USA: Sekretarz stanu Mike Pompeo w Polsce na obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo, źródło: Flickr/U.S. Department of State (CC0 Public Domain)

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przyznał w środę (5 sierpnia), że w poniedziałek rozpocznie podróż po Europie Środkowej – Austria, Czechy, Słowenia i Polska. Informację tę potwierdziła amerykańska ambasador w Polsce Georgette Mosbacher.

 

“SecPompeo (pis. oryg. – red.) 15 sierpnia odwiedzi Warszawę, aby upamiętnić 100. rocznicę zwycięstwa Polski w Bitwie Warszawskiej. Jego wizyta to kolejny dowód na to, że partnerstwo między naszymi krajami jest silne i trwałe!” – napisała w mediach społecznościowych Georgette Mosbacher.

Wcześniej wizytę Mike`a Pompeo w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce,  związaną z przegrupowaniem amerykańskich żołnierzy w Europie zapowiadał portal Politico.

Pompeo: To będzie bardzo ważna i produktywna podróż

W czasie środowej (5 sierpnia) konferencji prasowej Pompeo w Waszyngtonie powiedział, że „oczekuje, że będzie to bardzo ważna i produktywna podróż”. Szef amerykańskiej dyplomacji nie podał jednak szczegółów dotyczących wizyty w czterech państwach Środkowej Europy.

AFP przekazała natomiast wieczorem, że ta podróż amerykańskiego sekretarza stanu ma związek z decyzją Waszyngtonu o wycofaniu amerykańskich żołnierzy z Niemiec.

Agencja przypomniała przy tym, że amerykański prezydent Donald Trump, który ma “okropne” stosunki z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, zdecydował o wycofaniu z Niemiec tysięcy amerykańskich żołnierzy, z których część trafi do Polski.

Co Niemcy myślą o wycofaniu części wojsk USA z kraju?

Za pozostaniem dotychczasowej liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech jest 28 proc. badanych.

W zeszłym tygodniu Pentagon ogłosił, że dzięki porozumieniu zawartemu z Warszawą w sprawie ich statusu w Polsce, USA rozmieszczą u nas rotacyjnie tysiąc dodatkowych żołnierzy, którzy dołączą do obecnych już tu 4,5 tys. amerykańskich wojskowych.

Według francuskiej agencji prasowej rozpoczynająca się we wtorek (11 sierpnia) podróż Pompeo będzie przebiegać również pod znakiem Chin, ponieważ Mike Pompeo, który zabiega o zmniejszenie wpływu Pekinu na świecie, stara się namówić sojuszników USA do unikania chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei.