Premier spełnia zapowiedzi? Jak Słowacja oczyszcza wymiar sprawiedliwości?

Słowacja, korupcja, Sąd Najwyższy

Duszan Kovaczik (na zdj.), szef specjalnej słowackiej prokuratury zajmującej się najpoważniejszymi przestępstwami, został kilka dni temu zatrzymany przez Krajową Agencję Kryminalną (NAKA). / Foto via FB [Igor Matovic]

Funkcjonariusze słowackiej Krajowej Agencji Kryminalnej (NAKA) zatrzymali w środę kilku przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Według mediów wśród zatrzymanych są sędziowie, w tym sędzia Sądu Najwyższego i znany adwokat.

 

 

Oficjalnie nie podano, w jakiej sprawie przeprowadzono operację. W marcu miała miejsce podobna. Wówczas zatrzymano 13 sędziów.

Krajowa Agencja Kryminalna NAKA jest odpowiednikiem Centralnego Biura Śledczego Policji w Polsce.

Słowacja: Kogo zatrzymano?

Wśród zatrzymanych są m.in. była wiceprzewodnicząca Sądu Najwyższego Jarmila Urbancova, sędzia Sądu Najwyższego Jozef Kolcun i była wiceprzewodnicząca Sądu Okręgowego w Bratysławie Katarina Bartlaska. Media piszą także o zatrzymaniu znanego prawnika Zoroslava Kollara, do którego przylgnęła opinia, że w sądach potrafi załatwić niemal wszystko.

Rzecznicy NAKA oraz prokuratury nie podali, jakie zarzuty stawiane są zatrzymanym. Media piszą o zarzutach korupcyjnych oraz o wpływaniu na decyzje wymiaru sprawiedliwości. W przeddzień akcji NAKA była wiceminister sprawiedliwości Monika Jankovska, która została aresztowana w marcu, miała spędzić kilka godzin w siedzibie prokuratury specjalnej w Pezinoku koło Bratysławy. Zdaniem dziennikarzy miała negocjować warunki ugody, w tym składanie zeznań w sprawach przestępstw, o których ma wiedzę.

Premier Igor Matovicz powiedział na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, że trwa – tak jak obiecywał przed wyborami parlamentarnymi z lutego br. – oczyszczanie wymiaru sprawiedliwości. „Obiecywaliśmy, że prawo będzie obowiązywać wszystkich. Policjanci i prokuratorzy mają rozwiązane ręce i mogą badać przestępstwa”.

Słowacja: W parlamencie przepadła ustawa zaostrzająca prawo aborcyjne

We wtorek w słowackim parlamencie przewagą jednego głosu odrzucono projekt ograniczający dostępność aborcji.

Prokurator specjalny do więzienia?

Środowa akcja NAKA nie jest jedynym działaniem słowackich służb w ostatnich dniach. Kilka dni temu zatrzymano bowiem szefa specjalnej słowackiej prokuratury Duszana Kovaczika, zajmującej się najpoważniejszymi przestępstwami.

Ani policja, ani prokuratura nie skomentowały zatrzymania i charakteru postawionych zarzutów. Według słowackich mediów mogą dotyczyć możliwej współpracy ze środowiskiem przestępczym.

W jednej ze spraw Kovaczik miał doprowadzić do uniemożliwienia prokuraturze złożenia zażalenia na postanowienie sądu, który w 2017 r. zwolnił z aresztu domniemanego szefa gangu. W przeszłości Kovaczik miał też interweniować w sprawie mającego problemy z rozliczeniem podatków biznesmena Ladislava Baszternaka. Przedsiębiorca miał być blisko związany z politykami sprawującej wówczas rządy partii Kierunek – Socjaldemokracja (SMER-SD).

Kovaczik jest szefem prokuratury specjalnej od jej powstania w 2004 r., jego obecna kadencja miała zakończyć się w przyszłym roku. Urząd Prokuratury Specjalnej uważany jest za elitarną część prokuratury i nadzoruje dochodzenia w sprawie przestępstw, które są następnie rozpatrywane przez Specjalny Sąd Karny z siedzibą w Pezinoku.

Słowacja: Za co skazano przywódcę skrajnie prawicowej partii?

Lider skrajnie prawicowej Ludowej Partii Nasza Słowacja (LSNS) Marian Kotleba został skazany na 4 lata i 4 miesiące więzienia.

Matovicz obiecuje naprawę wymiaru sprawiedliwości

Lider partii OL’aNO (konserwatywny ruch Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości) i premier Słowacji Igor Matovicz jeszcze w kampanii wyborczej nie ukrywał, że liczył na oczyszczenie wymiaru sprawiedliwości. „Jednym z naszych celów było pokonanie mafii Smeru. Ze Smer-SD nie będę rozmawiał o żadnej współpracy. Z mafią się nie rozmawia”, powiedział Matovicz po ogłoszeniu wstępnych wyników.

Premier wypowiedział się w ostrych słowach o rządzącym do niedawna ugrupowaniu ze względu na serię skandali, jakie wstrząsnęły Słowacją w ostatnich kilku latach. Najgłośniejszym z nich było zabójstwo dziennikarza śledczego Jana Kuciaka w lutym 2018 r. Został on zastrzelony w swoim własnym domu wraz z narzeczoną Martiną Kusznirovą.

Słowacja: Jest wyrok ws. zabójstwa Jána Kuciaka. Zabójca skazany, domniemani zleceniodawcy uniewinnieni

Słowacki sąd wydał wyrok w sprawie zabójstwa w lutym 2018 r. dziennikarza śledczego, który ujawniał powiązania polityków z biznesmenami i gangsterami. Skazano tylko bezpośredniego sprawcę morderstwa. Dwoje domniemanych zleceniodawców uniewinniono.

 

Zaledwie 27-letni Ján Kuciak był wschodzącą gwiazdą słowackiego dziennikarstwa śledczego. Mimo …

Smer-SD rządził Słowacją od 2006 r. z zaledwie dwuletnią przerwą w latach 2010-2012. Jeszcze kilka lat temu na socjaldemokratów chciało głosować nawet 40 proc. Słowaków. Ugrupowanie to jednak dziś większości ludzi na Słowacji kojarzy się z aferami korupcyjnymi i nadużywaniem władzy.

Kuciak ujawnił wiele skandali korupcyjnych i podatkowych, a także powiązań między politykami partii rządzącej a biznesmenami. W ostatnim, opublikowanym już po jego śmierci reportażu opisał to jak bliscy doradcy premiera Roberta Fico osłaniają politycznie włoskich gangsterów wyłudzających na wschodniej Słowacji unijne dopłaty rolne.

W skandale mieli być także zamieszani przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, o czym wielokrotnie w trakcie kampanii, ale także w ostatnich miesiącach przypominał Matovicz.