Słowacja: Zniesiono stan wyjątkowy. Polacy mogą przekroczyć granicę na 48 godzin bez testu na koronawirusa

Na Słowacji nie obowiązuje już stan wyjątkowy.

Na Słowacji nie obowiązuje już stan wyjątkowy. / Na zdjęciu słowackie Tatry. Foto via unsplash

Na Słowacji nie obowiązuje już stan wyjątkowy. Od soboty (13 czerwca) można przekroczyć granicę ze Słowacją bez konieczności posiadania wyniku testu na koronawirusa, pod warunkiem opuszczenia kraju w ciągu 48 godzin.

 

 

Po 90 dniach w sobotę (13 czerwca) zgodnie z zapowiedziami rządu doszło do zakończenia obowiązywania na terenie Słowacji stanu wyjątkowego. Wprowadzono go 16 marca z powodu pandemii koronawirusa. Od środy (10 czerwca) na terytorium kraju nie obowiązuje już zakaz zgromadzeń.

USA: Kolejny czarnoskóry zabity przez białego policjanta / Europa i świat w skrócie

Policjant zastrzelił czarnoskórego, co wzbudziło kolejną falę protestów. Trwa rzeź norek w Holandii. Europa bliżej szczepionki. Ukraina przystąpiła do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO // Skrót informacji z Europy i ze świata.

Słowacja: Na 48 godzin bez wyników testu na koronawirusa

Rząd skorzystał z maksymalnego przysługującego mu prawem czasu trwania stanu wyjątkowego, wprowadzonego jeszcze przez poprzedni rząd Petera Pellegriniego.

Tymczasem od soboty (13 czerwca) otwarta jest już granica słowacko-polska. Otwarte są wszystkie przejścia graniczne, a kontrole graniczne zostały zniesione. Obywatele naszego kraju, którzy wjeżdżają na 48 godzin na terytorium Słowacji nie muszą przedstawiać aktualnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Jeżeli podróżni przekroczą ten czas, muszą posiadać test na koronawirusa z negatywnym wynikiem, który został wykonany nie wcześniej niż 96 godzin wcześniej. Brak testu może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 1,6 tys. euro. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób słowacka policja ma weryfikować rzeczywisty czas gości z Polski na terytorium tego kraju.

Z kolei obywatele Słowacji nie muszą poddawać się kwarantannie po powrocie z Polski ani nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu na koronawirusa, ale pod warunkiem, że ich pobyt po naszej stronie granicy również nie przekroczy 48 godzin.

Początkowo na granicy z naszym południowym sąsiadem miały być otwarte tylko dwa przejścia graniczne, ale zdecydowano o otwarciu wszystkich punktów. W najbliższych dniach można spodziewać się kolejnych udogodnień w przekraczaniu granicy, a od 1 lipca należy oczekiwać przywrócenia zasad w ramach porozumienia z Schengen.