Rozmowy Duda-Čaputova m.in. o wartościach i wymiarze sprawiedliwości

Prezydenci Słowacji i Polski Zuzana Čaputova i Andrzej Duda, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydenci Słowacji i Polski Zuzana Čaputova i Andrzej Duda, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Rozmowy prezydentów Polski i Słowacji Andrzeja Dudy i Zuzany Čaputovej dotyczyły  m.in. współpracy w regionie i w ramach Unii Europejskiej, kwestii bezpieczeństwa, ochrony środowiska i klimatu – poinformowały służby prasowe szefa polskiego państwa. Słowacka prezydent mówiła natomiast o wartościach demokratycznych i pytała o stan polskiego wymiaru sprawiedliwości.

 

Nowa prezydent Słowacji złożyła wczoraj (15 lipca) swoją pierwszą wizytę w Polsce. Przywódcy sąsiadujących ze sobą państw rozmawiali w cztery oczy, a później przewodzili spotkaniu obu delegacji. Zuzana Čaputová spotkała się również z premierem Mateuszem Morawieckim.

Nowa prezydent Słowacji z wizytą w Polsce 

Polityka europejska i obecne wyzwania stojące przed UE, a także współpraca dwustronna i regionalna, to tematy, którym mają być poświęcone dzisiejsze rozmowy prezydentów Polski i Słowacji: Andrzeja Dudy i Zuzany Čaputovej w Warszawie – zapowiedziały służby prasowe polskiego prezydenta.

Prezydent Słowcji: Demokratycznych wartości trzeba nieustannie bronić

Čaputova podkreśliła, że Polskę i Słowację łączy nie tylko bliskość geograficzna, ale i wspólna historia. Wspomniała przy tym o pierwszym premierze w odrodzonej Polsce Tadeuszu Mazowieckim i przywódcy “Solidarności”, a później prezydencie Lechu Wałęsie, którzy byli inspiracją dla słowackich opozycjonistów. We wczorajszej rozmowie padło też nazwisko Lecha Kaczyńskiego. Słowacka prezydent nawiązała również do demokratycznych wartości, o które w latach 80-tych walczyli opozycjoniści w obu krajach. “Nie możemy zapominać, by tych wartości bronić cały czas” – podkreśliła.

Duda: Jestem demokratą

“Ja jestem demokratą” – zapewnił Andrzej Duda i przyznał, że kluczowym dla demokracji jest brak nacisków politycznych na sądownictwo. Odnosząc się przy okazji do wyborów szefa Komisji Europejskiej podkreślił, że największe znaczenie ma dla niego proces wyborczy. “Nie rozumiem więc, dlaczego socjalista miałby być szefem KE, skoro socjaliści te wybory przegrali? To byłoby sprzeczne z demokracją” – ocenił polski prezydent. Čaputova przyznała, że oboje zgodzili się, co do oceny rozdział stanowisk w UE – zakończył się źle dla Europy Środkowej.

Europa nie powinna się poddawać w walce o praworządność

Najpoważniejszą zapaścią, jakiej doświadcza obecnie Unia Europejska, jest kryzys demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Ustępują jej kryzysy: migracyjny oraz strefy euro, a nawet brexit, który okazał się jedynie kosztownym wyzwaniem, a nie, jak się obawiano, głebokim kryzysem tożsamości UE.
 

 

Proces wycofywania się …

Problemy polskiego wymiaru sprawiedliwości

Szefowa słowackiego państwa była szczególnie zainteresowana stanem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zapowiedziała, że będzie przyglądać się sądownictwu dyscyplinarnemu w Polsce. Andrzej Duda przyznał na konferencji prasowej po spotkaniu, że rozmowy dotyczyły “bardzo ważnej kwestii, jaką jest wymiar sprawiedliwości”. “Rozmawialiśmy o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, o sposobie, w jaki sędziowie są wybierani do Izby Dyscyplinarnej, jakie są jej rola i znaczenie” – powiedział.

Przekonywał też Čaputovą, że Izba Dyscyplinarna “stanowi odpowiedź na bardzo – niestety – złą ocenę polskiego wymiaru sprawiedliwości przez polskie społeczeństwo”. “To bardzo ważne, by w sposób transparentny była realizowana odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów” – podkreślił polski prezydent. Jego zdaniem musi być ona realizowana “sumiennie i odpowiedzialnie dla dobra wymiaru sprawiedliwości, który jest jednym z fundamentalnych elementów każdego demokratycznego i rzeczywiście sprawiedliwego, praworządnego państwa”.

Andrzej Duda wyjaśniał, że władza sądownicza jest “niezmiernie ważna”, ale dodał, że równie ważna jest jej ocena w społeczeństwie. Ta zależy natomiast od zachowań ludzi, którzy ten wymiar sprawiedliwości sprawują. “Więc nie mam żadnych wątpliwości, że kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, która – niestety – w wielu przypadkach do niedawna była w Polsce fikcją, musi być realizowana w sposób odpowiedzialny i zdecydowany” – skonkludował polski prezydent.

W jego ocenie tak właśnie działa nowo powołana Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, zajmująca się zachowaniami sędziów, które nie licowały ani z praworządnością, ani z jakąkolwiek etyką. “Cieszę się, że te sprawy są rzeczywiście w ostatnim czasie odpowiedzialnie realizowane przez nową Izbę Sądu Najwyższego, co – jestem przekonany – dzieje się także z pożytkiem dla całego środowiska sędziowskiego, a przede wszystkim dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce, bo to jest dla mnie najważniejsze” – oświadczył Andrzej Duda.

Finlandia za powiązaniem funduszy UE z praworządnością 

Premier Finlandii Antti Rinne opowiedział się wczoraj w Helsinkach za powiązaniem dostępu do funduszy unijnych z praworządnością, a także za zobowiązaniem się Unii Europejskiej do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Pierwszego lipca Finlandia rozpocznie swoją trzecią prezydencję w UE. 

Transformacja energetyczna bez kosztów społecznych

Andrzej Duda przekazał, że w czasie spotkania ze słowacką prezydent mowa była również ochronie klimatu i środowiska – dziedzinie, w której przez lata specjalizowała się Čaputova. Przekonywał, że “bardzo chcemy chronić klimat i czynimy wszystko w tym kierunku, by klimat był chroniony”. Zastrzegł jednak, że “w takim kraju jak Polska, który cały czas jest na dorobku – gdzie społeczeństwo oczywiście bogaci się z roku na rok, ale jeszcze daleko nam do zamożności krajów zachodnich – transformacja musi być zrealizowana tak, by stało się to bez szkody dla społeczeństwa, by ludzie nie stracili pracy, by to nie oznaczało pogorszenia poziomu życia rodzin”.

Prezydent zapewnił, że władze zaplanowały już miks energetyczny dla kraju i będą go realizowały. “Będzie w Polsce więcej energii odnawialnej, a coraz mniej energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł” – oświadczył. Podkreślił jednak, że konsekwentna realizacja tego planu będzie uwzględniać interesy społeczeństwa.

Polska proponuje utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej

Polska zaprezentowała swoje stanowisko w dyskusji nad strategią polityki przemysłowej w UE do 2030 r. Wśród zgłoszonych przez polski rząd postulatów, obok reformy zasad konkurencyjności i pomocy publicznej, znalazł się również pomysł powołania unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej. Fundusz miałby …

Zerowy bilans emisyjny w Polsce w 2050 r.?

Andrzej Duda zapewnił także, że Polska zamierza dążyć przy tym do równowagi emisyjnej dzięki obniżaniu emisji przy jednoczesnym zwiększaniu pochłaniania m.in poprzez akcję sadzenia lasów w Polsce pod hasłem „sadziMY”. “Chcemy, by właśnie takie przyjazne dla ludzi i środowiska pochłanianie było w naszym kraju w jak największym stopniu realizowane (…) przy zmniejszaniu emisyjności naszej gospodarki” – podkreślił.

“Mówiliśmy o tym, bo pani prezydent pytała, jak widzimy perspektywę roku 2050. Powiedziałem, że właśnie będziemy dążyli do tego, by emisję zrównoważyć z pochłanianiem, czyli aby ten bilans emisyjny wynosił zero, bo to jest nasze najważniejsze dążenie” – przekazał szef polskiego państwa na wczorajszej konferencji prasowej.

Trzeba wspierać Ukrainę

Prezydent Duda poinformował ponadto, że tematem poniedziałkowych rozmów były również kwestie bezpieczeństwa zwłaszcza w związku ze wspólnym sąsiedztwem z Ukrainą. “Obydwoje mamy przekonanie, że trzeba wspierać Ukrainę zarówno w jej dążeniu do stabilności, do tego, by zachować pełną suwerenność, pełną niepodległość, a więc także do zakończenia okupacji Donbasu, Ługańska i Krymu” – przekazał. “Ale przede wszystkim, żeby były także realizowane reformatorskie, proeuropejskie działania Ukrainy” – podkreślił dodając, że jest bardzo ważne, żeby Ukraina pod każdym względem zbliżała się do państw UE i NATO.

Szczyt UE-Ukraina: Wsparcie dla reform na Ukrainie i utrzymania sankcji wobec Rosji 

Przywódcy UE zapewnili o dalszym wsparciu dla ukraińskich reform i odbudowy Donbasu, a także o utrzymaniu sankcji wobec Rosji. W poniedziałek (8 lipca) w Kijowie zakończył się 21 szczyt UE-Ukraina, w którym po raz pierwszy uczestniczył prezydent Wołodymyr Zełenski.