę skrajnie prawicowej partii?

Słowacja, Marian Kotleba, skrajna prawica,

Sąd uznał, że Marian Kotleba (na zdj.) propagował ideologię, która prowadzi do pogwałcenia praw i wolności obywatelskich. / Foto via [Marian Kotleba]

Sąd I instancji w Pezinoku uznał w poniedziałek lidera skrajnie prawicowej Ludowej Partii Nasza Słowacja (LSNS) Mariana Kotlebę winnym propagowania ekstremizmu i skazał go na 4 lata i 4 miesiące więzienia. LSNS to czwarta siła w słowackim parlamencie.

 

 

Sąd uznał, że Kotleba propagował ideologię, która prowadzi do pogwałcenia praw i wolności obywatelskich i czynu tego dopuścił się publicznie.

Czego dotyczy sprawa Mariana Kotleby?

W 1997 r. Kotleba jako żupan – wybieralny w wyborach bezpośrednich przewodniczący samorządu regionalnego w Bańskiej Bystrzycy – przekazał trzem rodzinom czeki na kwotę 1488 euro. Czeki zostały przekazane w rocznicę powstania Państwa Słowackiego, które współpracowało z III Rzeszą i miało swój udział w zagładzie Żydów.

Liczba „14” nawiązuje do tzw. 14 słów, często używanego przez neonazistów sloganu wymyślonego przez białego separatystę i terrorystę z lat 80. XX w. Davida Lane’a. Liczba „88” – zdaniem ekspertów – symbolizuje Adolfa Hitlera i pozdrowienie „Heil Hitler”, gdyż litera H jest ósma w alfabecie łacińskim.

Koronawirus: Czechy i Słowacja przywracają stan wyjątkowy. Co to oznacza w praktyce?

Spowodowane jest to wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

Kotleba ofiarą wymiaru sprawiedliwości?

Wyrok zapadł w poniedziałek (12 października) po ponad 7-godzinnej mowie obrończej Kotleby, który podważał oskarżenie, wskazując, że kwota 1488 euro była przypadkowa i nie wywołuje konotacji z ekstremizmem. Polityk przytaczał m.in. ceny części samochodowych i innych artykułów, a także umowy zawierane przez różne urzędy opiewające na 1488 euro.

Według Kotleby oskarżenie celowo rozdzieliło kwotę z czeku na dwie liczby, a akt oskarżenia został sfabrykowany. Wyrok jest wyższy niż wnioskowany przez prokuraturę. Kotlebie maksymalnie groziło 8 lat więzienia. Jeżeli wyrok się uprawomocni lider LSNS automatycznie straci mandat posła.

Koronawirus: Słowacja przywróci stan wyjątkowy?

Wprowadzone ograniczenia związane są ze wzrostem liczby zakażeń SARS-CoV-2 i rosnącą liczbą hospitalizowanych.

LSNS czwartą siłą w parlamencie

Były żupan Bańskiej Bystrzycy, założyciel LSNS, słynie z antyromskich wypowiedzi i marszów przeciwko dużej mniejszości Romów na Słowacji. W 2016 r. wprowadził swoich posłów do parlamentu. Wiosną 2019 r. Słowacki Sąd Najwyższy odrzucił wniosek prokuratora generalnego o rozwiązanie LSNS, której zarzucono ekstremizm.

Zdaniem prokuratury wyrok jest kluczowy, ponieważ otwiera możliwość ponownego wniesienia wniosku  do Sądu Najwyższego o rozwiązanie partii.

W wyborach parlamentarnych z końca lutego br. nacjonalistyczna i skrajnie prawicowa Partia Ludowa Nasza Słowacja pod wodzą Mariana Kotleby zdobyła 8 proc. głosów i 17 mandatów. Dało jej to czwarte miejsce w wyborach.