Coraz więcej członków Paktu Wolnych Miast. To inicjatywa władz Bratysławy, Budapesztu, Pragi i Warszawy

Pakt Wolnych Miast, Bratysława, Praga, Budapeszt, Warszawa, Gdańsk, Rafał Trzaskowski, Matúš Vallo

Na szczycie w Budapeszcie do projektu dołączyło 20 miast. / fot. via unsplash [Martin Katler]

Kolejne 20 miast z całego świata dołączyło do inicjatywy władz Bratysławy, Budapesztu, Pragi i Warszawy – Paktu Wolnych Miast, który ma na celu promowanie wzajemnej współpracy i wspólnych wartości demokracji, wolności, zrównoważonego rozwoju oraz walki z populizmem, nacjonalizmem i zmianami klimatycznymi.

 

 

Na szczycie w Budapeszcie do projektu dołączyły następujące miasta: Amsterdam, Barcelona, Florencja, Frankfurt, Gdańsk, Lublana, Londyn, Los Angeles, Mannheim, Paryż, Podgorica, Rijeka, Stuttgart, Taipej, Taoyuan, Tirana, Ulm, Neu-Ulm, Zagrzeb i Wiedeń. Oznacza to, że Pakt z powodzeniem rozszerzył się nie tylko na resztę Europy, ale także na Azję i Stany Zjednoczone.

„Bardzo się cieszę, że coraz więcej miast przyjmuje wartości demokratyczne i staje się prawdziwym epicentrum zmian. Czuję, że bardziej otwarte i profesjonalnie zarządzane miasta może przynieść wiele pozytywów dla nas wszystkich” – napisał na Facebooku Matúš Vallo, burmistrz Bratysławy.

„Jeśli ludzie czują zaufanie na poziomie miejskim lub lokalnym, jeśli widzą wiarygodne i przejrzyste instytucje publiczne i politykę w swoich miastach, jeśli mogą identyfikować się z demokratycznymi liderami w miejscach, w których mieszkają, to jest to najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić dla przyszłości” – dodał.

Pakt Wolnych Miast został podpisany przez burmistrza Pragi Zdeněka Hříba, prezydenta Warszawy i byłego kandydata na prezydenta Polski Rafała Trzaskowskiego, burmistrza Budapesztu Gergely’ego Karácsony’ego i Matúša Vallo w grudniu 2019 roku. Szybko zyskało to uwagę zagranicznej prasy. „The Guardian” nazwał czterech burmistrzów i prezydentów „wyspą w nieliberalnej burzy”.