Politycy PiS i Fideszu rozmawiali o wspólnej polityce europejskiej

Od lewej premier Mateusz Morawiecki, Proezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Węgier Viktor Orban, Warszawa 7.01.2020 r. / Zdjęcie via twitter @pisorgpl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki spotkali się we wtorek (7 stycznia) w Warszawie z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Głównym tematem rozmów była współpraca PiS-u i Fideszu w polityce europejskiej.

 

 

Spotkanie dotyczyło kwestii związanych z polityką europejską, a mianowicie wspólnych działań PiS-u i węgierskiego Fideszu w polityce europejskiej oraz współpracy w kontekście konferencji o przyszłości Europy.

Sasin: Jeśli uznamy, że opinia Komisji Weneckiej jest godna zastosowania, to się zastosujemy

Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział, że jeśli polski rząd uzna opinię Komisji Weneckiej za godną zastosowania, to się do niej zastosuje, a szef sejmowej komisji sprawiedliwości Marek Ast oświadczył, że Zjednoczona Prawica będzie „z całą pewnością bronić ustawy” dyscyplinującej sędziów.

Ku nowej Europie

Konferencja na temat przyszłości Europy to inicjatywa ogłoszona pod koniec 2019 r. Jej głównym celem jest omówienie szeregu kwestii dotyczących m.in. bezpieczeństwa i obronności Europy, praworządności, polityki sąsiedztwa czy cyfryzacji.

Oprócz Rady Europejskiej (RE), Komisji Europejskiej (KE) i Parlamentu Europejskiego (PE), w jej prace mają być zaangażowane państwa członkowskie, a także eksperci i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego. Celem konferencji jest opracowanie nowych przepisów UE, a także ewentualnych propozycji zmian w europejskich traktatach.

Komisja Wenecka pojutrze w Warszawie

Delegacja Komisji Weneckiej rozpocznie pojutrze dwudniową wizytę w Polsce w związku z ustawą dyscyplinującą sędziów, nazywaną też ustawą represyjną czy kagańcową – zapowiedziała Komisja. Członkowie delegacji mają się spotkać  z przedstawicielami władz i “innymi rozmówcami”.

Niepewna przyszłość polityczna Fideszu

W marcu 2019 r. Europejska Partia Ludowa (EPL), do której należy Fidesz, podjęła decyzję o zawieszeniu ugrupowania w prawach członka w związku z oskarżeniami dotyczącymi naruszenia zasad praworządności UE. Tym samym partia kierowana przez premiera Węgier utraciła prawo do zgłaszania swoich kandydatów na stanowiska, możliwość udziału w głosowaniach, a także brania udziału w spotkaniach EPL.

Grupa ekspercka, kierowana przez Hermana van Rompuya, prowadzi obecnie działania, które zdecydują o przyszłości Fideszu w EPL. Decyzja może zapaść w ciągu najbliższych tygodni.

Wobec powyższego, wczorajsze spotkanie nabiera dodatkowego znaczenia. PiS należy w Parlamencie Europejskim do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE 31 stycznia i opuszczeniu PE przez brytyjskich europosłów pozycja PiS-u w EKR jeszcze wzrośnie, a to może oznaczać przygotowywanie gruntu do ściślejszej współpracy.

O niepewnej przyszłości Fideszu w EPL dodatkowo świadczy wypowiedź byłego Spitzenkandidata tej frakcji w majowych wyborach do PE, Niemca Manfreda Webera, który powiedział w grudniu ub. roku, że jest przeciwny powrotowi węgierskiego ugrupowania w szeregi EPL.

Morawiecki odpowiada na oskarżenia Putina

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o to, że  wielokrotnie i świadomie kłamał nt. Polski dla swoich politycznych celów. W wydanym wczoraj oświadczeniu podkreślił też, że nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami.