Rozpoczyna się szczyt V4 w Czechach

Szczyt V4 `18 na Słowacji, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Szczyt V4 `18 na Słowacji, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Głównymi tematami rozpoczynającego się dziś spotkania prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej będą m.in. zmiany w instytucjach UE, przyszły budżet Unii i brexit.

 

W środę (2 października) prezydenci Polski Andrzej Duda, Czech Miloš Zeman, Słowacji Zuzana Čaputová i Węgier János Áder, a następnego dnia również prezydenci Słowenii i Serbii – Borut Pahor i ‎Aleksandar Vučić, będą prowadzić rozmowy niedaleko Pragi, na Zamku w Lanach, letniej rezydencji czeskich prezydentów.

Głowy państw V4 spotykają się co roku, a gospodarzem rozmów jest kraj, który wtedy przewodniczy pracom Grupy. Roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej od lipca sprawują właśnie Czechy.

Czechy chcą zmiany wizerunku Grupy Wyszehradzkiej w Europie

Skończenie z wizerunkiem głównych hamulcowych w Unii Europejskiej jest jednym z priorytetów czeskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Praga skupi się na rozwijaniu potencjału koalicyjnego państw regionu we Wspólnocie oraz działaniu na rzecz pogłębienia współpracy w dziedzinie obronności oraz rynku wewnętrznego.
 

 

Państwa …

Szczerski: Dyskusja wokół nowego rozdania w unijnych instytucjach

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że Andrzej Duda, który już od wczorajszego wieczora jest w Czechach, weźmie udział w trzech sesjach plenarnych oraz w uroczystym śniadaniu roboczym. Zapowiedział także, że panele dyskusyjne będą poświęcone przede kwestiom związanym z rozpoczęciem nowego cyklu instytucjonalnego UE, czyli z wyborem nowego składu KE i nową obsadą najważniejszych stanowisk w unijnych instytucjach.

“Prezydenci wymienią poglądy na politykę europejską oraz będą rozmawiać o wyzwaniach, jakie stoją przed Europą. Prezydent Andrzej Duda przekaże także wnioski ze swojej ostatniej rozmowy z przyszłym przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem” – cytują Szczerskiego służby prasowe prezydenta w komunikacie.

Pierwszego grudnia premier Belgii zastąpi w tej roli Donalda Tuska. Według kancelarii prezydenta obaj politycy podkreślali w czasie niedawnego spotkania wolę budowania relacji wewnątrz Unii bez przeciwstawiania sobie poszczególnych państw członkowskich.

Prezydent Andrzej Duda jedzie z wizytą do Belgii

Jutro prezydent Andrzej Duda rozpoczyna oficjalną wizytę w Belgii. Jej głównym punktem ma być udział w obchodach 75-lecia wyzwolenia Flandrii przez I Polską Dywizję Pancerną Generała Maczka. Spotka się też z szefem belgijskiego rządu Charlesem Michelem, od grudnia szefem RE.

Prezydencki minister zapowiedział też, że uczestnicy szczytu będą rozmawiać również o polityce ochrony klimatu, bezpieczeństwie energetycznym oraz o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.  Mają ponadto przedstawić oczekiwania swoich państw wobec podziału pieniędzy, jakie będą przeznaczone na poszczególne dziedziny funkcjonowania UE w ramach budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027.

Drugi dzień w rozszerzonym składzie

Drugiego dnia rozmów do prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej dołączą prezydenci Słowenii i Serbii. Szczerski poinformował, że czwartkowe rozmowy będą dotyczyć przede wszystkim polityki „otwartych drzwi” UE, zwłaszcza perspektywy rozszerzenia UE o Bałkany Zachodnie. Serbia – obok Czarnogóry – jest obecnie najbliżej członkostwa we Wspólnocie, choć i tak jest to perspektywa co najmniej kilku lat.

Grupa Wyszehradzka wspiera europejskie aspiracje Bałkanów Zachodnich

Wszystkie państwa Grupy Wyszehradzkiej popierają rozszerzenie Unii Europejskiej i NATO. Choć wsparcie to nie zawsze odnosi się do Ukrainy czy Kosowa, widać je szczególnie w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó “im więcej państw należy …

Prezydencki minister zwrócił przy tym uwagę, że zarówno aktywność Andrzeja Dudy, jak i całej polskiej dyplomacji w sposób szczególny koncentruje się w tym roku na regionie Bałkanów Zachodnich. Przypomniał m.in., że polski prezydent wziął udział w szczycie Procesu Brdo-Brijuni, a Polska była gospodarzem kolejnego szczytu Procesu Berlińskiego. “Warszawa wspiera europejskie aspiracje krajów tego regionu, widząc szansę na wzmocnienie jego stabilności oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i dobrobytu” – dodał Krzysztof Szczerski.

W zeszłym miesiącu w Pradze odbył się natomiast szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premierów państw Bałkanów Zachodnich.

Wyszehrad rozmawia z Bałkanami Zachodnimi

Kwestie rozszerzenia UE, migracji i kolejny wieloletni budżet Unii, a także polityka klimatyczna oraz relacje UE z regionem Bałkanów Zachodnich były tematami wczorajszego szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premierów państw Bałkanów Zachodnich w Pradze.

Spotkanie prezydenta Dudy z polskimi przedsiębiorcami

Prezydencki minister poinformował ponadto, że przy okazji szczytu V4 Andrzej Duda spotka się z polskimi przedsiębiorcami i inwestorami działającymi w Czechach. “Obroty handlowe pomiędzy Polską a Czechami wynoszą ponad 20 miliardów euro rocznie, a Czechy są drugim najpopularniejszym krajem dla polskich inwestorów” – przypomniał Szczerski zapowiadając, że prezydent będzie zachęcał do dalszego rozwoju dobrych relacji gospodarczych między oboma krajami.