Koronawirus szaleje na Słowacji. Minister postuluje otwarcie kościołów. Przypomina wydarzenia sprzed 300 lat

Słowacja, koronawirus, pandemia, kościół, COVID19, Matovic, Krajniak

Słowacka prasa wątpi, aby propozycja ministra zyskała poparcie rady koalicyjnej. Polityk reprezentuje w rządzie ugrupowanie Jesteśmy Rodziną. Koalicyjna partia Wolność i Solidarność stwierdziła, że otwieranie kościołów w obecnej sytuacji byłoby „absolutnie nieodpowiedzialne”. To samo mówił w poniedziałek premier Igor Matovič [na zdj.] (partia Zwyczajni Ludzie). / flickr (CC BY 2.0) [European People's Party]

Według Milana Krajniaka ministra pracy, spraw społecznych i rodziny – polityk reprezentuje w koalicyjnym rządzie populistyczną, prawicową partię Jesteśmy Rodziną – otwarcie kościołów mogłoby pomóc Słowakom przezwyciężyć pandemię COVID-19.

 

 

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, Słowacja wysunęła się właśnie na czoło światowego rankingu najwyższej śmiertelności z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Według zestawienia Europejskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób wyższą śmiertelność raportuje Portugalia, ale obejmuje ono horyzont 14-dniowy.

Trwający obecnie lockdown i ogólnokrajowa kampania testów antygenowych nie przynoszą efektów.

Koronawirus: Na Słowacji brakuje lekarzy i pielęgniarek, władze proszą o pomoc UE

Słowacki rząd zwrócił się o uruchomienie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Słowacja prosi UE o pomoc

Tymczasem według Milana Krajniaka, ministra pracy, spraw społecznych i rodziny, wsparcie duchowe mogłoby pomóc Słowakom w przezwyciężeniu kryzysu zdrowotnego związanego z pandemią. Dlatego polityk zaapelował o otwarcie kościołów, powołując się na „przykład historyczny”.

Na Słowacji w szpitalach brakuje sprzętu medycznego. Na tragiczne statystyki wpływa też krytyczny niedobór wyszkolonego personelu. Na Słowacji umiera co drugi pacjent, podłączony do sztucznej wentylacji płuc, podczas gdy w Niemczech „tylko” co czwarty.

W słowackich szpitalach zaczyna też brakować lekarzy i pielęgniarek. Chodzi przede wszystkim o wysoko wykwalifikowany personel, specjalizujący się w pracy na OIOM-ach. „Takich lekarzy i pielęgniarek nie da się łatwo zastąpić na przykład lekarzami z przychodni” – mówił wiceminister zdrowia Słowacji Peter Stachura.

Dlatego rząd poprosił Komisję Europejską o uruchomienie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, w ramach którego koordynowana jest między państwami członkowskimi pomoc w razie wystąpienia katastrof i klęsk żywiołowych.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej: "Uwolnijmy kwestie szczepionki od polityki"

W Krakowie w środę (17 lutego) odbył się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30-lecia formatu. Przywódcy państw V4 dyskutowali m.in. o dostawach szczepionek dla krajów Unii Europejskiej. Premier Węgier Viktor Orban zaproponował „uwolnienie kwestii szczepionki od polityki”.

 

 

Premierzy Polski, …

Minister przypomina cud sprzed 300 lat

Minister Krajniak, sam deklarujący się jako osoba wierząca zapytał na swoim koncie na Facebooku: „A co by się stało, gdybyśmy pozwolili ludziom uczestniczyć w nabożeństwach – w ściśle określonych warunkach – i modlić się za wszystkich ludzi na Słowacji?”.

Minister stwierdził, że wierzy, iż modlitwa „do Boga, aby chronił nas przed covidem i jak najszybciej uwolnił nas od covidu” pomogłaby „wszystkim – wierzących i niewierzącym”.

Krajniak, dodał, że istnieje „przykład historyczny”, świadczący o skuteczności podobnego rozwiązania – z 1710 r., kiedy zaraza nawiedziła Trnawę. Według ministra na nic zdały się wówczas wielomiesięczna izolacja, dlatego zdesperowani obywatele zwrócili się do nieba i „prosili Maryję o pomoc we wspólnej modlitwie”. „I stał się cud – podkreślił we wpisie w mediach społecznościowych minister. Od tego momentu plaga się skończyła”.

Słowacka prasa wątpi, aby propozycja ministra zyskała poparcie rady koalicyjnej. Polityk reprezentuje w rządzie ugrupowanie Jesteśmy Rodziną. Koalicyjna partia Wolność i Solidarność stwierdziła, że otwieranie kościołów w obecnej sytuacji byłoby „nieodpowiedzialne”. To samo stwierdził w poniedziałek premier Igor Matovič (partia Zwyczajni Ludzie).

Kościoły na Słowacji zostały po raz pierwszy zamknięte w marcu 2020 r., co spowodowało napięcie między rządem a Konferencją Biskupów Słowacji. Jednak pomimo zakazu, kilka, głównie lokalnych kościołów, odprawiało mszę. Obecnie kościoły w kraju są zamknięte od 1 stycznia 2021 r.

Słowacja: Obywatele nie chcą wspierać finansowo kościołów? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 16 lutego.

Słowacja spogląda na rosyjską szczepionkę

Rząd Słowacji rozpoczął w czwartek (18 lutego) rozmowy na temat zakupu i stosowania rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

„Nie widzę powodu, dla którego nie moglibyśmy używać tego preparatu. Gdybyśmy mieli teraz szczepionkę Sputnik V, moglibyśmy zaszczepić wiele osób”, podkreślił słowacki premier Igor Matovič.

Polityk napisał w ubiegły wtorek w internecie, że nie można rezygnować ze szczepionki, dlatego że nie ma certyfikatu Europejskiej Agencji Leków (EMA). Przeciwko sprowadzeniu szczepionki, która nie ma akceptacji EMA, wypowiedziała się prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.

Pomysł popiera minister zdrowia Marek Krejčí, a także niektórzy członkowie rządowej komisji ds. pandemii. Słowacja stosuje szczepionki koncernów Pfizer/BioNtech, Moderna i AstraZeneca, które zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków i Komisję Europejską.

Jednak chociaż rosyjska szczepionka nadal nie uzyskała „zielonego światła” do stosowania w UE, wypowiedzi niektórych przedstawicieli rządu sugerują, że Słowacja może stosować preparat Sputnik V przed jego zatwierdzeniem przez UE. Nadal jednak istnieją wątpliwości co do zdolności Rosji do wyprodukowania potrzebnych ilości.