Orbán rozpoczyna kampanię do Parlamentu Europejskiego

Według krytyków nowe prawo ma na celu zwiększanie wpływów ideologicznych na szkolnictwo wyższe. [Źródło: Szilard Koszticszak/EPA/EFE]

Węgierski premier Viktor Orbán rozpoczął kampanię przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego pod hasłem obrony „narodów chrześcijańskich” przed imigracją, której niesie za sobą „wirusa terroryzmu”.

 

Orbán zapowiada politykę prorodzinną

Głównym punktem przemówienia Viktora Orbána był jednak siedmiopunktowy pakiet ulg podatkowych, aby zachęcić rodziny do posiadania większej liczby dzieci. Ma to stanowić „odpowiedź Węgier” na spadający przyrost naturalny w miejsce zwiększania imigracji.

„W przededniu majowych wyborów Europa osiągnęła punt, w którym musimy bronić naszej węgierskiej tożsamości, naszego chrześcijańskiego dziedzictwa” – powiedział premier w corocznym przemówieniu o stanie państwie.

W przemówieniu Orbán nie wahał się używać mocnych słów mówiąc m. in, że „trzydzieści lat temu myśleliśmy, że raz na zawsze skończyliśmy z komunistyczną koncepcją końca narodów. Wydaje się jednak, że się myliliśmy, ponieważ na nowo ogłasza się dziś świat bez państw narodowych. Ponownie pojawiają się Ci, którzy chcą otwartych społeczeństw pozbawiając nas naszych tradycji”.

Szczyt V4 w Bratysławie o współpracy, brexicie i stosunkach transatlantyckich

Stosunki UE-USA, brexit i relacje transatlantyckie – to m.in. tematy, które były przedmiotem wczorajszych rozmów premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem kanclerz RFN w Bratysławie.

Wybory europejskie pojedynkiem o przyszłość Europy

W rozpoczynającym kampanię przemówieniu Orbán mobilizował wyborców przypominając, że majowe głosowanie będzie „ostatecznym starciem między nowym internacjonalizmem proimigracyjnych biurokratów Brukseli będących pod wpływem takich ludzi, jak liberalny amerykański miliarder George Soros a suwerennymi państwami narodowymi broniącymi tradycji i chrześcijaństwa”.

Dla węgierskiego przywódcy, członka Europejskiej Partii Ludowej, mającej większość w Parlamencie Europejskim, „imigracja prowadzi do wzrostu przestępczości, zwłaszcza wobec kobiet i pozwala na rozprzestrzenianie się wirusa terroryzmu”.

Orban z nadzieją na antyimigrancki Parlament Europejski

Premier Węgier Viktor Orban ma nadzieję, że wybrany w nadchodzących wyborach Parlament Europejski zdominują siły antyimigranckie. Zaznaczył również, że „musi zwalczać” politykę prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którego uważa za lidera sił sprzyjających przyjmowaniu migrantów.
 

Na czwartkowej konferencji prasowej Viktor Orban udzielił …

Protesty w Budapeszcie

Przemówienie Viktora Orbána spotkało się z falą krytyki ze strony opozycji. Dodatkowo około 1,5 tysiąca osób przemaszerowało ulicami Budapesztu, domagając się polepszenia stanu demokracji.

To kolejny już protest zorganizowany w stolicy Węgier od czasu uchwalenia „ustawy o niewolnikach”. Tym razem protestujący poza żądaniami prodemokratycznymi domagali się także polepszenia sytuacji emerytów oraz młodych ludzi bez perspektyw na znalezienie dobrej pracy.

Węgry: Kolejne demonstracje przeciwko "ustawie niewolniczej"

Tysiące Węgrów wyszło na ulice stolicy oraz innych miast, aby zaprotestować przeciwko zmianom w kodeksie pracy, które wprowadzają rewolucję w systemie nadgodzin w firmach i zakładach. W protestach bierze udział zarówno prawicowa, jak i lewicowa opozycja.
 
Protesty na Węgrzech trwają od …