Słowacja: Rezygnacja sędziego Sądu Konstytucyjnego. W tle sprawa morderstwa Jana Kuciaka

Dziennikarz śledczy Jan Kuciak oraz jego partnerka Martina Kušnírova zostali zastrzeleni w domu w lutym 2018 r. Na zdjęciu demonstracja z marca 2018 r. w Bratysławie poświęcona pamięci zamordowanej dwójki. /Zdjęcie via flickr.com @Peter Tkac licencja (CC BY-SA 2.0)

Dziennikarz śledczy Jan Kuciak oraz jego partnerka Martina Kušnírova zostali zastrzeleni w domu w lutym 2018 r. Na zdjęciu demonstracja z marca 2018 r. w Bratysławie poświęcona pamięci zamordowanej dwójki. /Zdjęcie via flickr.com @Peter Tkac licencja (CC BY-SA 2.0)

Sędzia słowackiego Sądu Konstytucyjnego (US) Mojmir Mamojka zrezygnował ze stanowiska. Według słowackich służb specjalnych miał utrzymywać kontakty z Marianem Kočnerem oskarżonym o zlecenie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka.

 

 

Sędzia słowackiego Sądu Konstytucyjnego (US) Mojmir Mamojka złożył w środę (13 maja) rezygnację, gdy Słowacka Służba Informacyjna (SIS) potwierdziła jego kontakty z Marianem Kočnerem oskarżonym o zlecenie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka.

Słowacja: Najważniejsi politycy podpisali proeuropejską deklarację

Słowacja powoli staje się wyjątkiem wśród państw Grupy Wyszehradzkiej

Słowacki sędzia wszystkiemu zaprzecza

Portal „Dennik N” twierdzi, że sędzia złożył rezygnację na posiedzeniu US, gdy jego przewodniczący Ivan Fiaczan otrzymał z SIS informację o kontaktach Mamojki z Kočnerem.

Służby informowały o kontaktach sędziego z Kočnerem, zanim biznesmen został zatrzymany i oskarżony w procesie o zabójstwo Jana Kuciaka. Mamojka zaprzeczał i twierdził, ze nie doszło do żadnych spotkań. Przyznawał się jedynie do rozmów telefonicznych, które miały dotyczyć porady prawnej.

Mamojka, przed mianowaniem na stanowisko sędziego US w 2018 r., przez 10 lat był posłem rządzącej do lutego br. partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD). Z osobami bliskimi tej formacji wiele kontaktów biznesowych i towarzyskich miał Marian Kočner.

Koronawirus: Jak Słowacja radzi sobie z pandemią?

W ciągu całego tygodnia Słowacy odnotowali zaledwie kilka nowych zachorowań

Zabójstwo Jana Kuciaka

Dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk Ján Kuciak zginął we własnym domu we wsi Veľká Mača na zachodzie kraju. Został zastrzelony wraz ze swoją narzeczoną Martiną Kušnírovą.  W rozpoczętym na początku br. procesie w Pezinku na Słowacji do zamordowania dziennikarza i jego partnerki przyznał się były żołnierz Miroslav Marczek. To jeden z czwórki oskarżonych.

Do zbrodni doszło 21 lutego 2018 r. Po trwającym wiele miesięcy śledztwie, w którym przesłuchano kilkuset świadków, a dowody ujęto w liczących 38 tomów i 15 tys. stron aktach sprawy, śledczy postanowili postawić zarzut zlecenia zabójstwa biznesmenowi Mariánowi Kočnerowi, który przyznaje się do winy tylko w jednym jedynym punkcie oskarżenia, dotyczącym posiadania broni.

Kočner był blisko związany z politykami różnych opcji, choć najczęściej z rządzącą do lutego br. socjaldemokratyczną partią Smer-SD. 56-letni Kočner wielokrotnie groził Kuciakowi. Był bohaterem blisko połowy z ok. 50 reportaży śledczych napisanych w ostatnich latach przez zabitego dziennikarza. Biznesmen zaprzeczył, aby miał z tą sprawą jakikolwiek związek. Twierdził, że groził Kuciakowi jedynie w emocjach i nigdy nie zamierzał realizować swoich gróźb.

Słowacja: Zabójstwo Jána Kuciaka kosztowało 70 tys. euro

Słowacka policja i prokuratura poinformowały na konferencji prasowej w Bratysławie o szczegółach śledztwa w sprawie zabójstwa w lutym tego roku dziennikarza śledczego portalu Aktuality.sk. W sprawie tej postawiono już zarzuty czterem osobom -prawdopodobnemu zabójcy, jego pomocnikowi, pośrednikowi oraz zleceniodawczyni.
 
Według dotychczasowych …