Šefčovič kandydatem Grupy Wyszehradzkiej na przewodniczącego KE

Maroš Šefčovič

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Maroš Šefčovič, fot. flickr.com/europapont

Grupa Wyszehradzka zaproponuje kandydaturę słowackiego polityka Maroša Šefčoviča na najwyższe stanowisko w Komisji Europejskiej – poinformował wczoraj dziennik Hospodářské Noviny (HN). Informację potwierdził również minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji.

 

Maros Šefčovič pełni obecnie (od 2014 r.) funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej. Na stanowisko to został nominowany przez ówczesnego premiera Słowacji Roberta Fico, jako reprezentant rządzącej na Słowacji socjaldemokratycznej partii SMER. Jego kandydaturę na przewodniczącego Komisji Europejskiej jako wspólny wybór państw Wyszehradzkiej Czwórki potwierdził też minister ds. zagranicznych i europejskich Słowacji Miroslaw Lajcak.

Grupa Wyszehradzka: Od wzorcowych demokracji do autorytaryzmu?

W tym roku państwa Grupy Wyszehradzkiej świętują 30-lecie upadku komunizmu. Polska i Węgry nie mają jednak wielu powodów do zadowolenia, ciążą nad nimi bowiem unijne procedury dotyczące nieprzestrzegania zasad praworządności. W dodatku ostatnie dane dotyczące stanu demokracji na świecie …

„Potwierdzam, że podjęto wspólną decyzję w sprawie poparcia dla Marosa Šefčoviča na najwyższe stanowisko w Komisji Europejskiej. Dla Słowacji to wspaniała wiadomość. Jesteśmy wdzięczni naszym wyszehradzkim partnerom, że udało nam się wypracować ten konsensus”, powiedział Lajcak.

Nieudane próby

Jednak obserwując niedawne polityczne aspiracje i wysiłki słowackiego komisarza, można odnieść wrażenie, że ostatnie miesiące były dla niego raczej pechowe. Pod koniec ubiegłego roku przegrał z unijnym kolegą, Fransem Timmermansem, w wyścigu o tytuł głównego kandydata na przewodniczącego KE z ramienia grupy socjaldemokratów.

Kilka tygodni temu został z kolei pokonany przez swoją rywalkę Zuzanę Čaputovą w wyścigu o fotel prezydenta Słowacji. W prowadzonej w tym czasie krajowej kampanii wyborczej, Šefčovič wielokrotnie podkreślał swoje konserwatywno-katolickie poglądy, ostro przy tym atakując program Čaputovej i zarzucając jej „skrajny liberalizm”.

Šefčovič od dłuższego już czasu przyjmował w swoich wypowiedziach retorykę zbliżoną do poglądów głoszonych przez Europejską Partię Ludową, wielokrotnie wyrażał także dystans wobec oficjalnej linii Komisji w sprawie migracji. To właśnie konserwatywna postawa słowackiego komisarza sprawiła, że jego kandydatura do roli przewodniczącego KE została wzięta pod uwagę przez państwa wschodnioeuropejskie.

Niemcom zależy na stabilności wschodnich sąsiadów – WYWIAD

Jaka będzie przyszłość współpracy obronnej w Europie i jaką rolę w jej ramach będą odgrywać państwa Grupy Wyszehradzkiej? Jak Niemcy patrzą na to, co dzieje się obecnie w Polsce i na Węgrzech? Na te pytania w rozmowie z EURACTIV.cz odpowiada …

Ktoś inny?

Jak informują Hospodářské Noviny – kraje V4 biorą również pod uwagę innych kandydatów, ale jedynie w sytuacji gdyby Šefčovič objął zajmowane dotychczas przez Federicę Mogherini stanowisko Wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Wśród proponowanych nazwisk pojawia się między innymi Michel Barnier, główny negocjator UE ds. brexitu oraz Kristalina Georgieva, wiceprezes Banku Światowego, a wcześniej wiceprzewodnicząca KE.