PE: Rośnie napięcie w EPL. Szef delegacji węgierskiego Fideszu ukarany

Węgry, Fidesz, Parlament Europejski

Fidesz jest zawieszony w EPL od wiosny 2019 r., ale jego posłowie nadal są członkami frakcji i głosują w Parlamencie Europejskim jak cała EPL. / Na zdjęciu polityk Fideszu Tamas Deutsch/ Foto via © European Union 2020 - Source : EP [Genevieve ENGEL]

Jeden z założycieli węgierskiego Fideszu, europarlamentarzysta i przewodniczący delegacji ugrupowania w Parlamencie Europejskim, Tamas Deutsch został zawieszony w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej za porównanie wypowiedzi szefa EPL w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera z działaniami gestapo.

 

 

Frakcja Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim cofnęła wszelkie prawa do wypowiadania się na posiedzeniu plenarnym w imieniu grupy Tamásowi Deutschowi. Węgierski polityk nie będzie mógł zajmować żadnych formalnych stanowisk w imieniu frakcji, np. sprawozdawcy, do czasu podjęcia dalszych decyzji.

Róża Thun: „Orban otwiera szampana”

EPL powstrzymał się przed wykluczeniem eurodeputowanego, ale potwierdzono, że nadal jest ono możliwe. Do tego potrzebna byłaby większość 2/3 członków EPL. Decyzja ta mogłaby jednak skłonić pozostałych polityków Fideszu do opuszczenia grupy. Wniosek poparło 133 członków EPL-u, sześciu było przeciwnych, a trzech wstrzymało się od głosu.

Eurodeputowana EPL Róża Thun napisała w mediach społecznościowych: „Drodzy Opiniotwórcy, jak będziecie jutro obśmiewać EPL to informuję uprzejmie, że walczyłam o wyrzucenie Tamasa Deutscha i głosowałam przeciwko textowi przekładającymi decyzję aż „warunki zdrowotne na to pozwolą”. Przegrałam. A Orban otwarł (pis. oryg. – red.) kolejnego szampana!

Fidesz jest zawieszony w EPL od wiosny 2019 r., ale jego posłowie nadal są członkami frakcji i głosują w Parlamencie Europejskim jak cała EPL. Środowe głosowanie było następstwem wniosku grupy 30 eurodeputowanych z frakcji chadeków, aby wykluczyć szefa delegacji Fideszu do Parlamentu Europejskiego.

Austriacki eurodeputowany Othmar Karas wysłał na początku grudnia list podpisany przez 30 z 187 członków do kierownictwa EPL, prosząc o wykluczenie Deutscha za komentarze na temat lidera frakcji w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera.

Węgry: Zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe

Parlament przyjął również 12 poprawek do konstytucji, w tym definicję rodziny jako związku, w którym ojcem jest mężczyzna, a matką – kobietą.

Deutsch: „Metody jak u gestapo”

Deutsch porównał obronę Webera dotyczącą powiązania zasady praworządności w budżecie UE z gestapo i węgierskimi stalinowskimi tajnymi służbami. „Z rosnącym niepokojem i irytacją dostrzegamy radykalizację, a także rzucanie obelg przez niektórych europarlamentarzystów z naszej grupy”, napisano w piśmie.

Tamas Deutsch, komentując negocjacje prowadzone w sprawie unijnego budżetu, powiedział że gdy słyszy Webera mówiącego: „Jeśli niczego nie ukrywamy, nie mamy się czego obawiać”, to przypomina mu to, że Gestapo i węgierska AVO (policja polityczna Węgierskiej Republiki Ludowej w latach 1945–1956 – red.) miały ten sam slogan.

„Porównywanie UE do nazistowskiego lub komunistycznego ucisku to rażące i niedopuszczalne zniekształcenie faktów historycznych, obraza dla milionów ofiar nazizmu i komunizmu”. Członkowie EPL domagali się wykluczenia Deutscha z grupy.

Węgry: Minister ds. rodziny przekonuje kobiety, że nie muszą zarabiać tyle co mężczyźni

Kobiety na Węgrzech zarabiają mniej o 15,6 proc. niż mężczyźni.

Orban proponuje „luźniejszą współpracę”

EPL wezwał europosłów Fideszu do „zastanowienia się nad tym, czy ich podstawowe przekonania polityczne są nadal zgodne z wartościami frakcji europejskich chadeków.

Z kolei premier Węgier Viktor Orbán zaproponował kilka dni temu Manfredowi Weberowi utworzenie podgrupy w ramach frakcji, na wzór współpracy polityków brytyjskiej Partii Konserwatywnej z EPL w latach 90-tych XX w. Orbán powiedział, że propozycja pozwoli „uniknąć przyszłych konfliktów ws. poglądów oraz zaoszczędzi problemów komunikacyjnych”.

Z kolei Weber w grudniowym wywiadzie dla flamandzkiego „De Standaard”, przyznał że „gdyby nie doszło do epidemii koronawirusa, centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPP) zdecydowałaby o wykluczeniu Fideszu Viktora Orbána”. „Z powodu pandemii nie możemy zorganizować spotkania w sprawie wykluczenia Fideszu. W innych okolicznościach decyzja zostałaby już dawno podjęta”, powiedział Weber.

Deutsch przyznał w węgierskiej telewizji Hír w środę wieczorem, że przeprosił kolegów z EPL „Trzeba się wznieść się ponad to”, powiedział w kontekście wymierzonej w niego krytyki w ostatnich dniach.