Potwierdzą się informacje o konflikcie interesów premiera Czech?

Premier Czech Andrej Babisz / Źródło twitter @strakovka

Z kontroli Komisji Europejskiej wynika, że u premiera Andreja Babisza wystąpił konflikt interesów w związku z działalnością jego byłego koncernu chemicznego. Premier miał bowiem wpływ na rozdzielanie funduszy europejskich, które trafiały do przedsiębiorstwa.

 

 

O wynikach kontroli Komisji Europejskiej napisał w niedzielę (1 grudnia) tygodnik „Respekt”, powołując się na anonimowe źródła.

Czechy: Prokuratura odstąpiła od postawienia zarzutów premierowi

Praska prokuratura, która prowadziła śledztwo w sprawie podejrzeń o nadużycia finansowe, jakich miał się dopuścić czeski premier Andrej Babisz, postanowiła nie stawiać szefowi rządu zarzutów. Chodzi o niejasności przy przyznaniu unijnej dotacji na ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy.
 

Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed ponad dekady …

Najbogatszy człowiek

Babisz należy do najbogatszych ludzi w Czechach. Zbudował swój majątek dzięki koncernowi Agrofert, posiadającym ok. 250 spółek zależnych działających m.in. w branży rolno-spożywczej i chemicznej. Od 2013 r. do katalogu firm Agrofertu dołączył koncern medialny Mafra, do którego należą dwa popularne dzienniki „MF DNES” i „Lidové noviny”

Biznesmen w 2013 r. zdecydował się na wejście do polityki. W tym roku założył partię ANO, a już w 2017 r. jako premier przekazał swoje udziały w Agrofercie do funduszu powierniczego. Wszystko po to, by uniknąć konfliktu interesów. Jako szef rządu miał bowiem wpływ na rozdzielanie funduszy unijnych, z których korzystał stworzony przez niego koncern.

Po kilku miesiącach sprawa ewentualnego konfliktu interesów powróciła. Okazało się, że w zarządzie funduszu zasiadali nie tylko bliscy współpracownicy Babisza, ale także jego żona. Swoje śledztwo wszczęła Komisja Europejska. W czerwcu br. do mediów przedostały się informacje z przygotowanego przez kontrolerów raportu. Okazało się, że Czechom grozi konieczność zwrócenia do unijnego budżetu 18 mln euro nieprawidłowo przyznanych dotacji. KE miała bowiem potwierdzić wystąpienie konfliktu interesów.

Czechy wprowadzą podatek cyfrowy?

Ministerstwo finansów przedłożyło wczoraj rządowi plan uchwalenia podatku cyfrowego obejmującego globalne korporacje. Zmiany są spodziewane w połowie przyszłego roku. Rozwiązanie przypomina to uchwalone przed kilkoma tygodniami we Francji.
 

 

Podatek cyfrowy stał się jednym z ważniejszych tematów europejskiej agendy w ostatnich miesiącach. …

Brak potwierdzenia

Andrej Babisz zapewniał, że podejrzenie konfliktu interesów jest wymierzoną w niego polityczną intrygą, mającą przyczynić się do upadku jego gabinetu. Jak na razie politykowi udaje się zachować stanowisko premiera pomimo wielosettysięcznych protestów organizowanych przez obywatelskie stowarzyszenie „Milion chwil dla demokracji”.

W swojej publikacji „Respekt” powołuje się na dwa źródła, które miały dostęp do przygotowanego przez KE raportu. Unijna egzekutywa potwierdziła w piątek (29 listopada), że przesłała wyniki kontroli czeskim władzom zapewniając jednocześnie, że treść raportu jest poufna.

Jak informują światowe agencje, rzecznik Agrofert powiedział, że do firmy nie dotarły informacje dotyczące na temat wyników kontroli.

Czechy: Premier Babisz przetrwał głosowanie ws. wotum nieufności

Opozycji nie udało się odwołać Andreja Babisza i jego rządu. Wniosek o wotum nieufności miał związek z wyciekiem treści raportu, jaki na temat czeskiego premiera przygotowała Komisja Europejska. Brukselscy kontrolerzy mieli stwierdzić w dokumencie, że doszło do konfliktu interesów, związanego …